Mektubun Sean Connery Tarafından Steve Jobs’a Hitaben Yazıldığı İddiası Doğru Değil

Paylaşılan Mektup Aslında Bir Satirik Haber Sitesinin Uydurması

Yanlış İddia

 

İskoç aktör ve yapımcı Thomas Sean Connery’nin (1930-2020) Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a yazdığı sanılan mektup 2012 yılında sosyal medyada yayılmıştı. Sean Connery’nin 31 Ekim 2020 günü vefat etmesinin ardından yaklaşık 8 yıl aranın ardından bahse konu mektubun 10 yıl sonra (Türkiye’den de) sosyal medya kullanıcıları arasında yayıldığı görülüyor.

 

sean connery steve jobs mektup
Uydurma mektubu Sean Connery’e ait sanan paylaşım

 

sean connery steve jobs mektup
Uydurma mektubu Sean Connery’e ait sanan paylaşım

 

Steve Jobs‘ın 1998 yılında Apple reklamlarında rol alması teklifine Sean Connery‘nin cevabı olduğu sanılan bahse konu mektup şu şekilde idi:

“I will say this one more time. You do understand English, don’t you? I do not sell my soul for Apple or any other company. I have no interest in ‘changing the world’ as you suggest. You have nothing that I need or want. You are a computer salesman — I am fucking JAMES BOND!

 

I can think of no quicker way to destroy my career than to appear in one of your cass adverts. Please do not contact me again.”

 

Mektup metni Türkçemize şöyle çevrilebilir:

“Bunu bir kez daha söyleyeceğim. İngilizce anlıyorsun değil mi? Ruhumu ne senin Apple’ın için ne de başka bir şirket için satamam. Senin gibi dünyayı değiştirmek gibi bir amacım yok. Sende istediğim veya ihtiyacım olan bir şey yok. Sen bir bilgisayar satıcısısın, ben ise lanet olası JAMES BOND!

 

Kariyerimi zedelemek için senin dangalak reklamlarında oynamaktan daha hızlı bir yol düşünemiyorum. Lütfen benimle tekrar irtibata geçmeyin!”

 

steve jobs sean connery mektup
Sean Connery’nin Steve Jobs’a yazdığı sanılan mektup

 

Sean Connery’nin Steve Jobs’a hitaben kaleme aldığı iddia edilen mektup aslında Scoopertino adlı satirik haber sitesinin uydurması.

Bahse konu uydurma mektuba “EXPOSED: The iMac disaster that almost was” başlığıyla 19 Haziran 2011 tarihinde yayımlanan yazıda verilmiş.

 

sean connery mektup
Sean Connery’nin Steve Jobs’a yazdığı mektubu uyduran Scoopertino, satirik haberler uyduran bir site

 

Yayımladığı diğer yazılar incelendiğinde de Scoopertino’nun satirik haberler uyduran bir site olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Scoopertino da sitenin en üst kıstmında “uydurmaya uygun tüm haberler” (“all the news that’s fit to fabricate”) ve “gerçek olmayan Apple haberleri” (“unreal apple news”) notuna yer verdiği görülebiliyor.

 

Uydurma Mektubu Sean Connery’nin Steve Jobs’a Yazdığını Sanan Yazarlar

Birgün yazarı Mustafa Kemal Erdemol, “sean connery.. ne adamdın ya..:)” notuyla bahse konu mektup görselini 1 Kasım 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden paylaşmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...