Fotoğraftaki Çocuğun Suriye – Ürdün Sınırını Tek Başına Geçerken Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ukrayna-Polonya Sınırını elinde pasaportu, oyuncakları ve bir kağıda yazılı telefon numarasıyla tek başına geçtiği sanılan çocukla ilgili yazımızın ardından gelen bir hatırlatma ile geçmişten benzer bir asılsız iddianın da aktarılmasında fayda olacağını düşündük.

2018 yılında “Sadece 4 yaşında… Suriye’den Ürdün’e doğru yürüyor. Üstelik çölde ve tek başına… Yanında taşıdığı çantada ise annesinin ve kız kardeşinin elbiseleri var, ikisi de savaşta ölmüş…” notuyla fotoğraftaki 4 yaşındaki çocuğun çölü tek başına geçmeye çalışırken görüntülendiği iddiası sosyal medyada paylaşılmıştı.  Bazı haber sitelerinde ilgili fotoğraf, “ülkesindeki çatışmalardan kaçarken kaybolan 4 yaşındaki Suriyeli Marwan, elindeki bir poşet eşyasıyla çölde tek başına yürürken bulundu.” notuyla aktarılmıştı.

 

tek basina suriyeden urdune yuruyor

 

Mervan (Marwan) adlı Suriyeli çocuğun çölü tek başında geçmediği, sadece ailesinden 20 adım geride kaldığı anlaşılmıştı.

 

siniri tek basina gectigi sanilan suriyeli cocuk

 

BM Mülteciler Yüksek Komisyonu’nda (UNCHR) çalışan Andrew Harper, Twitter hesabından, Suriye- Ürdün sınırında çölü tek başına yürüyerek geçtiği düşünülen Suriyeli mülteci çocuğun yalnız olmadığını ortaya koyan fotoğrafını paylaşmıştı.

 

suriye urdun siniri colde multeciler

 

Andrew Harper, Mervan’ın ailesiyle Ürdün sınırını geçiş sürecinden farklı kareleri Twitter profilinde paylaşmıştı.

 

 

Guardian, BM yetkilileriyle irtibata geçtiklerini, Mervan’ın çölü tek başına geçmediğinin taraflarına iletildiğini, Mervan’ın ailesinin Ürdün sınırına yaklaştıklarında heyecanlanarak daha hızlı hareket ettiklerini, bu sırada çocuğun ailesinden 20 adım geride kaldığını aktarmıştı.

İddianın yaygın şekilde paylaştığı dönemde Teyit.org da fotoğrafın gerçek arka planına değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...