Steve Jobs’un Yazdığı Son Yazı Kurmacasının Kurbanı Köşe Yazarları

Steve Jobs'ın Son Yazısı İddiası
Steve Jobs'ın Son Yazısı Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Metin Asılsızdır

Paylaşılan Metnin Steve Jobs’ın Son Yazısı Olduğu İddiası Doğru Değil

5 Ekim 2011 tarihinde hayata gözlerini yuman Steve Jobs’ın vefat etmeden önce kaleme aldığı son yazı olduğu iddiasıyla sosyal medyada ve gazete köşelerinde bir metnin paylaşıldığı görüldü. Halbuki bu yazı Steve Jobs tarafından yazılmadı ve bahse konu metin kurmacadan ibaret.

Apple firmasının kurucusu ve CEO’su, milyarder Steve Jobs’ın yazdığı son yazı olduğu iddia edilen vasiyet niteliğindeki didaktik metin şu şekilde:

"İş yaşamında büyük başarılara ulaştım. Kimilerinin gözünde yaşamım başarının simgesi, fakat işin dışında çok az neşem oldu benim. İşin sonunda zenginliğim alışmış olduğum hayatın bana getirdiği tek gerçeklik. Ölümle yüzleştiğim şu anda, yatağımda uzanıp hayatımı gözlerimde canlandırırken, farkettim ki gururlandığım bilinirliliğim ve servetim  ölümün karşısında ne kadarda anlamsızmış.

Arabayı kullanmak için, size para kazandırması için birilerini işe alabilirsiniz ancak hastalığınızı taşıması için kimseyi işe alamıyorsunuz. Kaybedilen maddesel şeyler bulunabilinir ya da yerine başkası konur fakat kaybedildiğinde bulunamayacak ya da yeri dolmayacak tek şey var o da “Yaşam.” Şu an hayatınızın hangi sahnesinde olursanız olun, zaman ile, o sahne perdesinin kapanması ile yüzleşeceksiniz.

Ailenize,eşinize,arkadaşlarınıza çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. Yaşlandıkça ve umut ediyorum akıllandıkça farkediyorsunuz ki 300 dolarlık saat de  30 dolarlık saat de aynı zamanı söylüyor. İç huzurun bu tarz şeylerle elde edilemediğini anlıyorsunuz. İster first class ister ekonomi uçun, bilin ki o uçak düşerse siz de düşeceksiniz. 

O yüzden umut ederim ki şunu anlarsınız; kahkaha attığınız, sohbet ettiğiniz,şarkılar söylediğiniz, kuzeyden,güneyden,Doğudan,batıdan,cennetten  ve dünyadan konuştuğunuz,ahbaplarınız,dostlarınız, eski arkadaşlarınız, erkek kardeşiniz,kız kardeşiniz varsa bilin ki gerçek mutluluk bu. 

Çocuklarınızı zengin olması için eğitmeyin, onları mutlu olmaları için eğitin. Böylelikle büyüdüklerinde herşeyin fiyatını değil,değerini bilirler. 

Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin aksi halde ilacı yemek yerine yersiniz.

Sizi seven kişi sizi asla bırakmayacaktır. Bırakmak için yüzlerce neden saysa da mutlaka sizde kalmak için neden bulacaktır. Bilin ki  insan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark var ve bunu anlayan çok az insan var. Doğduğunuzda sevildiniz ve ölürken de sevileceksiniz. Bu arada kalan zamanı başarmak zorundasınız.

Hayattaki en iyi altı doktor güneş ışığı ,dinlenmek,egzersiz yapmak, sağlıklı yemek,kendine güven ve arkadaşlar. Bunları hayatınızın her evresinde muhafaza edin ve sağlıklı bir ömrün tadını çıkarın.

Steve Jobs"

 

Bir milyarderin son anlarından süzüldüğü iddia edilen satırlar, haliyle kişiler üzerinde dramatik etkiler bırakabiliyor. Ancak, 56 yaşında vefat eden Steve Jobs’ın son vasiyeti olduğu iddiasıyla da paylaşılan bu metin Jobs’a ait değil.

Yukarıdaki metnin Steve Jobs’ın yazılı ya da sözlü şekilde son anlarındaki ifadeleri, son yazısı ya da vasiyeti olmadığına ilişkin nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Steve Jobs 2011 yılında vefat etmesine rağmen bu metin 2015 yılında ortaya çıkmıştır (Snopes.com‘un ve Teyit.org’un ilgili analizlerinde tespit edildiği üzere “Steve Jobs’ın Vasiyeti” imasıyla paylaşılan bu metinin sanal alemdeki ilk izine Turkish Forum adlı internet sitesindeki 12 Kasım 2015 tarihli paylaşım ve bu metnin muhtemelen çevirisinin yapıldığı İngilizce bir internet günlüğü sayfası karşımıza çıkıyor). Dünyanın en ünlü simalarından olan Steve Jobs’ın son yazısı, ana akım herhangi bir medya kanalında yer almadığı ve ailesi tarafından varlığına dair herhangi bir teyit verilmediği halde, internet aleminin kıytı köşelerinden bir anda fırlayıp gelmiş. Tipik bir şehir efsanesi.
 • Steve Jobs’ın hayatının son günlerinde yanında hayat arkadaşı Laurene Powell, kardeşleri ve çocukları vardı. Bu şahısların ifadelerinde şu ana değin Steve Jobs’ın böyle bir yazı kaleme aldığına dair bir ifadeye rastlanılamamaktadır.
 • Steve Jobs’ın son anlarında yanında olan kızkardeşi Mona Simpson vardı. Bir romancı ve İngilizce profesörü olan Simpson’ın, Steve Jobs’ın son anlarında iddia edildiği gibi hayata dair bir metin kaleme almış olsaydı mutlaka haberdar olması gerekirdi.
 • Ölüm anında Steve Jobs’ın yanında olan kızkardeşinin aktardığına göre Jobs’ın ölmeden önceki son sözleri “Oh wow. Oh wow. Oh wow” şeklinde olmuş.

