Çin’de bir gösteride 30 eğitimli kurdun eğitmenlerine ve seyircilere saldırdığı iddiasıyla paylaşılan video aslında gösterinin bir parçası

Görüntü, Çin’in kuzeybatısında yer alan Xi’an kentinde bir tiyatroda 2021 yılında sahnelenen “Tuolin Efsanesi” (veya “Deve Çanı Efsanesi“) adlı oyundan. Tiyatroyu işleten şirket temsilcisi, kurtların eğitimli olduğunu ve oyuncular ile seyirciler için güvenlik önlemlerinin alındığını belirtmiş.

 

 

Çin’de bir gösteride 30 eğitimli kurdun eğitmenlerine ve seyircilere saldırdığı iddiasıyla eski tarihli bir görüntü yeniden dolaşıma sokuldu.

 

Bir tiyatroda sahne arkasından bir anda koşmaya başlayan, seyirci koltukları arasından koridorlara atlayan ve sanatçıları kovalayan çok sayıda kurtun görüldüğü video

 


 

 

Sosyal medyayı yanlış bilgi çöplüğüne çevirmeye adeta ant içmiş Hassas Haberler adlı profilin görüntüyü yanlış aktarımla sunduğu paylaşımı:

 

Hassas Haber (@HassasHaberler): “Çin’de bir gösteride, 30 eğitimli kurt eğitmenlerine ve seyircilere saldırdı.”

 

gosteride-30-egitimli-kurt

 

Hassas Videolar, İnternethaber.com, Muhbir gibi profiller de aynı hatalı aktarımda bulunmuş.

 


 

Sanılanın aksine Çin’deki oyunda eğitimli kurtlar seyircilere ve eğitmenlerine saldırmadı.

Sahnede köpeklerin saldırısına uğradığı sanılan kişiler aslında tiyatro oyuncuları.

Hayvanların sahneye koştuğu ve oyuncuların onlardan kaçmaya başladığı görülen video bir tiyatro mizanseni.

Herhangi bir koşum takımı veya tasma takmadan sahneye dalan hayvanlar “eğitimli”.

Görüntü, Çin’in kuzeybatısında yer alan Xi’an kentinde bir tiyatroda sahnelenen “Tuolin Efsanesi” (veya “Deve Çanı Efsanesi“) adlı oyundan.

 

 

 

Eski bir ticaret ağı olan İpek Yolu’nun hikâyesini anlatan oyunda antik Çin birliklerinin Orta Asya’ya doğru yola çıkmak üzere olduğu tehlikeli yolculuğu aktarmak için kurt saldırısı gerçekçi bir şekilde sahnelenmiş.

 

egitimli kurtlar saldirdi

 

Bir seyircinin hayvanların sahneye daldığı anı kaydettiği görüntü, 2021 yılı Haziran ayında “Xi’an’daki bir tiyatroda 30 kurt insanlara saldırdı” (“西安一剧场30头狼冲向观众”) başlığıyla dolaşıma girdiğinde büyük ilgi çekmişti.

Gösterinin gerçekçiliği nedeniyle tiyatronun daha sonra kurtların oyuncular da dahil olmak üzere kimseye saldırmadığını kanıtlamak zorunda kaldığı aktarılmıştı.

Bu dönemde basına ve sosyal medyaya yansıyan içeriklerde güvenlik sorununun bulunup bulunmadığı sorgulanmıştı.

Tiyatroyu işleten “Huaxia Cultural Tourism” adlı şirket temsilcisi CNN’eKurtlar üç ila dört nesildir evcilleştirildi. Yasal çiftliklerde yetiştiriliyorlar ve profesyonel sertifikalı eğitmenler tarafından eğitiliyorlar. Son üç yılda onlarla ilgili hiçbir kaza yaşanmadı.” demecini vermiş.

Kurtların seyircilere ve oyunculara zarar vermemesi için önlemlerin alındığını belirten şirket temsilcisi, kurtların seyircilere doğrudan ulaşmasını engellemek için sahne ile koltuklar arasına koruyucu ağların yerleştirildiğini, oyuncular da özel koruyucu giysiler giydiğini belirtmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...