Brezilya’da mahkumların kazdığı tünelden kaçarken yakalandığı iddiası doğru; ancak, tünelin hesaplama hatası nedeniyle gardiyanların dinlenme odasına çıktığı iddiası asılsız

 

Brezilya’da bir mahkumun hapishaneden kaçmak için 5 yıl boyunca kazdığı tünelin ucunun hesaplama hatası nedeniyle gardiyanların dinlenme odasına çıktığı anı yansıttığı iddiası bir fotoğrafın haber sitelerinde ve profillerinde paylaşıldığı görülüyor.

 

PravdaGaste (@gazetta_rf): “Brezilyalı bir mahkum kaçmak için 5 yıl boyunca tünel kazmış ama küçük (!) bir hesaplama hatası yapmış…:)) Gardiyan dinlenme odasını hedeflemiş…”

 

kazdigi-tunel-gardiyanlarin-odasina

 

 

Fotoğrafta duvardaki delikte sıkışmış hâlde görülen kişinin hapishaneden kaçmaya çalışırken yakalanan bir mahkum olduğu iddiası doğru. Ancak, mahkumlar tünel inşa etmek için 5 yıllarını harcamış ya da açtıkları tünel gardiyanların dinlenme odasına çıkmış değil.

Tünel değil, hapishanedeki hücrenin duvarına dışarıya doğru açılan bir delik oyulmuş. Hücre duşundan çıkan metal bir boru kullanılarak açılan delikten 1 kişi kaçmayı başarmış. Ancak, daha büyük fiziğe sahip 2. kişi delikten çıkmayı başaramayarak sıkışmış kalmış. Vücudunun yarısı deliğin dışında kalan mahkum acı içinde bağırarak yardım çağırmış.

Brezilya’daki Ceres adlı hapishaneden kaçmak isteyen Rafael Valadao ile birlikte 4 mahkumun planlarının istedikleri gibi gitmediği 2012 yılında basına yansımıştı.

 

brezilyali-mahkum-tunel

basarisiz-firar-girisimi

basarisiz-firar-girisimi

Benzer şekilde, Venezuela’da hapisten kaçmaya çalışan mahkumların kazdığı tünelin polis merkezine çıktığı iddiasını ele aldığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...