Fotoğrafın ABD Başkanı Donald Trump’ın Kalp Krizi Ya Da Suikast Nedeniyle Vefat Ettiğini Gösterdiği İddiası Asılsız

Fotoğrafın ABD Başkanı Donald Trump’ın kalp krizi yahut suikast nedeniyle hayatını kaybettiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf, Donald Trump’ın 1 Nisan 2007 tarihinde Detroit’te katıldığı eğlence maksatlı düzenlenen “WrestleMania 23″ adlı “smackdown” gösterisinde “Stone Cold” lakaplı Steve Austin’den aldığı (sahte) darbenin ardından sırt üstü yere düştüğü andandır.

Yanlış İddia

Dün (2 Temmuz 2019) akşam Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Pence’in Beyaz Saray’a çağrılmasının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in programını iptal ederek Savunma Bakanı Şoygu ile bir görüşme planlamasının ardından Avrupa Komisyonu üyelerinin de Brüksel’de acil toplantı çağrısı yaptığı iddia edilmişti. Yaşanan bu hareketliliğin olası nedenlerinden biri olarak da ABD Başkanı Donald Trump’ın öldüğü iddia edilmişti. Bahse konu iddiaya dayanak olarak, Donald Trump’ın yerde sırt üstü yattığı bir fotoğraf da sosyal medyada sıkça paylaşıldı.

Avrasya Anket Başkanı Kemal Özkiraz'ın Fotoğrafın Donald Trump'ın Öldüğünü Gösterip Göstermediğini Sorguladığı Sosyal Medya Paylaşımı
Avrasya Anket Başkanı Kemal Özkiraz’ın Fotoğrafın Donald Trump’ın Öldüğünü Gösterip Göstermediğini Sorguladığı Sosyal Medya Paylaşımı

Üzülür müsünüz sevinir misiniz bilmeyiz ancak şu bir gerçek: Donald Trump hayatta. Ölmedi. Paylaşılan fotoğrafın da haliyle ABD Başkanı Trump’ın öldüğünü gösterdiği iddiası da asılsız.

Bahse konu fotoğraf 2016 ABD Başkanlık seçimleri sürecinde ve seçimi Donald Trump’ın kazanmasının akabinde 2016 Kasım ayında sosyal medyada “Donald Trump’ın kendisine düzenlenen bir suikast nedeniyle yaşamını yitirdiği” iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor. Anılan fotoğraf ayrıca, Donald Trump’ın kalp krizi sonucu öldüğü iddialarıyla birlikte de kullanılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Öldüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf
ABD Başkanı Donald Trump’ın Öldüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

Paylaşılan fotoğrafın, Donald Trump’ın katıldığı 1 Nisan 2007 tarihinde Detroit’te eğlence maksatlı düzenlenen “WrestleMania 23″ adlı “smackdown” gösterisinden olduğu, Trump’ın “Stone Cold” lakaplı Steve Austin’den aldığı (sahte) darbenin ardından sırt üstü yere düştüğü anı gösteriği belirtilmektedir.

2007 yılında düzenlenen “smackdown” adı verilen oyunun sahnelendiği bir etkinliğe katılan Donald Trump’ın ringde yerde sırt üstü yer alırken fotoğraflandığı bu karenin, daha sonraları Donald Trump’ın kalp krizi geçirerek hayatını yitirdiği iddiası ile birlikte servis edildiği görülmektedir.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kalp Krizi Nedeniyle Öldüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kalp Krizi Nedeniyle Öldüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

Yukarıda yer alan Donald Trump’ın yerde sırt üstü uzanırken görüntülendiği fotoğraf üzerinden oynama yapılarak, Trump’ın suikaste kurban gittiği de iddia edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suikast ile Öldürüldüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suikast ile Öldürüldüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

İlaveten, ünlü TV dizisi Simpsons’ın ABD Başkanı Trump’ın 2019 yılında öleceğini tahmin ettiği iddiası da ilgi çeken paylaşımlar arasındaydı. Ancak, Simpsons dizisinin bu kehaneti (henüz) gerçekleşmedi.

Simpsons'ın Donald Trump'ın Öleceğini Tahmin Ettiği İddiasıyla Paylaşılan Diziden Bir Kare
Simpsons’ın Donald Trump’ın Öleceğini Tahmin Ettiği İddiasıyla Paylaşılan Diziden Bir Kare

Donald Trump’ın Öldüğü İddiasını Paylaşan Yazarlar

Nevzat Çiçek, Çağlar Cilara 2 Temmuz 2019 akşamı (TSİ) yaşanan hareketliliğin sebepleri arasında Donald Trump’ın öldüğü iddiasını zikretmişti.

Yorumunuzu yazınız...