Simpsonların Yıllar Öncesinde Sedat Peker’in Çekeceği Videoları Bildiği İddiası Gerçek Dışı

Yanlış İddia

 

Simpsonlar (The Simpsons), “Simpsons kehanetleri” olarak tanımlanan geleceğe yönelik başarılı tahminleri ile tanınıyor. Ancak daha önce dizide aktarılmadığı hâlde Donald Trump’ın ölümü, Kim Jong-Un’un ölümü, ABD’de George Floyd’un öldürülüşü gibi birçok vakanın Simpsons tarafından öngörüldüğü iddia edilmişti. Donald Trump’ın ABD Başkanı olacağına dair bir repliğe yıllar önce yer vermiş olsalar da, Simpsons’ta Donald Trump’ın başkanlık adaylık anına ait olduğu iddiasıyla üretilen görüntünün Simpsons’ın kehanetlerinden biri olarak sunulduğuna şahit olmuştuk.

Bu defa, Youtube üzerinden yayınladığı videolar ve sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarla kamuoyunun dikkatini çeken Sedat Peker’in bu yayınlarının da Simpsons’ın başarılı kehanetlerinden biri olduğuna yönelik mizahî paylaşımlar “gerçek” sanıldı.

 

sedat peker simpsonlar

 

Kaynak paylaşım şu şekildeydi:

 

simpsons sedat peker

 

Bahse konu görselleri gerçek sanan sosyal medya kullanıcılarına rastlamıştık.

“1999 yılında yayınlanan Simpson bölümü. Gerçekten çok ilginç..” notunu içeren Bilgi Sayfası adlı profilden örnek paylaşım:

 

1999 yılından simpsonlar bölümü

 

İLAVE: 2023 yılı Mart ayında bahse konu görsel, Simpson Kehanetleri adlı (bet reklamı odaklı) Twitter profili tarafından “Bu fotoğraf “Simpson’lar 1999 yılında Sedat Peker’i gösterdi” diye Paylaşılmıştı sizce Simpsonlar bunu da bildi mi ?” ifadeleriyle tekrar dolaşıma sokulmuş.

 

İLAVE 2: 2023 yılı Aralık ayında da aynı durumla karşılaştık.

 

İlyas Mert (@1923_ilyas): “1999 yılında simpsonlar çizgi dizisinden bir bölüm, ne görüyorsunuz, hayli ilginç değilmi.?!!!”

 

Simpsonların Sedat Peker’in yayınladığı videoları da bildiğini zanneden sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları haberleştirilmişti.

 

sedat peker simpsons

 

Simpsonların başarılı kehanetlerinden biri olduğu sanılan görseller mizah maksadıyla montajlanmıştı.

Kullanılan görüntü, Homer’in Amerikan futbolu üzerine kumar alışkanlığına odaklanan ve Denver Broncos ve Seattle Seahawks arasındaki Super Bowl karşılaşmasını önceden tahminiyle dikkat çeken 2005 yılındaki 17. sezonundan “Bonfire of the Manatees” adlı bölümdendi.

 

simpsons broncos seahawks super bowl

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...