“Miss Germany” ödülü -aynı adı taşıyan diğer güzellik yarışmalarından farklı olarak- 2019 yılından bu yana fiziksel görünüme dayalı değil, kadınların sorumluluk alma ve liderlik nitelikleri değerlendirilerek veriliyor.

 

Almanya‘da düzenlenen “Miss Germany 2024” adlı yarışmayı 39 yaşındaki İran kökenli Apameh Senauer kazandı.

 

almanya-guzeli

 

Berlin’de yaşayan ve henüz 6 yaşındayken ailesiyle İran’dan Almanya’ya taşınan Apameh Senauer’in 15 bin kadını geride bırakarak birincilik tacını takması sosyal medyada gündem oldu.

 

Geleneksel güzellik yarışmalarından farklı sonuçlanan “Miss Germany”, “güzellik kavramını politikleştirdiği”, “woke kültürün etkisinde kaldığı”, “sol ideolojinin pozitif ayrımcılık vurgusunun her şeyin önüne geçtiği” gibi eleştirilerle karşılaştı.

 

Alışılagelmişin dışında yapılan “Almanya’nın en güzel kadını” seçimini tenkit eden paylaşımlardan örnekler sunacak olursak:

 

gzntks (@guzintekes): “yani tamam diversity ayağına Almanya’nın en güzel kadını olarak 39 yaşında bir İranlı seçiyorsunuz ama İran’da sokaktan çevireceğiniz herhangi bir kadın şu kadından daha güzeldir. ayrıca güzellik yarışmasında nasıl yaş sınırı olmaz? 12 yaşında da katılınabiliyor mu yani? hayır güzellik yarışmasından bana ne ama aynı diversity saçmalığı yüzünden Sandra Hüller’in ya da Emma Stone’un taş gibi oyunculukları dururken Oscar’ı Lily Gladstone’a verecekler. ona deliriyorum. atalarınızın vaktiyle yediği boklar yüzünden bugün hiçbir özelliği olmayan insanlar sadece etnik kökenleri, cinsel yönelimleri vs gibi sebeplerle haketmedikleri yerlere geliyorlar ve bunun adı adalet oluyor öyle mi?”

 

Ankara Kuşu (@ankara_kusu): “Almanya’nın en güzel kadınıymış”

 

Ludwig (@MOS6582): “Almanya’nın en güzel kadını olarak çirkin birisini seçmişler sırf kimliği yüzünden, kendisi de yanındakiler de biliyor meselenin ucuz bir gösteri olduğunu. Olayın gerçek sebebini açıklayan AfD’li “aşırı sağcı” da Leyla Bilge. Postmodern bir trajikomedi.”

 

Fatih Koparan (@ifkoparan): “Soldaki sarışın kadının samimiyetsiz gülüşü, İranlı kadının Almanya’nın en güzel kadını olmadığını bile bile ödüle çöküşü vs vs tam bir woke, sjw orospu çocukluğu sirki. Dünyanın virüsü bu pislikler.”

 

Gözden kaçırılan husus Miss Germany’nin -artık- bir güzellik yarışması olmadığı.

 

Aynı adı taşıyan diğer güzellik yarışmalarından farklı olarak “Miss Almanya” markası, 2019 yılından bu yana fiziksel görünümle ilgili değil, kadınların sorumluluk alma ve liderlik nitelikleri dikkate alınarak verilen bir ödüle dönüştürülmüş.

Geçmişte podyumda fit, genç ve güzel kadınların yürüdüğü güzellik yarışması bu değişiklikle “sorumluluk alan ve rol model olarak hareket ederek kozmopolit ve modern bir toplumu şekillendiren kadınları” odağına almaya başlamış.

 

Ödülün güzellik odaklı olmadığı Miss Germany internet sitesinde şöyle belirtilmiş:

Miss Almanya, sorumluluk alan kadınlara verilen ödüldür . Miss Almanya tutkulu ve meraklı kadınların platformudur. Rol model olarak hareket eden, kozmopolit ve modern bir toplumu şekillendiren kadınlar için bir ağ yaratıyoruz .

 

Yarışmayı güzellik temasından liderlik ve sorumluluk bazlı bir yapıya dönüştürme motivasyonunun gerekçesi ise şöyle aktarılmış:

“Miss Almanya uzun zamandır bir güzellik yarışması olmaktan çıktı ve üç yıl önce kadınların güçlendirilmesinin ilk öncüsü oldu. Küresel karşılaştırmada insanlar hala “dünya barışı”nı savunuyor ve dişlerine Vazelin sürüyorken, biz podyum ve tacı misyon ve megafonla değiştirdik.

Hildegard Kwandt, 1927 yılında Miss Almanya unvanını kazanan ilk katılımcı oldu ve böylece birçok kadının kariyer sahibi olmasının önünü açtı.

Kıyafet bedeni, yaş ve estetik gibi niteliklerin azaltılması sadece modası geçmiş olmakla kalmayıp aynı zamanda oldukça tartışmalı olsa da, gösteri dünyasındaki kadınlara  birdenbire misyonlarını yerine getirebilecekleri bir platform verildi.

Neredeyse 100 yıl sonra kadın cinsiyetine bakış açısı değişti ama hâlâ toplumsal dengesizlikle mücadele ediyoruz. “Miss Miracle”ın artık patron katında yer alması ve CEO’nun kadın olması olumlu bir gelişme. Ancak bu durum çeşitli bölgelerde hala çok nadir görülüyor veya herhangi bir şekilde kabul edilmiyor.

