Simpsonlar (The Simpsons) Adlı Komedi Animasyon Dizisinin Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un Vefatını Tahmin Ettiği İddiası Asılsız

Simpsons adlı diziden paylaşılan görüntüler Kuzey Kore’den değil ve Kim Jong-un ile bir ilgisi bulunmuyor. Paylaşılan cenaze görüntüsü Simpsonların 13 Mart 2005 tarihinde yayınlanan “Goo Goo Gai Pan” adlı 16. sezon 12. bölümünden. Simpson Ailesi bu bölümde Kuzey Kore’de değil, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeydi. Anılan bölümde Simpsonlar Çin’in kültürel anlamda ön plana çıkan lokasyonlarında resmedilmişti. Homer Simpson’ın yanında görüldüğü cenaze Kim Jong-un’a değil, Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un mumyalanmış bedenidir. Bahse konu orijinal görüntüde yer alan Mao Zedong’un başının Kim Jong-un’un başı ile montajlandığı anlaşılmaktadır. Videodaki Kim Jong-un’un öldüğüne ve ölüm tarihine yönelik notların ise orijinal Simpsons yayınında yer almadığı, sonradan montajlanarak eklendiği görülmektedir.

Yanlış İddia

 

Şüphesiz, 1989 yılından bu yana yayınlanmayı sürdüren dünyanın en uzun soluklu yapımlarından biri olan Simpsonların (The Simpsons), en meşhur olduğu alanlardan biri de geleceği tahmin etmesi. En popüler komedi animasyon yapımlarından biri olan dizide aktarılmasının ardından gerçekleşen -ve “kehanet” olarak nitelenen- vakalar ile hafızalarda yer edinmiş durumda.

“Simpsons kehanetleri” olarak nitelenen tahminler arasında Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı seçilmesi, Ebola salgını, Tom Hanks’in corona virüse yakalanması, şarkıcı Lady Gaga’nın Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) şampiyonluk maçı Super Bowl’da sahne alması, Disney-Fox birleşmesi ya da kripto para gibi birçok olay sayılabilir (11 Eylül saldırılarını tahmin ettikleri iddiası biraz zorlama geldiği için bu listeye dahil etmedik).

Simpsonların meydana gelmeden önceden tahmin ettiği vakaların son örneği olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ilgiliydi. Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Kim Jong-un’un vefatının, cenazesinin ve halefinin seçiminin daha önceden Simpsonlarda aktarıldığı öne sürülmüştü.

Kim Jong-un’un ölümünün Simpsonlar tarafından önceden tahmin edildiği iddia edilen bölüm şöyleydi:

 

 

Bu yöndeki bazı paylaşımlar şu şekildeydi:

“İsabetli tahminleriyle bilinen #TheSimpsons’ın bir kehaneti daha her an doğru çıkabilir: #KimJongUn”

 

simpsonlar kim jong-un

 

“Dünyanın en büyük kahini Simpsonlar dizisi yazarları olabilir mi, Simpsonlar da konusu işlendiyse ölmüştür diyenler…?

 

simpsonlar kuzey kore

 

Kim Yong-un’un öldüğüne dair bir delil henüz yok. Ancak Simpsons’ta henüz gerçekleştiği teyit edilemeyen bu ölümün önceden tahmin edildiği montaj ve çarpıtma ile öne sürülmüştü.

 

Kim Jong-un’un Öldüğü İddiası Doğrulanmadı

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un öldüğü iddiası hiçbiri resmî makamlarca doğrulanmadı. Bu iddia Yonhap ya da Reuters gibi ajanslar tarafından da teyit edilmedi. Öte yandan, Kim Jong-un’un sağlık durumunun kritik olduğuna yönelik haberler basına yansımıştı.

 

Görüntüler Simpsons’ın Kim Jong-Un’un Ölümünü Tahmin Ettiğini Göstermiyor

Kim Yong-un’un sağlık durumunu bir kenara bırakacak olursak; sanılanın aksine Simpsons’tan paylaşılan görüntüler Kuzey Kore’den değil ve Kim Jong-un ile bir ilgisi bulunmuyor.

Paylaşılan cenaze görüntüsü Simpsonların 13 Mart 2005 tarihinde yayınlanan “Goo Goo Gai Pan” adlı 16. sezon 12. bölümünden. Simpson Ailesi bu bölümde Kuzey Kore’de değil, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeydi. Anılan bölümde Simpsonlar Çin’in kültürel anlamda ön plana çıkan lokasyonlarında resmedilmişti. Homer Simpson’ın yanında görüldüğü cenaze Kim Jong-un’a değil, Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong‘un (1893-1976) mumyalanmış bedenidir.

Dizinin karakterlerinden Homer Simpson’ın Mao Zedong’un mumyalanmış naaşının önünde “Goo Goo Gai Pan” adlı bölümde kullandığı ifadeler şöyleydi:

“Oh, look at him sleeping. He’s like a little angel that killed fifty million people. Yes you are… yes you are!”

 

“Ah, ona uyurken bir bak. Elli milyon insanı öldüren küçük bir melek gibi. Evet, sen … evet, sen!”

