Dünya genelinde 650 milyon kadının evliliğini çocukken yaptığı, her üç kız çocuğundan birinin zorla evlendirildiği tahmin ediliyor. Çocuk yaşta evlilik vakaları bir hayli yaygın olduğu hâlde sosyal medya platformlarında kendinden onlarca yaş küçük kız çocukları ile evlenen erkeklere ait olduğu iddiasıyla ilintisiz fotoğraflar paylaşılıyor.

 

 

Türkiye’de ve dünyada farklı birçok ülkede çarpıcı sayıda kız çocuğu, geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle çocuk yaşta, erken ya da zorla evlendirilme riski ile karşı karşıya.

 

Çocuk evliliği, genellikle 18 yaşından küçük bir çocuğun bir yetişkin veya başka bir çocukla evlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Genellikle yoksulluk, eğitimsizlik, gelenekler ve kültürel nedenlerle meydana gelen bu tip evlilikler çocukların sağlıklarını, eğitim haklarını ve geleceklerini ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır. Bu durum genellikle kızların okuldan ayrılmasına, erken hamileliklere ve evlilikteki şiddete ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Çocuk gelinler erken yaşta hamile kalmaya zorlandıkları için hayatî risklerle karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca fiziksel ve cinsel şiddete daha fazla maruz kalmaktadırlar. Eğitimlerini tamamlayamadıkları için de yoksulluğun kısır döngüsünden kurtulmaları zorlaşmaktadır.

18 yaşından küçük evlilikler, çocukların fiziksel, psikolojik ve duygusal gelişimleri için oldukça zararlı olmanın yanı sıra çocuk hakları ve insan hakları açısından ciddi bir ihlâl teşkil etmektedir.

Hiçbir neden, çocukların istismar edilmesini haklı kılmaz!

 

 

 

UNICEF’in 2022 yılı Şubat ayında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da (MENA) çocuk evlilikleriyle ilgili yayımladığı rapora göre, dünya çapında toplam 650 milyon çocuk gelin bulunuyor. Dünya genelinde bugün hayatta olan 650 milyon kadının evliliğini çocukken yaptığı, her üç kız çocuğundan birinin zorla evlendirildiği tahmin ediliyor. Bir yılda, henüz çocukken evlenen kız çocuğu sayısının 12 milyon civarında olduğu tespit edilmiş. Henüz çocukken evlenen kadınların oranı son on yılda yüzde 15 azalmış, başka bir deyişle daha önce her 5 kadından biri çocuk yaşta evlenirken bugün bu oran her 4 kadından birine inmiş.

 

 

Kayda değer sayıda çocuk yaşta evlilik vakası bulunmasına rağmen sosyal medya platformlarında ilintisiz fotoğrafların yaşlı erkeklerin aralarında onlarca yaş farkı bulunan kız çocuklarıyla evlendiği iddiasıyla kullanıldığı görülüyor.

 

Tespit edilen hatalı aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

 

“2019 yılında Afganistan da 12 yaşında olan kız çocuğuyla 3500 ABD doları karşılığında evlenen 68 yaşındaki Afgana” ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta Afganistan’da yaşayan kanser hastası Hacı Sadık Can’ın 6 kızından biriyle görüntülendiği aktarılmıştı.

 

12-yasindaki-kiz-cocuguyla-evlenen-68-yasindaki

 

Yaşlı bir erkeğin geleneksel kıyafetler giyen küçük bir kız çocuğuyla evlendiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta da aralarında onlarca yaş bulunan çocuk gelin ve yaşlı damat değil, bayram ya da tören için özel kıyafetler giyen torun ile dedesi görülüyor.

 

yasli-damat-cocuk-gelin-iddiasi

 

Pedofili evlilik törenine ait olduğu sanılan fotoğrafın kaynağı Pakistan’da yaşadığı anlaşılan “rafiullah7891” uzantılı TikTok kullanıcısının paylaşımları.

