Anasayfa » Tüm Yazılar » Simpsons’ın Donald Trump’ın ABD Başkanı Olacağı Tahminine Ait Sanılan Görüntü

Simpsons’ın Donald Trump’ın ABD Başkanı Olacağı Tahminine Ait Sanılan Görüntü

malumatfurusorg
simpsons donald trump abd baskani

Simpsonlar (The Simpsons) Adlı Komedi Animasyon Dizisinin 2000 Yılındaki Bir Bölümünde Donald Trump’ın ABD Başkanı Olduğu Öngörüsünün Geçtiği Doğru

Ancak

Paylaşılan Görüntünün Simpsons’ın Donald Trump’ın ABD Başkanlığına Yönelik Öngörüsüne Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

31 yıldır yayın hayatını sürdüren dünyanın en uzun soluklu yapımlarından biri olan Simpsonların (The Simpsons), “Simpsons kehanetleri” olarak tanımlanan geleceğe yönelik başarılı tahminleri büyük ilgi çekiyor.

Dizide aktarılmasının ardından gerçekleşen -ve “kehanet” olarak nitelenen- vakalar arasında Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı seçilmesine yönelik öngörü ise en bilineni.

The Simpsons adlı çizgi filmin 2000 yılında yayımlanan bir bölümünde Donald Trump’ın 2015’te ABD başkanlığına aday olacağının öngörüldüğü şu görselle öne sürülmüştü.

 

simpsons donald trump kehaneti

Simpsons’ın 2000 yılındaki bir bölümünde Donald Trump’ın 2015 yılında ABD Başkanlığına aday olacağının tahmin edildiği iddiasıyla paylaşılan görsel

 

Bu yöndeki paylaşımlardan bazıları şu şekilde idi:

 

donald trump simpsons tahmin

 

simpsons donald trump tahmin

 

Simpsons Donald Trump’ın ABD Başkanı Seçileceğine 16 Yıl Önce Değinmişti

Yıllar yıllar önce Simpsons’ın bir bölümünde Donald Trump’ın ABD başkanlığından söz edildiği iddiası doğru.

19 Mart 2000 tarihinde yayımlanan Bart to Future (Bart’ın Geleceğe Dönüşü) adlı bölümde yeni başkan seçilen Lisa Simpson, “Sizin de bildiğiniz gibi, Başkan Trump’tan bize oldukça yüklü bir bütçe çatlağı miras kaldı” ifadelerini kullanarak kendisinden önce Trump’ın başkan olduğunu söylemişti.

 

simpsonlar donald trump başkan seçilmesi

Simpsons’ın 19 Mart 2000 tarihinde yayımlanan Bart to Future adlı bölümünde Lisa Simpson, kendisinden önce Donald Trump’ın başkan olduğu ifadelerini kullanmıştı

 

Dizi yazarlarından Al Jean, Trump’ın ABD başkanı olacağına dair başarılı tahminlerini içeren bölümü yazış hikâyelerine ilişkin 2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir diye düşündüklerini ve Trump’ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini dikkate alarak senaryoyu yazdıklarını belirtmişti. Al Jean, binlerce bölümlük yapımlarında geleceğe yönelik tahminlerinin gerçeğe dönüşmesine ilişkin “eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10’u doğru çıkar” sözüyle yorumunda bulunmuştu. Diğer bir yazar Stephanie Gillis ise “bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecek bilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Donald Trump’ın Yürüyen Merdivende Görüldüğü Sahne 2000 Yılında Değil 2015 Yılında Başkan Adaylığını Açıkladıktan Sonra Hazırlandı

Her ne kadar ABD başkanı seçilmesine yönelik kehanetin geçtiği 2000 yılındaki bölümde Donald Trump’ın ABD Başkanı olarak Oval Ofis’te otururken resmedildiği sanılsa da, bahse konu bölümde Donald Trump hiç görünmedi.

 

 

2000 yılındaki bölümde Lisa Simpson Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te teknokratlarıyla birlikte toplantı yaparken Donald Trump’ın başkanlık sürecinden malî açıdan batık bir durum devraldıklarını aktarmıştı. Donald Trump’ın merdivenden inerken görüldüğü sahne bu bölümde hiç yer almadı.

Simpsons dizisi kayıtlarını, görüntülerini, repliklerini arşivleyen SimpsonsWiki ve The Simpsons Archive gibi site ve forumlarda da Trump’ın başkanlığının yıllar önce öngörüldüğüne dair bir ize de rastlanamıyor.  

 

simpsons donald trump bölümü

Simpsons’ın yıllar önce Donald Trump’ın başkanlı

 

 

Donald Trump’ın 2016 yılında gerçekleşen ABD başkanlık seçimleri için adaylığını açıklamasından sonra destekçilerine el sallayarak yürüyen merdivenden indiği sahnenin tamamen aynısının yıllar önce Simpsons tarafından resmedildiği iddiası haliyle doğru değil. Bart Simpson’ın Donald Trump’ın ardından yürüyen merdivenden inerken görüldüğü sahne sanıldığı gibi 2000 yılından değil 2015’ten.

Söz konusu videonun kaynağı, Donald Trump’ın 2016 seçimleri için başkan adaylığını açıkladıktan sonra 7 Temmuz 2015 tarihinde “Animation Domination” adlı YouTube kanal sayfasında yayınlanan “Trumpastic Voyage” adlı kısa video kaydı.

 

 

 

Donald Trump, 2016 ABD başkanlık seçimleri için seçim kampanyasını New York’taki Trump Center adlı binada 16 Haziran 2015 tarihinde yaptığı adaylık duyurusu ile başlatmıştı.

 

 

Trump, bahse konu adaylık açıklaması için kürsüye yürüyen merdivenden inerek gelmişti.

 

 

Donald Trump’ın başkan adaylığı açıklamasını yaptığı konuşmanın tamamı ve yürüyen merdiven sahnesi aşağıdaki  bağlantı vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

Simpsons’ın Kamala Harris’in Başkan Yardımcısı Olacağını Tahmin Ettiği De İddia Edilmişti

Simpsons’ın ABD Başkan Yardımcısının Kamala Harris olacağını tahmin ettiği de öne sürüldü.

 

simpsons kamala harris

 

Evet, kıyafetler arasında bir benzerlik mevcut. Ancak, anılan bölümde Simpson ailesinin ortanca çocuğu Lisa Simpson başkan yardımcısı değil başkan seçilmişti.

 

simpsons donald trump kehaneti

 

* Snopes’un ilgili incelemesinden istifade edilmiştir.

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz