Afyonkarahisar’da Yer Alan Tabelada “Hayvan Pazarı”nın Çevirisinin “Animal Sunday” Şeklinde Yapıldığı ve Hewlett Packard’ın Logosunun Kullanıldığı İddiası Doğru Değil

Afyonkarahisar’da yer alan tabelada “Hayvan Pazarı”nın çevirisinin “Animal Sunday” şeklinde yapıldığı ve HP logosunun kullanıldığı iddiası doğru değil. Söz konusu görsel montajlanmış. Tabelanın aslında “Tarihi Konaklar” (Historical Mansions)” yazıyor.

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında paylaşılan ve dönem dönem gündeme gelen bir fotoğrafa göre Afyonkarahisar’da yer alan bir yön tabelasının üzerinde yazan “Hayvan Pazarı” ifadesinin İngilizce çevirisinin “Animal Sunday” olarak yapıldığı iddia edildi. Söz konusu fotoğraf birçok kişi tarafından gerçek sanılarak paylaşıldı.

Söz konusu montaj fotoğrafı içen paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

hayvan pazarı animal sunday
Yön tabelasının üzerindeki “Hayvan Pazarı” çevirisinin “Animal Sunday” olarak yapıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

hayvan pazarı animal sunday
Yön tabelasının üzerindeki “Hayvan Pazarı” çevirisinin “Animal Sunday” olarak yapıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

Fotoğrafta Yer Alan Tabelanın Aslında “Hayvan Pazarı” İfadesi ile HP Logosu Yer Almıyor

Ancak yön tabelasının üzerindeki “Hayvan Pazarı” çevirisinin “Animal Sunday” olarak yapıldığı iddiası doğru değil. Fotoğrafın aslında “Hayvan Pazarı” ifadesi ve “Hewlett Packard” (HP) logosu yer almıyor. Söz konusu fotoğrafta tabelanın alt tarafında yer alan “Hayvan Pazarı (Animal Sunday)” ifadesini içeren bölüm montajlanmış.

Tabelanın orijinalinde “Hayvan Pazarı” ifadesi yerinde “Tarihi Konaklar” (Historical Mansions)” yazmaktadır.

 

hayvan pazarı animal sunday
“Hayvan Pazarı” çevirisinin “Animal Sunday” olarak yapıldığı iddiası ile paylaşılan fotoğrafın orijinali

 

Fotoğraf bir haber sitesinin 2009 yılında yayımladığı haberde görülebiliyor. Söz konusu haberin içeriğinde belediye tarafından Afyonkarahisar’da il ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin gidecekleri tarihi bölgeyi daha rahat ulaşabilmeleri amacı ile yön tabelaları yapıldığı ifade edilmiş.

Yorumunuzu yazınız...