Bahreyn’deki İsrail Büyükelçiliği’ne molotof kokteylleriyle yapılan saldırıya ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video 2012 yılında Bahreyn Sitre’de bir polis karakoluna yapılan saldırıya ait

 

Bahreyn’deki İsrail Büyükelçiliği binasının Filistin’e yönelik saldırıları protesto eden göstericiler tarafından molotof kokteylleri ile yakıldığı anı yansıttığı sanılarak bir video dolaşıma sokuldu.

 

Bahsi geçen video:

 

 

 

Eski tarihli videoyu güncel olduğu iddiasıyla kullanan aktarım örnekleri:

 

Gerçek Gündem: “İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları her geçen gün ağırlaşırken; dünya çapındaki protestolarda sürüyor. Akşam saatlerinde İsrail Büyükelçiliği, Filistin’e yönelik saldırıları protesto eden göstericiler tarafından molotof kokteylleri ile yakıldı.”

 

 

Diriliş Postası (@dirilispostasi): “Bahreyn’de İsrail büyükelçiliği ateşe verildi”

 

Milat Gazetesi (@MilatGazete): “Bahreyn’de İsrail Büyükelçiliği yakıldı”

 

Misvak Caps (@misvakcaps): “Bahreyn’de İsrail Büyükelçiliği ateşe verildi.”

 

Abdulhamid Denge (@AbdulhamidDenge): “Bahreyn’de İsrail Büyükelçiliği Yakıldı. SON DAKİKA Uçak Putin Fulya Soytarı Youtube’da Saat 3 Dünya Savaşı tinder Linet Telegram Ukrayna”

 

Sabri Amca (@SabriAmca1453): ” Bahreyn’de İsrail büyükelçiliği ateşe verildi.”

 

 

Görüntü, 7 Ekim 2023 günü Hamas’ın başlattığı saldırıların ardından İsrail’in Gazze’ye yaptığı bombardımanlara ve ablukaya tepki gösteren Bahreynli halkın İsrail’in büyükelçilik binasına molotof kokteylleriyle saldırdığı anı yansıtmıyor.

Eski tarihli ilintisiz görüntü güncel olduğu iddiasıyla aktarılmış.

Video güncel ve İsrail-Hamas çatışmalarıyla ilgili değil.

 

 

Gazze kent merkezindeki El Ehli hastanesinin vurulması sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetmesini protesto eden Bahreynliler başkent Manama’daki İsrail büyükelçiliğinin önünde çeşitli eylemler düzenlemiş. Ancak, Bahreyn’deki İsrail’in büyükelçilik binası ateşe verilmemiş. Yaşanan gerginlik ve protestolar sonrasında İsrail Bahreyn’deki büyükelçiliğini tahliye kararı almış.

 

İsrail’in, Bahreyn’in aralarında bulunduğu Arap ülkeleri ile ilişkilerini normalleştiren İbrahim Antlaşmalarının imzalanması öncesinde Manama’da faal bir büyükelçiliği yoktu.

İsrail’in Körfez ülkelerindeki ilk büyükelçiliği 30 Eylül 2011 tarihinde Bahreyn’in başkenti Manama’da açıldı.

 

Bahreyn’deki İsrail Büyükelçiliği’ne molotof kokteylleriyle yapılan saldırıya ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video 2012 yılında Bahreyn Sitre’de bir polis karakoluna yapılan saldırıya ait.

Uydu görüntüleri vasıtasıyla videodaki binanın Bahreyn’in Sitre adasındaki polis karakoluna ait olduğu doğrulanabiliyor.

Başkent Manama’nın güneyindeki Sitra Adası’ndaki bir polis karakoluna düzenlediği saldırının görüntüleri Devrim Bahreyn adlı Youtube kanalında “Bahreyn: Bir polis karakolu kuşatıldı ve yakıldı – Sitra”  başlığıyla yayımlanmış.

3 Kasım 2012 tarihli saldırının hapishanede tutuklu bulunan Profesör Hassan Mushaima’nın tıbbî ihmal nedeniyle kanserinin yeniden nüksetmesi ve sağlık durumunun kötüleşmesinden sonra düzenlendiği aktarılmış.

 

 

Video 2012 yılında “Occupy Bahrain” adlı Facebook sayfasında da paylaşılmış:

 

 

Çeşitli Youtube kanalları da bu görüntüyü kullanmış:

 

 

Sitre’deki polis karakoluna 2012 yılında Şubat, Ağustos, Eylül ve Kasım aylarında yapılan saldırılar basına yansımış.

 

 

 

7 Ekim 2023 Günü Başlayan İsrail ve Hamas Saldırılarıyla İlişkilendirilen Eski Tarihli ya da İlintisiz Görüntüler” başlıklı derlememize de göz atabilirsiniz.

 

İLAVE: 2014 yılında Bahreyn’in Sitre adasında kaydedilen görüntü geçmişte Bahreyn’de İsrail büyükelçiliğinin yakıldığı ana ait olduğu iddiasıyla kullanılan görüntü bu defa terör örgütü PKK sempatizanı bir grubun polis aracını yakmaya çalıştığı ana ait olduğu iddiasıyla yeniden dolaşıma sokulmuş.

 


 

Yorumunuzu yazınız...