 

simpsons mao zedong

 

Bahse konu orijinal görüntüde yer alan Mao Zedong’un başının Kim Jong-un’un başı ile montajlandığı anlaşılmaktadır.

 

simpsonlar kimjongun
Simpsons’ın ilgili bölümde orijinal görüntüde yer alan Mao Zedong’un yerine Kim Jong-un’un montajlandığı görüntü

 

Anılan bölümde Simpsons Ailesi “The Tomb of Chairman Mao” yazısının bulunduğu ve Kim Jong-Un’dan ziyade Mao Zedong’a benzeyen bir naaşın önünde görülmektedir.

 

simpsons tomb of chairman mao
Simpsons’ın anılan bölümündeki sahnede Mao Zedong’un anıt mezarında bulundukları aktarılmaktadır

 

Mao Zedong’un mumyalanan naaşı, Çin’in başkenti Pekin’deki anıt mezarda yer almaktadır.

 

mao zedong mezarı
Çin’in başkenti Pekin’deki Mao Zedong’un mumyalanan naaşının yer aldığı anıt mezar

 

Paylaşılan videonun girişinde yer alan Kuzey Kore bayrağının yer aldığı binanın görüldüğü bölümde ise “Kim Jong-Un Dead” ve “Pyongang, North Korea April 2020” yazılarının sonradan eklendiği, Kuzey Kore Cumhuriyeti’nin başkenti Pyongyang’ın yanlış yazıldığı ve yazıda font farklılığının bulunduğu, bahsi  geçen notların orijinal Simpsons yayınında yer almadığı, sonradan eklendiği anlaşılmaktadır.

Ayrıca, 31 yıldır TV yayımlanmayı sürdüren bir yayının ölümlü ünlü şahısların bu dünyadan ayrılacağını tahmin etmiş olması gayet normal bir durum değil midir?

İlgili sahne aşağıdaki bağlantıdan (00:40’tan itibaren) izlenebilir:

 

Kim Jong-un’a Ait Olduğu İddiasıyla Benzer Cenaze Fotoğrafları Montajlanarak Yayınlanmıştı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’ın cenazesine ait olduğu iddiasıyla benzer bir fotoğraf paylaşılmıştı. Ancak paylaşılan fotoğraflar montaj. Görselin aslı Jong-un’un babası Kim Jong-il’in 2011 yılındaki cenazesinden.

 

 

Dizide Kim Jong-un’un Halefinin Önceden Tahmin Edildiği İddiası da Asılsız

(Her ne kadar Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları tarafından yaygın şekilde paylaşılmasa da meseleyi ele almışken değinelim istedik…)

Yaşam ve sağlık durumu hakkındaki spekülasyonlar Kuzey Kore’de Kim Jong-un’un yerine kimin geçeceği sorusunu da beraberinde getirdi. Kurulduğu 1948 yılından bu yana Kuzey Kore’yi yöneten Kim hanedanından kimin yönetim boşluğunu dolduracağına ilişkin değerlendirmelerde Kim Jong-un’un küçük kız kardeşi Kim Yo-jong’un ön plana çıktığı görüldü.

 

Kim Yo-jong
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong

 

Kim Yo-jong’un olası Kuzey Kore lideri listesinde baş sırada yer alması Simpsons’ın bu durumu da önceden tahmin ettiği yönünde iddianın zuhur etmesine yol açtı.

Simpsons’ta Kim Jung-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un Kuzey Kore’nin başına geçeceğinin önceden tahmin edildiği iddiasına mesnet olarak tank önünde duran yeşil elbiseli bir Asyalı kadın görüntüsü paylaşılmaya başladı.

 

simpsonlar kim yo-jong
Simpsons’ta Kim Jung-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un Kuzey Kore’nin başına geçeceğinin önceden tahmin edildiği iddiasına mesnet olarak sunulan görüntü

 

İddia edilenin aksine, görüntünün Kim Jung-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong ile bir ilgisi yok. Yukarıda bahsi geçen 16. sezondaki 12. bölümde geçen Çin’deki evlat edinme merkezinde çalışan Bayan Wu’ya ait. Bayan Wu’nun tankın önünde durmasının nedeni ise Simpson ailesinin almaya çalıştığı çocuğu kurtarmaya çalışması.

 

simpsons madam wu functionary

 

Simpsonların Yazarları Gerçekleşmesi Olası Tahminlere Odaklandıklarını Belirtiyor

Meydana gelen baz hadiselerin Simpsonların geçmişte yayınlanan çeşitli bölümlerinde geçtiği bilinen bir olgu. Ancak bu durum dizinin yazarlarını kâhin olmalarına değil, tahmin güçlerine dayanıyor.

Simpsonlar dizisini kurgulayan ve metinlerini hazırlayan yazarlar, komplo teorileriyle ilişkilendirilemeyeceğini, dizide birçok konuda geleceğe dair tahminler yürütüldüğü için bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Dizi yazarlarından Al Jean, binlerce bölümlük yapımlarında geleceğe yönelik tahminlerinin gerçeğe dönüşmesine ilişkin ise “eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10’u doğru çıkar” sözüyle yorumunda bulunmuştu. Diğer bir yazar Stephanie Gillis ise “bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecek bilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...