Sosyal Medyada Paylaşılan, Yemen’de Çocuk Tacizcisinin ve Katilinin İdam Cezasının Makinalı Tüfekle Ateş Edilerek İnfaz Edildiği Ana Ait Fotoğraf Güncel Değil, 2009 Yılından

 

 

Kırmızı kumaş üzerine yüzüstü uzatılmış bir erkeği bir kolluk görevlisinin makineli tüfekle atış yaparak idam ettiği görüntü sosyal medya platformlarında “Yemen’deki çocuk tacizcisinin infazı” notuyla yaygın şekilde paylaşılmaya başlandı.

 

yemen-cocuk-tacizcisi-infaz

 

Fotoğrafı Yemen’de bir çocuk tacizcisinin halkın içinde infaz edildiği ana ait olduğu iddiasıyla aktaran paylaşımlardan örnekler:

 

Militer Enstitü (@militerenstitu): “Yemen’de çocuk tacizcisine halka açık infaz.”

 

 

Hassas Medya (@hassasmedyalar): “Yemen’de çocuk tacizcisi halka karşı infaz edildi…”

 

Haber Meydanı (@habermeydani_): “Yemen’de bir çocuk tacizcisi halkın içinde infaz edilirken!”

 

ViraL (@viral_bilgi): “O 15 kişiye uygulanması gereken budur. Yemen’de çocuk tacizcisi halkın gözü önünde meydanda infaz ediliyor.”

 

Abdullah Kilim (Quilliam) (@Abdquil): “Yemen’de bir çocuk tacizcisi halkın önünde infaz ediliyor. Yemen, dünyada çocuk taciz suçunun en az olduğu ülkelerden biri. Şimdi anladınız mı neden?”

 

 

Fotoğraf güncel değil, 2009 yılı Temmuz ayından. İdam edilen hükmü sadece çocuk tacizini değil, cinayeti de içeriyor.

 

Yemen’de idam cezası yürürlükte olup, aktif şekilde halka açık şekilde infaz edilmektedir.

Yemen’deki mevcut yasalar cinayet, zina, eşcinsellik, dinden dönme ve küfür, uyuşturucu kaçakçılığı, haksız infaza neden olan yalancı şahitlik, adam kaçırma, tecavüz, cinsel istismar, silahlı soygun, eşkıyalık, terörizm, ölüme yol açacak şekilde bir mülkün yok edilmesi, firar ya da korkaklık gibi belirli askerî suçlar, casusluk ve ihanet suçları için ölüm cezasını öngörmektedir.

Ülkede idam cezasının infazı halka açık şekilde silahla vurarak ya da taşlayarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak, yasada geçen taşlayarak idam cezasının örneğine son dönemde rastlanmamakla birlikte, idamların genellikle yüzüstü yatırılarak başın arkasından tüfekle atışla gerçekleştirildiği biliniyor.

Çocuk tacizi / tecavüzü suçunun ise başlı başına idam cezası sebebi olmadığı, bu durumda sanığa / sanıklara genellikle had cezasının uygulandığı biliniyor.

 

 

 

Bahse konu fotoğraf The Associated Press’ten Ahmed Al-Haj tarafından 6 Temmuz 2009 günü sabah saat 10:43’te Yemen’in başkenti San’a’daki merkez hapishanesinin önünde kaydedilmiş.

Yahya Hüseyin el-Raghwah adlı berber, 2008 yılı Aralıka yında saçını kestirmek için kuaförüne gelen 11 yaşındaki Hamdi al-Kabas adlı çocuğa önce tecavüz etmiş. Ardından öldürdüğü çocuğun cesedini parçalara ayırıp başkent Sana’nın dışına gömmüş. Yakalanan Yahya Hüseyin el-Raghwah suçunu itiraf ettiği mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılmış.

Tecavüzcü ve katil, idam cezasının infazından önce elleri bağlı şekilde şehirde gezdirildikten sonra kendisine son kez namaz kılma fırsatı sunulmuş, akabinde kırmızı kumaş üzerine yüzükoyun şekilde yatırılıp başının arkasından ve sırtından dört kez vurulmuş.

 

yemen-idam-2009

 

2009 yılındaki bu infaza benzer şekilde, (2010, 2018, 2019, 2021‘deki gibi) son yıllarda tacizde bulunduğu çocukları öldüren hükümlüler halkın gözleri önünde idam edilmiş ve cesetleri teşhir edilmiş.

 

yemen-cocuk-tacizcisi-katili-idam

 

Yemen’de gerçekleşen benzer bir idam görüntüsü, ülkede çocuk tecavüzcülerinin yakalandıktan sonra 15 dakika içinde yargılanıp, haklarında verilen idam kararının hemen infaz edildiği iddiasıyla paylaşılmıştı.

 

 

 

Yemen’deki adalet ve ceza infaz sistem, bahsi geçen paylaşımda ileri sürüldüğü kadar hızlı değil. Diğer ülkelere benzer şekilde Yemen’de de yakalanan sanıklar, haklarında soruşturma başlatıldıktan sonra kovuşturma evresine geçilmekte, mahkemenin verdiği idam cezası temyizle birlikte yüksek mahkeme onay sürecine geçmektedir.

Hükmün onaylanmasının ardından idam cezalarının ivedilikle infaz edilmediği de biliniyor. Uluslararası örgütlerin raporlamaları Yemen’de idam cezası onaylanan 230 civarı hükümlünün cezasının infazını beklediğini aktarmaktadır.

 

 

Yorumunuzu yazınız...