Almanya’da 15.000 Motosiklet Sürücüsünün Motosikletleri Çok Seven, Kanserin Son Evresindeki 6 Yaşındaki Çocuğu Sevindirmek İçin Bir Kortej Etkinliği Düzenlediği Doğru

Sosyal Medyada Paylaşılan Videonun Almanya’da 20 Bin Motorcunun Kanser Teşhisi Konulan 6 Yaşındaki Çocuğun Evinin Önünden Geçiş Yaptığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Almanya’da motosikletleri çok seven, kanser teşhisi konulan 6 yaşındaki bir çocuğun son dileğini binlerce motosikletlinin yerine getirdiği kortej etkinliğinin farklı ülkelerden etkinliklerle hatalı şekilde ilişkilendirildiği görülüyor.

 

“Almanya’da 6 yaşındaki bir çocuk, kanserin son evresindedir. Babasına rica eder: “Evimizin önünden 3 tane Harley motorsiklet geçsin, göreyim” der. Bu talebi, baba sosyal medyadan duyurur. Ertesi gün, haberi duyan 20,000 motorcu baba evin önünden geçer ve çocuğu selamlar..❤✌”

 

20000 motorcu kanserli cocugun evinin onunden

 

 

Almanya’nın Doğu Frizya (Ostfriesland) bölgesinde yaşayan ve motosikletleri çok seven Kilian adlı 6 yaşındaki çocuğun son dileğini yerine getirmek için 24 Temmuz 2021 tarihinde bir motosiklet korteji düzenlenmişti.

 

kanserli-cocugun-evinin-onunden-motosiklet

 

“Kilian için Gürültü” (“Krach für Kilian”) adı verilen etkinliğe 15.000 motosikletlinin katıldığı belirtilmişti.

 

kanserli-cocuk-icin-kortej

 

binlerce motosiklet

 

Açılan Facebook grubu ve internet forum başlıklarında etkinlikten görüntüler paylaşılmıştı.

 

almanya-kanserli-cocuk-motosiklet-konvoyu

 

Son dileği yerine getirilen Kilian, binlerce motosikletin evinin önünden geçişinin 3 hafta sonrasında 17 Ağustos 2021 tarihinde hayatını kaybetmişti.

 

20000 motosiklet almanya kanserli cocuk

 

Bahsi geçen etkinlikten görüntüler Youtube gibi video platformlarında paylaşılmıştı:

 

https://www.youtube.com/watch?v=bE2sDmQ2ft4

 

Ancak farklı ülkelerden farklı etkinliklerden görüntüler bahse konu motosiklet kortejine ait olduğu iddiasıyla servis edilmişti.

Almanya’daki kanserin son evresini yaşayan çocuğun son isteğinin yerine getirildiği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan söz konusu videonun ilk bölümü Brezilya’nın São Paulo eyaletinden.

 

 

 

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileriyle katıldığı büyük motosiklet konvoyundan görüntüler, Almanya’da kanser hastası küçük çocuk için düzenlenen korteje ait olduğu iddiasıyla servis edilmiş.

 

jair bolsonaro motosiklet

 

20000 motosiklet konvoyu

 

2021 yılı Haziran ayında düzenlenen etkinliğe 12 bin motosiklet sürücüsünün katılım sağladığı belirtilmişti.

 

brezilya motosiklet konvoyu

 

binlerce motosiklet kortej

 

Devlet Başkanı Bolsonaro’ya motosiklet konvoyunda maske takmadığı için eyaletin koronavirüs salgınına karşı belirlediği kurallar gereği para cezası verilmişti.

 

bolsonaro motosiklet

 

Videonun ikinci bölümü incelendiğinde, Almanya’da kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan, motosiklet konvoyunun geçidiyle engel sahibi bir çocuğun sevince boğduğu görüntünün Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletindeki Bunbury kentinin Eaton  semtinde kaydedildiği anlaşılıyor.

 

cocuk icin kortej

 

 

Newsmobile.in ve Factly de görüntüyle ilgili iddiayı incelemişti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...