Bu şikayetlerin kampanyalar ve aktivizm yoluyla görünürlüğü önemli ölçüde arttı, ancak beceri ve yeteneklere ilişkin cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir bakış açısının farkındalığının hâlâ çok fazla çalışmaya ihtiyacı var.

“Öğreniyoruz, büyüyoruz!”

Her şeyden önce geçmişimiz. Bu nedenle, MISS GERMANY STUDIOS’un mevcut neslinin misyonu diyalog yürütmek ve seslerin duyulması gereken yerde duyulmasını sağlamaktır.

Geçmişimizi inkar etmiyoruz, bugünü ve geleceği değiştirme sorumluluğunu üstleniyoruz. Özellikle  eski güzellik yarışmasını çağdaş bir platforma ve kadınların güçlendirilmesine yönelik bir ödüle  dönüştürmek .

Eşitliğin kurgu değil gerçek olduğu bir dünya için!

 

Miss Germany ödülü için seçim kriterleri ise şöyle sıralanmış:

BU DÖRT GÖSTERGE, MİSS ALMANYA’YA GİDEN YOLUNUZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

 

01. PROFESYONELLİK

MISS ALMANYA daha iyi bir yarın için cesurca, yorulmadan ve ısrarla çalışan çok sayıda ve çeşitlilikte kadını temsil ediyor. Toplumun iyiliği için vicdanlı ve basiretli kararlar almalıdırlar.

MISS ALMANYA ödülü bir sorumluluğu gizliyor. Kendi misyonu ve hikayesi toplumun anlatılarını değiştirmek isteyen tüm kadınların misyonudur. Eşit hakların ve kadınların güçlendirilmesinin temsilcisi ve elçisi olarak kendinden emin, yetkin ve ileri görüşlü bir tavır bekliyoruz.

 

02. GELİŞİM POTANSİYELİ

Adaylarımızın tüm potansiyelini kullanmak ve bu nedenle her kadını kendi bireysel yolunda desteklemek istiyoruz. Katılımcıların kişisel vizyonu ve misyonu, kendilerinin ötesine geçme arzusuyla bağlantılıdır. Yalnızca kendini sorgulamaya ve misyonunu sürekli yeniden değerlendirmeye istekli olanlar kişisel gelişim şansına sahiptir. Bu öncelikle misyonun uygulanmasını etkiler ve sizi bir neslin elçisi olma hedefinize yaklaştırır.

 

03. İLHAM VERME YETENEĞİ

İlk hamleyi yapmak için gerekenlere sahip misiniz?Megafonu elinize alıp sesinizi duyurmak ister misiniz? MISS GERMANY ile göreviniz için size geniş kapsamlı bir çevrimiçi ve çevrimdışı platform sunuyoruz.

Ancak yüksek sesle konuşmak tek başına yeterli değildir. MISS GERMANY, geleceğin etkisini yaratan bugünün sesinin modelidir. Her şeyden önce bunu tek başına yapamaz ve bunun için güçlü bir topluluğa ihtiyacı vardır. Yalnızca kendi misyonuyla başkalarına ilham vermeyi başaranlar ve taklitçiler için ilham kaynağı olanlar, toplumsal değişimi etkileme ve büyük diyalogda yer alma şansına sahiptir.

Rol model olmak için gerekenlere sahip misiniz?

 

04.MGS SAHASI

Büyük planlar büyük eylemleri takip eder!

Ve size başlangıç ​​sinyalini vermek için, ödüllü MISS ALMANYA’yı 25.000 Euro’luk başlangıç ​​sermayesiyle destekliyoruz. Bağış yaparak desteklemek istediğiniz devrim niteliğinde bir fikriniz, bir projeniz veya derneğiniz mi var ya da bir start-up mı kurmak istiyorsunuz? Çeşitlilik ve eşitliğin anahtarının eğitim ve aydınlanmada yattığına inanıyoruz. Bu yüzden MISS ALMANYA’mızın BÜYÜK PLANI’na yatırım yapıyoruz.

Ayrıca yetenek ajansımız (TALENTS) ile 1 yıllık özel sözleşmeyi içeren MISS GERMANY STUDIOS hizmetimizle sizi ve ilk 10’u destekliyoruz.

 

Alman bir eş ve 2 çocuk sahibi ve mimar olan Apameh Senauer’in ülkenin en güzel kadını seçilmesinde kadın hakları için mücadele vermesi, dezavantajlı ve ezilen kadınları destekleyen Shirzan ağının kurucusu olması, göçmen kadınların Almanya’da yaşamlarını iyileştirmeleri ve entegrasyon için çalışması gibi özellikleri önemli rol oynamış.

6 yaşındayken İran’dan Almanya’ya göç ettim. Ben Almanım.” diyen Senauer, Miss Germany tarafından şu ifadelerle tanıtılmış:

“Miss Almanya 2024, Berlin’den Apameh Schönauer’dir . 39 yaşındaki oyuncu finalde Kadın Lider Ödülü için sekiz yarışmacıyı yendi. Karizmatik ve güzel konuşan Apameh, tutkulu bağlılığıyla Europa-Park’ın önde gelen jürisini ikna etmeyi başardı. Öfkeli bir mimar ve bir çocuk annesi, ezilen kadınların sesi olmak için Şirzan ağını kurdu. Kadın haklarına olan bağlılığı, eşitlik ve destek için yorulmak bilmeden yaptığı çalışmalarda açıkça görülüyor.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...