Arka Planda Çığlıkların Duyulduğu Bol Gök Gürültülü Fırtınaya Ait Video Kaydın Ankara’dan Olduğu İddiası Doğru Değil, Video Montajla Oluşturulmuş, Kaynağı TikTok, Ankara İle Bir İlgisi Bulunmuyor

Yanlış İddia

 

11 Haziran 2020 günü akşamı Ankara’da gözlemlenen sağanak yağışın ardından arka planda çığlıkların duyulduğu, bol gök gürültülü fırtına videosunun Ankara’da kaydedildiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşıldığına şahit olduk.

Bahse konu video kaydı şu şekilde idi:

 

 

Anılan videoyu Ankara’dan olduğu iddiasıyla aktaran bazı paylaşımlar da şu şekilde idi:

 

ankara gök gürültüsü fırtına video
Can Gürses’in montajla oluşturulan fırtına videosunu Ankara’dan olduğunu aktardığı paylaşımı

 

ankara gök gürültüsü fırtına video
Montajla oluşturulan fırtına videosunu Ankara’dan sanan paylaşım

 

NASA Türkiye adlı, “nasaistanbul” uzantılı bir sosyal medya profilinin montaj videoyu gerçek sanarak bilimsel açıklama yapmaya çalıştığına da şahit olduk:

“Gök gürültülü fırtına (orajlar) doğadaki en etkileyici olaylardan biridir yerden görebildiklerimiz orajların yalnızca bir kısmıdır. Bu görüntü şimşeğin elektromanyetik atımı nedeniyle oluşur. insan gözünün fark edemeyeceği hızda, 1 milisaniyeden daha kısa sürede oluşurlar”

 

“Ankara’da yerden küçük bir kısmı görülen Oraj sırasında yıldırım aşağı doğru ilerlerken bulutların üzerinde de sıra dışı bir olay gerçekleşiyor. “Geçici parlak olaylar” diye adlandırılan bu olaylar ilk olarak 1989 yılında şans eseri keşfedilmiştir”

 

ankara fırtına montaj video
NASATürkiye adlı sosyal medya hesabının montajla oluşturulan fırtına videosunu Ankara’dan olduğunu iddia ederek sunduğu paylaşımı

 

Hatta İnternethaber.com gibi bazı haber siteleri “ANKARA’da dün akşam saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağış sel baskınlarına neden olurken, gök gürültüsü ve şimşeklerin şiddeti vatandaşlara korku dolu anlar da yaşattı.” notuyla bu montaj videoyu haberleştirdiği görüldü.

 

ankara çığlık çığlığa
İnternethaber.com’un montajla oluşturulan fırtına videosunu Ankara’dan olduğunu iddia ederek sunduğu yazısı

 

Sanılanın aksine bol gök gürültülü videonun Ankara’dan olduğu iddiası doğru değil. TikTok kaynaklı video kayıt, görsel efektle oluşturulmuş.

Videonun kaynağı olduğu anlaşılan “khang.le.dan.65” uzantılı TikTok profilinin paylaşımı şu şekilde:

 

ankara fırtına video kaynağı

 

Arka planda duyulan çığlıkların kaynağı da farklı bir ses kaydı.

Videonun Ankara ile bir ilgisinin bulunmadığının başlıca delili, 11 Haziran 2020 günü öncesinde sanal alemde izine rastlanması. Diğer deliller de haliyle kullanılan çığlık sesinin jenerik bir kayıt olması, CGI/VFX olduğunun bariz olması ve bulutların içinde görülen ejderha!

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...