Fotoğrafın Bolu’da İmam Nikahıyla Evlendirilen 11 Yaşındaki Sekiz Aylık Hamile Kız Çocuğuna Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen sekiz aylık hamile 11 yaşındaki kız çocuğuna ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflar Brezilya’da bir hastanede yatan karaciğer hastası Sandy isimli küçük kıza ait. Fotoğraflar 2016 yılından.  Görüntüdeki Sandy’nin karnındaki şişliğin sebebi ise karaciğer ve dalak kaynaklı. 6 aylık halinden bu yana Sandy’nin karaciğer ve dalak büyümesinden muzdarip olduğu aktarılmaktadır.

Öte yandan, fotoğrafın dayandığı hikâye ise gerçek. Bolu’nun Mudurnu ilçesinde E.D ile imam nikahıyla yaşayan ve nüfus kaydındaki yaşı 11 olarak verilen Z.Ç’nin 8 aylık hamile olduğu 2012 yılı başında basına yansımıştı.

Yanlış İddia

 

Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen 11 yaşındaki kız çocuğunun sekiz aylık hamile olduğu ortaya çıktı. İslam bu değil demeyin. Sapık bir dine sahip olmaktansa dinsiz olup cehennemde yanmayı tercih ederim” notuyla paylaşılan bir fotoğraf sosyal medyada tepki çekmişti.

Bu yöndeki paylaşımlardan bazıları şöyleydi:

 

11 yaşında hamile
Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen sekiz aylık hamile 11 yaşındaki kız çocuğuna ait olduğu sanılan fotoğrafı içeren paylaşım

 

11 yaşında hamile
Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen sekiz aylık hamile 11 yaşındaki kız çocuğuna ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafı içeren tweet

 

İddia edilenin aksine paylaşılan görseller Türkiye’den değil ve hamilelikle bir ilgisi bulunmuyor.

Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen sekiz aylık hamile 11 yaşındaki kız çocuğuna ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflar Brezilya’da bir hastanede yatan karaciğer hastası Sandy adlı küçük kıza ait. Fotoğraflar Brezilya’nın Belém şehrindeki bir hastanede 2016 yılında çekilmiş.

 

karaciğer genişlemesi
Karaciğer ve dalak genişlemesi sorunu yaşayan Brezilya’dan Sandy’e ilişkin Portekizce paylaşım

 

Görüntüdeki Sandy’nin karnındaki şişliğin sebebi ise karaciğer ve dalak kaynaklı. 6 aylık halinden bu yana Sandy’nin karaciğer ve dalak büyümesinden muzdarip olduğu aktarılmaktadır.

 

https://www.facebook.com/garrafaodonorte/posts/1163588327057321

 

Paylaşılan fotoğraflar 12 yaşındaki karaciğer hastası Sandy için yapılan yardım çağrısı içeren sosyal medya paylaşımlarından alıntı.

 

 

Bahse konu fotoğraf, Türkiye dışında farklı ülkelerde de çocuk yaşta hamile olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

 

Fotoğraf Bağlamından Kopartılarak Kullanılsa da Dayandığı Anlatı Gerçek

Fotoğrafın 11 yaşında hamile bir çocuğu göstermediği aşikâr olsa da, fotoğrafın dayandığı arka plan aslında gerçek.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde E.D ile imam nikahıyla yaşayan ve nüfus kaydındaki yaşı 11 olarak verilen Z.Ç’nin 8 aylık hamile olduğu 2012 yılı başında basına yansımıştı. Hürriyet Gazetesinde 5 Ocak 2012 tarihinde yayınlanan “11 yaşında 8 aylık hamile” başlıklı haber metni şu şekildeydi:

“BOLU’nun Mudurnu İlçesi’nde 25 yaşındaki E.D. ile imam nikahıyla yaşayan ve nüfus kaydında 11 yaşında olan Z.Ç.’nin 8 aylık hamile olduğu anlaşıldı. Z.Ç. hastaneye kaldırıldı. Ancak, doktorların hastaneye yatması teklifi imam nikahlı eşi tarafından kabul edilmeyince evine gönderildi.

 

Mudurnu’ya bağlı Alpagut Köyü’nde oturan 8 aylık hamile Z.Ç. dün gece rahatsızlandı. Ambulansla Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırılan Z.Ç. muaeyene edilirken, imam nikah lı eşi E.D.acil servisin önünde endişeyle bekledi.”

11 yaşında 8 aylık hamile
Hürriyet Gazetesinin 5 Ocak 2012 tarihli “11 yaşında 8 aylık hamile” başlıklı haberi

 

Bolu Mudurnu’nun Alpagut Köyü’nde ikamet eden 8 aylık hamile Z.Ç’nin rahatsızlanarak ambulansla Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldığı andan basına yansıyan fotoğraf şu şekildeydi:

 

11 yaşında hamile
11 yaşında hamile kalan Z.Ç.’nin basına yansıyan bir fotoğrafı

 

Fotoğrafın Montaj Olduğu Gerçeğini Vurgulayanlar 11 Yaşında Hamile Kalan Z.Ç.’yi Gözardı Etmişti

Brezilyalı Sandy’nin karnı şişmiş fotoğrafının Bolu’da 11 yaşında hamile kalan kişi olarak aktarılması sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

Yılmaz Özdil, (Hürriyet Gazetesindeki “Kızlı herifli” başlıklı 8 Kasım 2013 tarihli yazısının ardından) Sözcü’deki 20 Ocak 2018 tarihli “Hamile Çocuklar” başlıklı) yazılarında “Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen 11 yaşındaki kız çocuğunun sekiz aylık hamile olduğu ortaya çıktı” ifadesiyle aktarmasıyla birlikte eleştirilerin hedefi olmuştu.

 

hamile çocuklar
Yılmaz Özdil’in Sözcü’deki 20 Ocak 2018 tarihli “Hamile Çocuklar” başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm

 

İslamı karalamak için; 2016 yılında Brezilya’da bir hastanede yatan Karaciğer hastası Sandy isimli küçük kızın fotoğrafını alıyorlar.”Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen 11 yaşındaki kız çocuğunun sekiz aylık hamile olduğu ortaya çıktı Allah’ın kanununa bak” diye servis ediyorlar” ifadeleriyle eleştiri yöneltenler ise 2012 yılında Bolu’da yaşanan hadiseyi atlamışlardı.

 

11 yaşında hamile

 

 

Yorumunuzu yazınız...