Tersine Görsel Arama

Karşılaşılan fotoğrafların arka planını incelemek ya da şüpheli görselleri araştırmak için arama motorlarında tersine görsel arama yapmak faydalı bir yöntem.

Yandex’in tanımıyla (tersine) görsel arama, “bilgisayar algoritmalarına dayalıdır. Arama sonucunda asıl görselin tam kopyalarının yanı sıra asıl görselinden önemsiz derecede farklı olan resimler de bulunabilir.

Peki tersine görsel arama nasıl gerçekleştirilebilir?

Gayet kolay…

Arama motorlarının görsel arama bölümüne ilgili fotoğrafı yükleyip sonuçları analiz ederek.

Tersine görsel aramada başvurulabilecek arama motorlarından ön plana çıkan bazıları şu şekilde:

Tek bir arama motoru üzerinden yapacağınız bir görsel arama size istediğiniz sonucu sunmayabilir. Bu durumda, alternatiflere de başvurmak gerekebilir. Bu seçeneklere ilaveten Reddit, BetaFace, PicWiser, Pictriev, Kuznech, NeoFace, TwinsOrNot, Azure ve Picsearch gibi birçok alternatif de mevcut. Bunların yanı sıra Flickr, Getty Images, Shutterstock,  Pixabay gibi stok fotoğraf sitelerine de göz atabilirsiniz. Ancak, aktardığımız 5’li büyük ihtimâlle işinizi görecektir.

Araştırdığınız görselin özelliğine göre farklı arama motorlarını tercih edebilirsiniz. Rusya’dan olduğunu bildiğiniz bir görsel için Yandex, Çin Halk Cumhuriyeti’nden bir görsel için Baidu ilk tercihiniz olabilir. Yüz tarama ve eşleştirme konusunda ise en başarılı arama motorları olarak Bing ve Yandex ön plana çıkıyor.

 

 

Masaüstü Bilgisayarda Tersine Görsel Arama

Masaüstü bilgisayarda inceleme yaparken tersine görsel arama için temel olarak 2 seçeneğimiz mevcut: (a) ilgili arama motorunun sayfasına başvurarak, (b) eklenti ya da tarayıcı özelliği kullanarak.

 

Arama Motorunun Görsel Sayfası Üzerinden Tersine Görsel Arama

Bir arama motoru sayfasına başvuru ile görsel aratmak için genellikle (i) resim yükleme, (ii) resim sürükleyip bırakma, (iii) bağlantı adresi ile arama seçenekleri sunulur.

Örneğin Google Görseller üzerinden ilerleyecek olursak (Öncelikle tarayıcınızda Google Görseller‘i açtığınızı varsayarsak);

Resim yükleme yoluyla görsel tarama için:

 1. Görselle ara’yı Görselle arama tıklayın
 2. Görsel yükleyin ardından Dosya seç veya Göz at’ı tıklayın
 3. Bilgisayarınızdan bir resim seçin
 4. Aç veya Seç’i tıklayın

Resim sürükleyip bırakma yoluyla görsel tarama için:

 1. Bilgisayarınızda, arama yaparken kullanmak istediğiniz resmi içeren dosyayı bulun
 2. Resmi tıklayın
 3. Fareyi basılı tutun, resmi sürükleyin ve arama kutusuna bırakın

Bağlantı adresi ile görsel tarama için:

 1. Sanal alemde izini arayacağınız resmin bulunduğu internet sitesini açın, resmin üzerinde sağ tıklayarak resim adresini kopyala” seçeneğini tercih edin
 2. Görselle ara’yı Görselle arama tıklayın
 3. Görsel URL’sini yapıştır’ı tıklayın ve metin kutusuna kopyaladığınız bağlantı adresini yapıştırın
 4. Görselle ara’yı tıklayın

 

google görseller

Google’ın görsel arama için ayrı bir Gelişmiş Görsel Arama sayfası mevcut. Bu sayfadaki ilgili bölümler üzerinden aramanızı daha spesifik hâle getirebilirsiniz.

Aynı adımlar diğer arama motorlarında da izlenerek görsel tarama işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Eklenti ya da Tarayıcı Üzerinden Doğrudan Tersine Görsel Arama

Orijinal resmi arama motorunun görsel arama penceresine sürüklemek, dosya seçim bağlantısına tıklayarak kendi diskinizde yer alan görseli yükleyerek ya da görselin bağlantı adresini arama satırına girerek tersine görsel arama yapmak bu kadar basit. Ancak, bunun daha kolay bir yolu mevcut: (i) tarayıcı üzerinde basit bir sağ tık işlemi ya da (ii) eklenti kurulumu.

Öncelikle, tarayıcı üzerine görsel aramayı ele alacak olursak…

Chrome kullanıcısı iseniz bir görselin üzerine sağ tıkladığınız an “Google içinde resim ara” seçeneğini tercih ettiğinizde otomatik olarak görsel Google üzerine aranacaktır.

 

chrome google arama

 

Chrome gibi Safari, Opera, Firefox gibi diğer birçok tarayıcı bu özelliğe sahip.

Bu özelliğin yanı sıra tarayıcınıza kuracağınız bir eklenti ile doğrudan arama motorlarında görsel arama yapabilirsiniz.

Önerebileceğimiz 2 eklentiyi aktaracak olursak…

RevEye Reverse Image Search” adlı Chrome eklentisi oldukça kolaylık sağlıyor. Eklentiyi Chrome tarayıcısına eklemenizin ardından herhangi bir görselin üzerine sağ tıklayarak Google, Yandex, Bing, TinEye, Baidu gibi arama motorlarında herhangi bir görsel için “tersine arama” yapabilirsiniz.

 

tersine görsel arama

 

 

Chrome uygulaması kullanıyorsanız INVID adlı eklentiyi yükleyip, Google, Yandex, Tineye, Baidu, Bing, Reddit üzerinde görsellerin üzerine bir sağ tık ile kolaylıkla arama yapabilirsiniz.

 

invid tersine görsel arama

 

Dikkat Edilecek Hususlar

Yazıyı sonlandırmadan bazı uyarılar…

 • Unutulmaması gerekir ki, yapacağınız aramanın başarısı araştırdığınız görselin ve benzer görsellerin internette bulunmasına ve ilgili arama motoru tarafından endekslenmiş olmasına bağlıdır.  
 • Şüpheyi elden bırakmamakta fayda var. Ele alınan görüntünün bağlamından koparılmış ya da hatalı ilişkilendirilmiş olabileceği akılda tutunuz…
 • Özellikle HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN OLMAYAN anlatı ve görsel iddialarını içeren paylaşımlarla etkileşime geçmeden önce TERSİNE GÖRSEL ARAMA yapmayı ihmal etmeyiniz…
 • Arama motorlarında görsel arama ile görseli üzerinde bir kesme/seçme işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini doğrulamaya, ilgili içerik incelenerek hikâyenin tamamı kavramaya çalışınız…
 • Sosyal medyada karşılaşılan fotoğraf ve videoların ters çevrilerek ya da farklı görsellerle birleştirilerek sunulmuş olabileceğine dikkat etmek gerekiyor.

 

Tersine Servis Edilen Fotoğraf ve Videolar

 

Bir Resim Bin Sözcüğe Bedel Olsa Da Doğrulama İçin Yeterli Mi?

 

Arama motorlarında yüz taraması konusuna değindiğimiz yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Arama Motorlarında Yüz Tarama Nasıl Yapılabilir?

 

 

Yorumunuzu yazınız...