Geçti Bolu’nun Pazarı Sür Eşeği Niğde’ye“nin Atasözünün Doğrusu Olduğu İddiası Doğru Değil

Atasözünün doğrusu “Geçti Bolu’nun pazarı, sür eşeği Niğde’ye” değil, “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeği Niğde’ye” şeklindedir.

Yanlış İddia

 

Yanlış bilinen atasözleri konulu derlemelerin yıldızıdır, atasözünün doğrusunun “Geçti Bolu’nun pazarı, sür eşeği Niğde’ye” değil, “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeği Niğde’ye” olduğu hususu.

“Artık iş işten geçti” anlamında kullanılan atasözünün doğrusunun “geçti Bor’un pazar, sür eşeği Niğde’ye” olduğu hususu TDK’nın Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü‘nde de belirtilmektedir.

Bilindiği üzere Bor, Niğde ilimizin bir ilçesidir. Bor ile Niğde merkez arasında sadece 14 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Eşekle alınabilecek mesafe düşünüldüğünde, atasözünde Bolu yerine Bor’un kastedilmiş olmasının daha olası olduğu görülmektedir.

Ayrıca, Atasözünün Niğde’nin Bor ilçesindeki pazarlarda malların ucuz olması ve erkenden tükenmesinden dolayı geç kalanlara söylenerek oluştuğu öne sürülmektedir.

 

Atasözünün Doğrusunu “Geçti Bolu’nun Pazarı Sür Eşeği Niğde’ye” Sanan Yazarlar

Dr. Haydar Dümen’in Posta Gazetesindeki “Heyecanlandırın onu…” başlıklı 2 Aralık 2017 tarihli yazısında bu hataya rastlıyoruz:

"Öncelikle ‘Geçti Bolu’nun pazarı’ gibi bir tablo bu değerli okurum."

Bolu Express Gazetesi yazarı Kemal Bilsel Sarısözen, “Düşünemeye, Göremeyen, Çözemeyen Akıl” başlıklı 13 Haziran 2011 tarihli yazısında pazarı Niğde’nin Bor ilçesinden Bolu’ya taşımış:

 "NE ÇIKAR ÖĞRENMİŞSİN, MESAHASI Pİ DİYE GEÇTİ BOLU’NUN PAZARI, SÜR EŞEĞİNİ NİĞDEYE (Namdar Rahmi Karatay)"

Taraklı Ajans’taki “Beyhudeler” başlıklı 5 Haziran 2012 tarihli yazısında İbrahim Kaya, bahse konu atasözünü bir hayli yanlış anladığını ortaya dökmüş:

 "Şimdide beyhude efendiler Eğitim Bir-Sen’in 7 Haziran günü “Öğretmen Saygı Yürüyüşü” adı altında düzenlediği etkinliğe “Geçti Bolu’nun Pazarı” sözü ile burun kıvırıyorlar. Geçti Bolu'nun pazarı zihniyetindeki arkadaşlara derim ki Bolu'nun pazarı geçmiş olabilir ama elbet bu pazar yine kurulacak."

İnanış Gazetesindeki “Beklenen gün Cumartesi” başlıklı 12 Aralık 2016 tarihli yazısında Aysel Bahadır da bu hataya düşenlerden olmuş:

"Aslında yanmadan evvel düşünecektin arkadaş! Geçti Bolu’nun pazarı… Rahat rahat yatta uyu şimdi."

Gercekkocaeli.com.tr’deki “Söv sövebildiğin kadar!” başlıklı 13 Temmuz 2013 tarihli yazısında Mehmet Eryürek bu hataya düşmüş:

"Geçti Bolu'nun pazarı, sür eşeği Niğde'ye"

Turkishnews.com’daki “Bu referandum iptal edilmelidir” başlıklı 4 Nisan 2017 tarihli yazısında Tünay Süer, pazarı Bolu’ya aktarmış:

"Buna derler ki geçti Bolunun pazarı…"

 

Yorumunuzu yazınız...