Fotoğraftaki Çok Çocuklu Ailenin Suriye’den Türkiye’ye Geldiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada 11 çocuklu Suriyeli sığınmacı aileye ait olduğu öne sürülerek paylaşılan aşağıdaki fotoğraf aslında Gazze’de yaşayan Filistinli bir aileye ait.

 

11 çocuklu aile

 

Fotoğraftaki 11 çocuğun anne babası 7 yıl önce evlenen Gazzeli Nimet el-Bataş ve Raad Sadi Muhammed el-Bataş.

 

gazzeli aile

 

2013 yılında basına yansıyan haberlerde 7 yılda 11 çocuk dünyaya getiren 21 yaşındaki anne Nimet El- Bataş’ın yardım çağrısına değinilmişti.

 

11 çocuklu aile

 

Yardım çağrılarına Yardımeli Derneği tarafından yanıt verilen El-Bataş ailesi hakkında aktarılan detaylar şu şekildeydi:

Adı Nimet el-Bataş. 21 yaşında Gazzeli genç bir anne… Yedi yıldır evli ve 11 çocuk sahibi. Son doğumunda ise Rabbimizin bir ihsanı olarak beşiz dünyaya getirdi.

 

Gazzeli genç anne Nimet el-Bataş, 14 yaşında evlendiğini, arka arkaya gerçekleştirdiği dört doğumundan dört kız çocuğu dünyaya getirdiğini söyledi. Gazze’de 7 yılda 11 çocuk dünyaya getiren 21 yaşındaki genç anne, zor ekonomik şartlar altında çocuklarını büyütmeye çalışıyor.

 

Ailesinin soyadını taşıyacak bir erkek çocuğu dünyaya getirme özlemiyle tekrar hamile kaldığını ifade eden Bataş, biri kız biri erkek olmak üzere Allah’ın kendisini ikiz çocuklarla rızıklandırdığını ifade etti.

 

“6 çocuktan sonra tüp bağlatma (tüp ligasypnu) işlemi gerçekleştirdim, ancak Allah’ın takdiri, beşiz çocuğa hamile kaldım” diyen Bataş, doktorların, “Her çocuk kendi rızkını beraberinde getirir. Endişelenme, Allah’a tevekkül et!” şeklindeki nasihatlerini dinleyerek çocukları doğurduğunu dile getirdi.

 

Nimet el-Bataş, “Erken doğum sebebiyle çocuklarımın sağlık durumu kötü. Her birinin özel bakıma ihtiyacı var. Doktorlar, bebeklere gün aşırı bir kutu süt içirilmesi gerektiğini söyledi. Sadece bir kutu süt 13 dolara satılıyor ve eşim ayda 200 dolar maaş alıyor. 11 çocuğum var” dedi.

 

Baba Bataş da “5’i özel bakıma muhtaç, 11 çocuğa bakmam gerek, ancak ayda 200 dolar maaş alıyorum ve 2000 yılındaki el-Aksa İntifadası’nda bacağımdan yaralandım” diye konuştu.

 

gazzeli aile

 

Yardım talebi 2013 yılında haberlere konu olan Gazze’de yaşayan Filistinli ailenin fotoğrafını Suriyeli sığınmacılara ait olduğu iddiasıyla aktaran paylaşımlardan şu örnekler sunulabilir:

 

“Suriyeli bir aile, bunlar savaştan kaçıp ülkemize sevişmek için gelmişler. Suriye’de Esat’da bunları çağırdı ama gitmezler ekmek elden, su gölden misali keyifleri yerinde niye gitsinler ki.”

 

suriyeli aile iddiası

 

“Türkiye’yi Türksüz ve köksüz mozaik cenneti yapmak isteyen soysuz din istismarcılarının Türkiye’nin demografik yapısını bozmaya hakkı yoktur. Hiç bir parti Türk’ü elinin tersiyle iterek muhacir dediği #suriyeliler i kendi vatandaşlarının önüne koymanın adına insanlık diyemez…”

 

suriyeli sanılan filistinli aile

 

“Şehirlere bombalar yağardı her gece Biz durmadan sevişirdik… #AhmetKaya suriyeliler için yazmış”

 

suriyeliler şehirlere bombalar yağardı her gece

 

Doğruluk Payı ve Teyit.org da Suriyeli sanılan Gazzeli aileye ait fotoğrafı ele almıştı.

Benzer görsellerin izini arama motorlarında tersine görsel arama yoluyla inceleyebilirsiniz.

 

Tersine Görsel Arama Nasıl Yapılır?

 

Yorumunuzu yazınız...