 

“Steve Jobs’ın Son Yazısı” Zokasını Yutan Köşe Yazarları Kimler?

Steve Jobs’ın yazdığı son yazı hurafesini yutan köşe yazarlarını tespit etmeye çalıştığımızda, bu hurafenin ana akım medyadaki köşe yazarlarındansa yerel gazetelerdeki köşe yazarlarınca alıntılandığını görüyoruz.

Ana akım basındaki köşe yazarları incelediğimizde bu hataya;

Hürriyet Gazetesindeki “Sizde kalmak isteyen mutlaka bir sebep bulacaktır” başlıklı 2 Ocak 2019 tarihli köşe yazısında Aygül Aydın, Steve Jobs’a ait olmayan “son yazı”ya yazısında yer vermiş:

"Günaydın... 2019 yılının ilk iş gününe başlarken Balık burcu olan Steve JOBS' un Vasiyetinden güzel bir hatırlatma ile başlayalım. [ Steve Jobs'a Ait Olduğu İddia Edilen Metin ]"

Yerel basın ve haber sitelerini incelediğimizde ise bu hataya şu yazarların düştüğünü görüyoruz:

  • Konya Yenigün’deki “Steve Jobs: Hayatın Anlamı” başlıklı 17 Ocak 2019 tarihli yazısıyla Hasan Çağla
  • Antalya Aksu Gazetesindeki “Steve Jobs’ın Ölmeden Önceki Son Yazısı” başlıklı 9 Ocak 2019 tarihli yazısıyla Süleyman Gül
  • Bursa Sancak Gazetesindeki “Bilinki Uçak düşerse, sizde düşeceksiniz..” başlıklı 17 Ekim 2018 tarihli yazısıyla Bayram Ali Akyüz
  • Batman Gap Gazetesindeki “Dünya Milyarderinden Son Vasiyet” başlıklı 9 Aralık 2018 tarihli yazısıyla Mansur Obut
  • Antalya Eksper Gazetesindeki 31 Aralık 2018 tarihli “Ömür dediğin!” başlıklı yazısıyla Fahrettin Hepkeskin
  • Denge Gazetesindeki 23 Ekim 2018 tarihli “Hayatı Anlamlı Kılan” başlıklı yazısıyla Sami Kesmen
  • Çorum Haber’deki 22 Kasım 2018 tarihli “Vasiyet” başlıklı yazısıyla Mehmet Özata
  • Gaziantep Referans Gazetesindeki “Dünya fani, ölüm gerçek!” başlıklı 1 Kasım 2018 tarihli yazısıyla Bülent Bilir
  • 5 Ocak Gazetesi’nde 19 Aralık 2018 günü yayınlanan “Steve Jobs’un son sözleri” başlıklı yazısıyla Ünsal Özdiker
  • Ellidokuz.com’daki “Steve JOBS’un Son Yazısı” başlıklı 3 Aralık 2018 tarihli yazısıyla Oğuz Erdağlı
  • Samsunetikhaber.net’deki “Kaç yazımız kaldı bilen var mı?” başlıklı 30 Kasım 2018 tarihli yazısıyla Savaş Kiraz
  • Habergündemim.com’daki “Hepsi Güzel. Eksik Olan İse Sadece İman!!!” başlıklı 22 Ocak 2019 tarihli yazısıyla Bülent Ertekin
  • Pressturk.com’daki “Steve Jobs Vasiyet” başlıklı yazısıyla Mustafa Özbey
  • Karadenizgazete.com.tr’deki “Hayatınızla yüzleşin!…” başlıklı 5 Ocak 2019 tarihli yazısıyla Osman Diyadin
  • Gazete3.com’daki “Hayatın Tadı” başlıklı 18 Ekim 2018 tarihli yazısıyla Veli Cengiz

 

Steve Jobs’ın Stanford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı “Aç Kal Budala Kal” (Stay Hungry Stay Foolish) temalı gönüllere taht kuran efsanevi konuşması ile kapatalım:

Steve Jobs’ın “Aç Kal Budala Kal” Temalı Mezuniyet Töreni Konuşması

 

malumatfurus hakkında 962 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz