İran’da Majid Kavousifar’ın Kızının Gözleri Önünde İdam Edildiği ve İnfazının Öncesinde Kızına El Sallarken Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Majid Kavousifar’ın İran’da 2 Ağustos 2007 tarihinde halka açık şekilde gerçekleştirilen idamını 4 yaşındaki kızı ya da yeğeninin izlediği, Majid Kavousifar’ın da bu durumu bir oyuna ya da eğlenceye çevirmeye çalıştığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Halka açık şekilde gerçekleştirilen idamı izlerken görüntülenen küçük kızın kimliği belirsiz olup, Majid Kavousifar’ın kızı ya da yeğeni olduğuna dair bir delil bulunmamaktadır. Majid Kavousifar’ın el salladığı kişi sanıldığı gibi fotoğrafta görülen kimliği belirsiz küçük kız değil, kendisinin hemen ardından idam edilecek olan yeğeni Hossein Kavousifar’dı. Majid Kavousifar’ın kendisinden sonra idam edilecek olan yeğeni Hossein Kavousifar’ı rahatlatmak için yaptığı hareketlerin ve gülümsemesinin, meydanda idamı izleyen kimliği tespit edilemeyen kız çocuğu fotoğrafıyla ilişkilendirilerek bu yanlış iddianın oluştuğu anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Roberto Benigni’nin “Hayat Güzeldir” (La Vita è Bella) adlı filmini izleyenler anımsayacaktır. 2. Dünya Savaşı dönemini konu edinen İtalyan drama filminde Yahudi olduğu için kapatıldıkları kampta Benigni’nin canlandırdığı Guido Orefice’nin çocuğunu -içinde bulundukları vaziyeti sezdirmeden- korumak için sergilediği özveri konu edilmişti. Hayat Güzeldir’de aktarılan bu senaryodan esinlenen bir anlatının uzun süredir haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşıldığına şahit oluyoruz.

İddiaya göre (bir hakimin cinayetinden sorumlu tutulan) Majid Kavousifar’ın İran’da halka açık şekilde gerçekleştirilen idamı, kızına (ya da yeğenine) izletilmişti ve Kavousifar da kendi idam sürecini bir oyuna ya da eğlenceye çevirmeye çalışmıştı.

Bu yöndeki sosyal medya paylaşımlarından biri şöyleydi:

“Dünyanın en üzücü fotoğraflarından biri olabilir.4 yaşında ki yeğenine izletildiği için kendi idamını oyuna çeviren İranlı Majid Kavousifar..!”

 

Majid Kavousifar’ın kızının gözleri önünde idam edildiğini öne süren paylaşım

 

Bu iddia ve eşlik eden görüntüler bazı haber sitelerinde “Kızının gözleri önünde idam edildi!” başlığıyla yayımlanmıştı. İdam sürecinden fotoğraflar içeren haber metinlerinde şu ifadelerin kullanıldığı görülmektedir:

“Kürt aktivist Hüseyin Kavousifar İran tarafından infaz edildi. Kızının onu izlediğini gören Kavousifar gülümseyerek idam sehpasına çıktı.”

 

İLAVE: Görüntü bu defa, “Kürt aktivist Hüseyin Xızıri İran’da idam edilirken” notuyla paylaşılmaya başlanmış.

“Eski bir hadise ama ben yeni gördüm. Kürt aktivist Hüseyin xızıri İran’da idam edilirken kızını görür! Ve babalar kızlarını her gördüğünde gülmek zorundadirlar. Ölüme giderken bile”

 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin 19 Mayıs 2024 günü düşen helikopterde yaşamını yitirmesi akabinde yeniden dolaşıma girmiş.

 

Veysi Çeri (@VeysiCe): “Şu genci çocuğunun gözleri önünde astıran herif dünyanın gözü önünde can çekişe çekişe öldü. Bize göre geç de gelse dünyanın da bir adaleti var.”

 

Bengi Başer (@bengibaser): “İran’da kızının önünde asarlarken, kızına bunu oyun gibi sunan baba… Bu çağda… İran’da… Bizim yüreğimiz acırken, asanlar mutluydu… Dünya bir han ve kimseye kalmıyor! #raisi #iran”

 

Majid Kavousifar’ın İdam Edilmeden Önce El Salladığı Kişi Küçük Kız Değil, Ardından İdam Edilecek Yeğeni Hossein Kavousifar’dı

Majid Kavousifar ve yeğeni Hossein Kavousifar, İranlı hakim Masoud Ahmadi Moghaddasi’yi 2005 yılı Ağustos ayında öldürme suçundan dolayı 2 Ağustos 2007 tarihinde İran’ın Tahran meydanında asılarak idam edilmişti. 5 yıllık idamsız sürecin ardından gerçekleştirilen kamuya açık bu idam, Tahran halkının yoğun ilgisini cezbetmişti.

İdam sehpasına çıkan Majid Kavousifar, gülümseyerek sempatik davranışlarda bulunmuş ve bir noktaya doğru el sallamıştı.

 

Majid Kavousifar'ın idamı
Majid Kavousifar’ın idamından görüntüler

 

Majid Kavousifar’ın el salladığı kişi sanıldığı gibi fotoğrafta görülen kimliği belirsiz küçük kız değil, kendisinin hemen ardından idam edilecek olan yeğeni Hossein Kavousifar’dı. Majid Kavousifar bu hareketiyle infaz sırasını beklerken endişeli görünen yeğeni Hossein Kavousifar’ı sakinleştirmek ve moral vermek istemiş.

BBC, idama ilişkin hazırladığı haberde yer alan fotoğrafta “Majid Kavousifar asılmadan kısa bir süre önce yeğenine el salladı” (“Majid Kavousifar waved to his nephew shortly before being hanged”) notunu kullanarak şu detayı sunmuştu:

“Majid and Hossein Kavousifar’s deaths come a day after nine public hangings in other parts the country.”

“The uncle and nephew were convicted of the murder of Judge Hassan Moghaddas in central Tehran two years ago.”

“Their execution was held at the same location as the murder, and on the same date, in front of a large picture of the murdered judge.”

“When Hossein Kavousifar looked distressed as he awaited his execution, his uncle gestured to him and smiled in an attempt to reassure him.”

“Majid ve Hossein Kavousifar’ın ölümü, ülkenin diğer bölgelerindeki halka açık dokuz asılarak idamdan bir gün sonra gerçekleşti.”

“Amca ve yeğeni iki yıl önce Tahran’ın merkezindeki Hakim Hassan Moghaddas’ın öldürülmesinden hüküm giydiler.”

“İnfazları, cinayetle aynı yerde ve aynı tarihte, öldürülen hakimin büyük bir resminin önünde gerçekleştirildi.”

“Hossein Kavousifar infazını beklerken sıkıntılı görününce amcası ona işaret etti ve ona moral vermek için gülümsedi.”

 

Majid Kavousifar idamı
BBC’nin Majid ve Hossein Kavousifar’ın idamına ilişkin yayınladığı haber

 

İdam edildiği tarihte Majid Kavousifar’ın 28, Hossein Kavousifar’ın 24 yaşında olduğu bilinmektedir.

 

Majid Kavousifar’ın Kızı Sanılan Küçük Kızın Kimliği Belirsiz

Halka açık şekilde gerçekleştirilen idamı fotoğraflarda görülen pembe kıyafetli küçük bir kız da izlemişti. İdamı izlerken görüntülenen küçük kızın Majid Kavousifar’ın kızı ya da yeğeni olduğuna dair bir delil bulunmamakta olup, kimliği hakkında bir bilgi edinilememektedir. Fotoğrafın yer aldığı kaynaklarda kız çocuğunun kimliği ya da Majid Kavousifar’la kan bağına yönelik bir bilgi yer almamakta olup, anonim şekilde atıf yapıldığı görülmektedir.

Yaygın şekilde paylaşılan fotoğrafın kaynağı Reuters’ten Raheb Homavandi’dir. Fotoğrafa ilişkin Reuters’ın şu notu paylaştığı görülmektedir:

“A girl attends the hanging of Majid Kavousifar and Hossein Kavousifar in Tehran August 2, 2007. Iran hanged Majid and Hossein, the killers of a judge who had jailed several reformist dissidents, before a crowd of hundreds of people on Thursday. REUTERS/Raheb Homavandi (IRAN)”

“Bir kız, 2 Ağustos 2007’de Tahran’da Majid Kavousifar ve Hossein Kavousifar’ın asılarak idamını izliyor. İran, birçok reformcu muhalifi hapse gönderen bir hakimin katilleri olan Majid ve Hossein’i yüzlerce kişilik kalabalığın önünde Perşembe günü astı. REUTERS / Raheb Homavandi (İRAN)”

 

Majid Kavousifar idamı
Reuters’ta Majid Kavousifar’ın kızı sanılan çocuğun fotoğrafının yer aldığı sayfa

 

Fotoğrafın Adobe Stock gibi stok fotoğraf sitelerinde de “Bir kız Tahran’da Majid Kavousifar ve Hossein Kavousifar’ın asılmasına katıldı” (“A girl attends the hanging of Majid Kavousifar and Hossein Kavousifar in Tehran“) notuyla yer aldığı görülmektedir.

 

Majid Kavousifar
Adobe Stock’ta Majid Kavousifar’ın kızı sanılan çocuğun fotoğrafının yer aldığı sayfa

 

Alamy adlı stok fotoğraf sitesinde de idamı izleyen pembe renkte giyinmiş küçük kızın farklı bir açılardan fotoğrafları -herhangi bir isim zikredilmeksizin ve Majid Kavousifar ile bağına değinilmeksizin- yer almaktadır.

 

babasının idamını izleyen kız
Alamy’de Majid Kavousifar’ın kızı sanılan çocuğun fotoğrafının yer aldığı sayfa

 

Küçük kızın Majid Kavousifar ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı, büyük olasılıkla her şeyden habersiz bir şekilde olan biteni izlemeye gelen bir çocuk olduğu değerlendirilmektedir.

Bahsi geçen çocuğun idam alanından görüntülendiği diğer açılardan fotoğraflardan bazıları da şöyle:

 

babasının idamını izleyen kız
İran’da babasının idamını izlediği sanılan kızın idam alanından diğer açıdan fotoğrafı

 

babasının idamını izleyen kız
İran’da babasının idamını izlediği sanılan kızın idam alanından geniş açıdan fotoğrafı

 

Majid Kavousifar’ın kendisinden sonra idam edilecek olan yeğeni Hossein Kavousifar’ı rahatlatmak için yaptığı hareketlerin ve gülümsemesinin, meydanda idamı izleyen kimliği tespit edilemeyen kız çocuğu fotoğrafıyla ilişkilendirilerek bu yanlış iddianın oluştuğu anlaşılmaktadır.

 

baba çocuk idam

 

 

Yorumunuzu yazınız...