Selahaddin Çakırgil, 17 Ekim 2015 tarihinde Star Gazetesi’nde yayımlanan “İnanmak isterim ama enayi yerine konulmayı asla” başlıklı köşe yazısında Moliere’in bir karakterine atıf yapmış; ancak, önemli bir hataya imza atmış:

"Hani, Moliere’in ünlü bir saplantılı doktor tiplemesi var ya.. Hasta gelir doktora.. Doktor her şeyi karaciğer rahatsızlığıyla izah etmektedir. Adam ayak parmağının batmasından şikayet etmektedir. Doktor, - ‘Hımmmm’ der.. Karaciğer.. Hasta kulak rahatsızlığından muzdaribdir, doktor yine karaciğer der.. Hastanın iğne batmasından olan rahatsızlığına da ‘Tamammm, karaciğer..’ diye teşhis koyar.. HDP tekrar edelim, bu ülkenin bir gerçeğidir ama çarpıtılmış ve çarpık ve acı bir gerçeği.. Moliere’in saplantılı doktoru gibi, her şeyi Erdoğan’a malederek neyi düzelteceksiniz Allah aşkına? Üstelik de kanlı- irinli bir yarayı ilk kez ve can’u gönülden şifalandırmak isteyen bir kimseye karşı.."

Selahaddin Bey Moliere’in “Hastalık hastası” adlı eserine atıf yapmış besbelli ki. Ancak, bahse konu eserde geçen diyalogda “karaciğer” yerine “akciğer”e değinilmekte. Bahse konu atışmayı yapan kişi bir doktor değil, ana karakter Argan’ın hizmetçisi Toinette’dir. Hasta olarak nitelenen karakter ise kitabın adından anlaşıldığı üzere “hypochondriac” yani hastalık hastasıdır. Kitabı okuyan ya da oyunu izleyenler bilirler ki Argan’ın bu durumundan faydalanmak isteyen kişi eşidir ve “işbilir” doktorlarla durumdan faydalanmak ister. Ancak, “ciğer” atışmasını yapan kişi “işbilir” doktorlar değildir.

Anılan eserin Türkçe çevirinde geçen bahse konu diyalog şu şekilde:

TOINETTE - Benim defterimdeki büyük hekimler listesinde öyle bir adı anımsamıyorum. O adamcağız sizde hangi hastalık olduğunu söyledi?ARGAN - O karaciğer dedi, ama başkaları da dalak diyor.
TOINETTE - Onların hepsi bilgisiz. Siz akciğerinizden hastasınız.
ARGAN - Akciğerimden mi?
TOINETTE - Evet, akciğerinizden. Yakınmalarınız nedir?
ARGAN - Ara sıra başağnlan geliyor.
TOINETTE - Hah! Tam işte! Akciğer...
ARGAN - Kimi zaman da gözlerimin önüne sanki bir perde çekilir gibi oluyor.
TOINETTE - Akciğer.
ARGAN - Kimi zaman da midem bulanıyor.
TOINETTE. - Akciğer.
ARGAN - Kimi günler de karnımda kulunca benzer ağrılar olur.
TOINETTE - Akciğer. Yemeklerinizi iştahla mı yersiniz?
ARGAN - Evet efendim.
TOINETTE - Akciğer. Canınız biraz şarap ister mi?
ARGAN - Evet efendim.
TOINETTE - Akciğer. Yemeklerden soma hafif bir uyku gelir, uyumaktan hoşlanırsınız, değil mi?
ARGAN. - Evet, efendim.
TOINETTE - Akciğer canım, akciğer diyorum size. Hekiminiz size ne gibi ilaçlar verdi?

Kaynak:

doktor

Yorumunuzu yazınız...