Küçük Kız Çocuğuna AK-47 Kalaşnikof Tüfeğinin Nasıl Kullanılacağı Öğretildikten Sonra Sokakta Ateş Ettirildiği Görülen, Gazze’den Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video, 2013 Yılında Lübnan’ın Trablusşam Kentinde Kaydedilmiş

 

 

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, bir erkeğin küçük bir kız çocuğuna Kalaşnikof tüfeğiyle sokakta ateş etmesine izin verdiği görülen video güncel olduğu iddiasıyla yeniden dolaşıma sokuldu.

 

Askerî üniformalı bir erkeğin arkadaşları alkışlarken küçük bir kıza uzun namlulu ve kızaklı makineli tüfek olan Kalaşnikof (AK-47) saldırı tüfeğini nasıl kullanacağını öğrettikten sonra ateş ettirdiği görülen video şöyle:

 


 

 

Eski tarihli videoyu güncel ve Gazze’de kaydedildiği iddiasıyla sunan paylaşım örneği:

 

יוניקורן כחול לבן (@kyrixermis): “Burada gördüğünüz sivil kıyafetli terörist İsrail güçlerine ateş etmesi için, küçük bir kız çocuğuna AK-47 kalaşnikof veriyor. Hamas çocukları kullanan ve kendilerine canlı kalkan yapan aşağılık bir terör örgütüdür.”

 

kucuk-cocuga-ak47-kalasnikof-veriyor

 

Video ne güncel ne Gazze’den.

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü İsrail yerleşkelerine yaptığı saldırının ardından İsrail’in saldırıları esnasında Gazze’de kaydedildiği ileri sürülen video 2013 yılında Lübnan’da kaydedilmiş.

 

Gazze’deki bir Hamas üyesinin küçük bir Filistinli kıza bir binanın köşesinden AK-47 ile İsrail askerlerine ateş açtırdığı iddiasıyla paylaşılan görüntü Lübnan’ın Şimal vilayetinin merkezi Trablusşam’da (Trablus) yaşanan “Bab al-Tabbaneh-Jabal Mohsen çatışma süreci”ne ait (Lübnan’ın Trablus kentinde tek bir caddeyle ayrılan Bab-al-Tabbaneh (Babu’t Tebbane) mahallesinin Suriye rejimi karşıtı Sünni ve Selefi Müslüman sakinleri ile Jabal Mohsen (Cebel Muhsin) mahallesinin Suriye yanlısı Arap Alevisi / Nusayri sakinleri arasında silahlı çatışma 1975 yılında Lübnan İç Savaşı ile başlayıp 2015 yılına değin sürdü). Görüntüdeki küçük kızın İsrail askerlerine ateş ettiğine dair bir emare bulunmuyor.

 

Küçük çocuğa uzun namlulu makineli tüfek kullanma eğitimi verildiği ve ateş ettirildiği görülen video 2013 yılında gündeme geldiğinde büyük yankı uyandırmış.

 

Bahsi geçen görüntü Lübnan’dan ve farklı ülkelerden çeşitli basın organlarındamilitanlar bir kız öğrenciyi kiralık katile dönüştürdü” ve “Lübnanlı paramiliter örgüt Hizbullah’ın üyeleri, radikal Arap milliyetçiliğinin potansiyel destekçilerini çocukluktan itibaren eğitmeye başladı.” gibi ifadelerle paylaşılmış.

 

cocuga-ak47-kalasnikof

 

LBCI Lübnan adlı TV kanalı Youtube hesabında söz konusu görüntüyü 26 Mayıs 2013 tarihinde “Trablus’taki çatışmaların yansımalarından biri de çocukların yetişkinlerin savaşına dahil edilmesidir. Bab al-Tabbaneh’den genç bir kızın askeri silahla ateş ettiğini gördüler.” cümleleriyle aktarmış.

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...