Sosyal medya platformlarında, robotların insanlarla etkileşime geçtiği anı yansıttığı iddiasıyla dijital düzenleme ile oluşturulan görüntülerin paylaşılma sıklığının giderek arttığı görülüyor. Bazen de robotların gerçek sanıldığına da şahit oluyoruz. Bu tip görüntülere dair incelemeleri işbu yazıda derleyelim istedik…

 

Farklı spor müsabakalarından görüntülere yapılan robot eklemeleri bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılmış ya da bu tip eklemelerin gerçekliği sorgulanmıştı.

 

Bunlardan biri, bir robotun bir insanla badminton oynadığı görülen dijital düzenleme içeren videoydu.

 

 

 

Söz konusu video, bir TikTok kullanıcısı tarafından badminton oynayan bir kişinin yerine bir robotun yapay zekâ (AI) kullanılarak eklenmesiyle oluşturulmuş.

 

@magicalmagicworld How does a robot play badminton against a duo ? #ai #image #magic #aivideo #titoker #aiface #fyp #foruyou #future #futurenostalgiatour #tiktok #changeface #archer #robot #badmanton ♬ Upbeat Funk – FASSounds

 

robot-badminton

 

TikTok’ta MagicalMagicWorld adlı bir hesap tarafından farklı spor dallarında insanlarla rekabet eden robot temalı birçok benzer videonun paylaşıldığı görülüyor.

 

Görüntünün orijinali ise şöyle:

 

 

 

Tokat dövüşü yarışması (power slap) görüntüsüne parodi amacıyla yapay zekâ ile yapılan robot eklemesi de gerçek sanılmıştı.

 

robot-tokat-yarismasi

 

 

 

Robotun masa tenisi oynadığı sanılan görüntü de yapay zekâ destekli uygulama ile gerçek bir karşılaşma videosu üzerinde oynanarak hazırlanmış.

 

 

 

2023 yılı Mart ayında Çin asıllı Slovak Wang Yang ile Çek Pavel Sirucek’in karşılaştığı maçtan görüntüye rakip oyuncu yerine robot eklemesi Wonder Studios adlı girişimin yazılımın kullanılarak yapılmış.

 

 

robot-masa-tenisi

 

TikTok’taki Animatronic3D adlı profilde paylaşılan görüntü sonradan yaygınlık kazanmış.

Robotun masa tenisi oynadığı görülen video ile orijinal görüntüdeki oyuncuların hareketleri tamamen örtüşüyor.

 

 

 

Bir hayli etkileşim alan “tarla işçisi robot” temalı videoyu içeren paylaşıma sosyal medya kullanıcılarının genelinin CGI ile hazırlandığı yanıtını verdiği görülüyor.

 

 

 

Wonder Studio’nun yazılımı kullanılarak hazırlanan “robot işçi” temalı benzer birçok görüntü Douyin üzerinden dolaşıma girmiş…

 

 

 

Wonder Studio, videolardaki karakterlerin hareketlerini kopyalayarak CGI ile yerlerine robotları ekleme imkânı sunan yazılımını sosyal medya hesaplarından şöyle tanıttı:

 

 

Wonder Studio tarafından geliştirilen Wonder Dynamics adı verilen yazılımla hareketli görüntülerde insanlar yerine robotların görsel efektle nasıl eklenebileceği şöyle örneklendi:

 

 

 

Yine benzer şekilde “fırında hamur açan robot” temalı içerik “gerçek” olduğu iddiasıyla kullanıldı.

 

Metropol Haber (@metropolmedya_): “Fırında hamur açan robot sosyal medyada beğeni topladı:”

 


 

mühendisyen (@muhendisyenn): “İsviçre’de fırın ustası elemanlarından memnun olmadığı gerekçesiyle robot işçi satın aldı. Ayda bir yağ değişimi olduğu için oldukça az maliyetle çalışan işçi günde yalnızca 18 saat çalışıyor. ‍”

 

hamur-yoguran-robot

 

 

Mühendislik, yapay zekâ ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics’in geliştirdiği robotlara ait olduğu sanılarak farklı videolar sosyal medya platformlarında paylaşılıyor.