 

@rafiullah7891♬ original sound – Rafi Ullah

 

 

Bahsi geçen sosyal medya kullanıcısının, Hac ya da umre yapan babası ile kızının farklı görüntülerini paylaştığı görülüyor.

 

cocuk-gelin-yasli-damat-iddiasi

 

2013 yılında Yemen’in kuzeybatısındaki Hacca vilayetinin Meedi kasabasında 8 yaşındaki Rawan adlı kız çocuğunun, kendisinden beş kat daha yaşlı bir adamla evlendirildikten sonra düğün gecesinde iç kanamadan hayatını kaybettiği uluslararası basına yansımıştı.

Ancak paylaşılan gelinlikli kız çocuğu ve sakallı yaşlı erkek fotoğrafları Yemen’deki ölen çocuk gelin vakasıyla ilgili değil.

Fotoğraftaki erkek, 2011 yılında İngiltere’deki Swindon kasabasında 13 yaşından küçük kızları taciz suçundan tutuklanan Ebrahim Yusuf Kazi.

Gelinlikli kız çocuğu fotoğrafı ise, çocuk evlilikleri ile ilgili haberlerde kullanılan ilintisiz bir görsel.

 

Yemen’de 40 Yaşındaki Erkekle Evlenen 8 Yaşındaki Kız Çocuğunun Düğün Gecesinde Öldüğü İddiası

 

 

Filistin’de düzenlenen toplu nikah töreninde evlenen çocuk gelinlere ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki gelinlikli kız çocukları damatlara sadece eşlik ediyordu.

 

filistin çocuk gelin

 

Filistin’de Toplu Nikah Töreninde Evlendiği Sanılan “Çocuk Gelinler”

 

 

“Çocuk yaşta evlilik” konulu diğer içeriklerimizi alıntılayacak olursak…

 

 

Meksikalı ressam Rodriguez çizmiş” notuyla paylaşılan, 6 yaşında tacize uğrayan H.K.G.’nin resmedildiği sanılan görsel 2016 yılından.

 

meksikali-ressam-rodriguez-cizmis

 

Meksikalı Antonio Rodríguez’in “Çocuk Gelin” Çizimi ve “Çocuk İstismarcısına Evlilik Affı” Olarak Nitelenen Kanun Tasarısı

 

 

 

Hindistan’da bir genç kızın annesi ve babası tarafından evlendirilmeye zorlandığı, ebeveynlerinin zoruyla evlilik sözleşmesini imzalamaya çalışıldığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video da doğrulanamıştı.

 

Hindistan’da Zorla Evlendirilmeye Çalışılan Kız Çocuğunun Görüldüğü İddiasıyla Paylaşılan Video

 

Eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in, eşi Neptün Soyer ile 14 yaşındayken evlendiği iddiası doğru değil. Neptün Soyer, Tunç Soyer ile 22 yaşındayken 22 Şubat 1988 tarihinde evlenmiş.

 

Neptün Soyer’in İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’le Evlendiğinde 14 Yaşında Olduğu İddiası

 

 

Mersin Müftülüğü binasının girişine Diyanet İşleri Başkanlığı (Müftülük) tarafından asıldığı sanılan “çocuk evlendirme dairesi” tabelası, kız çocuklarına gelinlik ve türban giydirilerek eğitim verilmesini protesto eden Mamak Eğitim Hakkı Meclisi’nden olduğu belirtilen bir grup tarafından Mamak Müftülüğü’ne asılmıştı.

 

Mersin Müftülüğü Girişine Çocuk Evlendirme Dairesi Tabelası Asıldığı İddiası

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuk yaşta evliliğin dinen uygun bulunmadığını, evlilik için Medenî Kanun’da yer alan yaş sınırlarına riayet edilmesi gerektiğini duyurmuştu.

 

“Diyanet’e Göre Çocuk Evlenebilir” Başlıklı Haber ve Diyanet İşleri Başkanlığının Tekzibi

 

 

Yorumunuzu yazınız...