Yemen’de 40 yaşındaki erkekle evlen(diril)en 8 yaşındaki kız çocuğunun düğün gecesinde öldüğü iddiası doğru. Ancak, paylaşılan mağdur ve sanık fotoğrafları bahsi geçen elim hadiseyle ilgili değil.

 

 

8 yaşındaki Yemenli bir çocuğun evlendi(rildi)ği 40 yaşındaki erkeğin düğün gecesi kendisiyle cinsel ilişkiye girmesinin ardından kanama ve vajinal hasar nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası son günlerde yeniden dolaşıma girdi.

 

Yemen’de 8 yaşında evlenen / evlendirilen kız çocuğunun düğün gecesi ölmesiyle ilişkilendirilen, gelinlikli kız çocuğu ve sakallı yaşlı erkek fotoğraflarını içeren haber küpürü şöyle:

 

8-yasindaki-cocuk-gelin

 

Söz konusu fotoğrafı kullanan paylaşımlar şu şekilde örneklenebilir:

 

SerdalAkın (@srdlaknHK): “yemen’ de 8 yaşındaki bir kız çocuğu 40 yaşındaki bir pezevenk ile evlendiriliyor. “zifaf” gecesi (çocuk gelin) iç kanama sonucu hayatını kaybediyor ! ey ALLAH ; eğer gerçekten varsan ; 1* İSLÂMI MÜSLÜMANLARDAN KURTAR ! 2* senin adını kullanarak din satanları geri al, yorulduk !”

 

Mine (@mine_dnesinti): “Yemende 8 yaşındaki bir çocuğu gelin yapıp 40 yaşında ki bu itle evlendirdiler ve o yavrum gerdek sonrası iç kanama ve rahim yırtılmasından öldü. Senin o çocuğa kalkan zımbırtını söküp seni de hayvanların önüne atmak lazım parçalasinlar diye .Ölüm sana kurtuluş #kadinin”

 

 

 

 

8 yaşındaki Yemenli bir çocuk gelinin (!) düğün gecesinde kan kaybı nedeniyle yaşamını yitirdiği doğru.

2013 yılında Yemen’in kuzeybatısındaki Hacca vilayetinin Meedi kasabasında 8 yaşındaki Rawan adlı kız çocuğunun, kendisinden beş kat daha yaşlı bir adamla evlendirildikten sonra düğün gecesinde iç kanamadan hayatını kaybettiği uluslararası basına yansımıştı.

 

UNICEF raporlarına göre, Yemen’de 18-49 yaş arası kadınların üçte biri (yaklaşık % 33,2’si) çocuk yaşta evlilik yaşamış. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) verilerine göre, Yemen’de kızların % 25’i 15 yaşına gelmeden evleniyor. UNICEF ve UNFPA’ya göre Yemen’de 4 milyon “çocuk yaşta gelin” önemli psikolojik ve fizyolojik tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

Yemen’in Şeriat hukukuna dayanan iç hukuku, evlilik için asgarî yaş sınırı öngörmüyor. 1999 yılında Yemen hükûmeti, evlilik için asgarî yasal yaşı 15 olarak belirleyen yasayı yürürlükten kaldırdı. Bu tarih sonrasında evlilik yaşı belirlemeye yönelik yasal girişimler sonuçsuz kaldı. Yemen parlamentosunun 2009 yılında çıkardığı evlilik için asgarî yaş sınırını belirleyen yasa Şeriat Yasama Komitesi tarafından “İslamî olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Yemen’de bir evliliğin geçerli olması için kadının / kızın bir erkek vasinin izni ve imzası aranmaktadır.

 

 

Ancak paylaşılan gelinlikli kız çocuğu ve sakallı yaşlı erkek fotoğrafları Yemen’deki ölen çocuk gelin vakasıyla ilgili değil.

Fotoğraftaki erkek, 2011 yılında İngiltere’deki Swindon kasabasında 13 yaşından küçük kızları taciz suçundan tutuklanan Ebrahim Yusuf Kazi.

Gelinlikli kız çocuğu fotoğrafı ise herhangi bir ilintisi bulunmamasına rağmen Yemen’deki elim hadisenin 2022 yılında yeniden gündeme geldiği dönemde “temsilî” olarak kullanılmaya başlanmış. Akabinde söz konusu fotoğraf, düğün gecesi ölen çocuk gelin temalı aktarımlarda gerçek addedilerek paylaşılmış. Söz konusu fotoğrafın geçmişte Rusça yayın yapan basın organlarında, çocuk evlilikleri ile ilgili haberlerde stok görsel olarak kullanıldığı görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...