 

Boston Dynamics’in Ürettiği Robotlara Ait Sanılan Videolar

 

 

Boston Dynamics’in ürettiği insansı robotunun ters takla attığı ve dövüş becerilerini sergilediği sanılan görüntü de bilgisayar ortamında oluşturulmuş. Wayne Ryan Thompson tarafından görsel efektle hazırlanan robot videosu “#bostondynamics #robot #bostondynamics_robots #cgi #vfx #3d” etiketleriyle paylaşılmış.

 

 

Cybertruck’ın sağ ve sol kapısının kurşun geçirmezliğine dair Tesla Topluluğu sosyal medya hesaplarında paylaşılan robotların araca makineli tüfekle atış yaptığı video SOKRISPYMEDIA tarafından CGI ile hazırlanmış.

 

 

 

Yapay zekâda gelinen son noktayı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan, gerçek bir yapay zekâlı robot ile yapılan röportaja ait olduğu sanılan video da aslında bir bilgisayar oyunundan alıntı.

 

 

“Yapay Zekada Gelinen Son Nokta” Notuyla Paylaşılan Video

 

“Dünyanın en gelişmiş insansı robotu”na ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videoda ise Engineered Arts tarafından üretilen -canlıymışçasına gerçekçi yüz ifadeleri sergileyebilen- Ameca adlı robot görülüyor.

 

ameca-robot

 

 

Bowling oynayan robotun tek atışla tüm lobutları devirmeyi başardığı anı yansıttığı sanılan videoya robot kol da bilgisayar ortamında eklenmişti.

 

robot bowling

 

Bowling Oynayan Robot Videosu

 

Bazen robotlar gerçek bir canlı sanılabiliyor…

 

Deniz dibinde yürüyen ahtapotun görüntülendiği notuyla paylaşılan videoda BBC Earth’ün “Okyanustaki Casus” (“Spy in the Ocean“) adlı yeni yapımında kullanılan kameralı programlanabilir ahtapot şeklinde robot görülüyor.

 

 

 

Gerçek bir dev timsahın görüntülendiği sanılarak paylaşılan videoda aslında motor sistemiyle hareket ettirilen robotik bir kukla görülüyor.

 

 

Dünyanın En Büyük Timsahına Ait Sanılan Video

 

 

Bazen de insanların robot taklidi yaptığı videolar gerçek sanılabiliyor.

 

Çin’de Bir Restoranda Yapay Zekâlı Robotun Çalıştırıldığı Sanılan Video

 

 

Ya da bazı insanların robot olduğunun ileri sürüldüğüne de şahit olabiliyoruz.

 

Örneğin, ABD Başkanı Joe Biden’ın aslında uzaylı ya da reptilian olduğu iddiasıyla üzerinde oynanmış bir video sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

Birol Alkan:

“Joe Biden tek başına komplo teorisidir. Reptilian mı? Robot mu? Uzaylı mı?”

 

joe-biden-robot

 

ABD Başkanı Joe Biden’ın Reptilian, Uzaylı ya da Robot Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Görüntüler

 

Robot bahsi geçmişken…

 

Samsung’un ürettiği cep telefonlarının dayanıklılığını test etmek için (zihazlara yaklaşık 100 kg ağırlığıyla basınç uygulayan) kot pantolon giyen popo şeklinde bir robot kullandığı doğru. Görüntü 2014 yılından.

 

 

Yapay zeka ile donatılmış 4 robotun Japonya’daki (ya da Güney Kore’deki) bir laboratuvarda 29 bilim insanını öldürdüğü iddiası da kurguydu.

 

Yapay Zekalı Robotların Japonya’da Laboratuvarda 29 Bilim İnsanını Öldürdüğü İddiası

 

Konya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde öğrenim gören Mustafa Kafagüzel’in “Savaş Robotlarında Şehitlik Kavramı” başlıklı yüksek lisans tezi hazırladığı iddiası da gerçeği yansıtmıyor.

 

Savaş Robotlarında Şehitlik Kavramı

 

Savaş Robotlarında Şehitlik Kavramı” Başlıklı Yüksek Lisans Tezi İddiası

 

Robot bahsi geçmişken, koronavirüs pandemisinin etkisinin yoğun şekilde hissedildiği günlerde Covid-19’a karşı kullanılan koruyucu maskelerde, sürüntü çubuklarında ve aşılarda nanorobotların bulunduğu asparagası da yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

Maskelerde Nanorobotların Bulunduğu İddiası

mRNA Aşılarında Mikro Robotların Yer Aldığını Gösterdiği Sanılan Görsel

 

Yorumunuzu yazınız...