“Dişisine Kötü Davranan Tek Hayvan İnsanoğludur” Sözünün Jack London’ın Beyaz Diş Adlı Eserinde Geçtiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar” başlıklı yazıda vecizelerin gerçekten atfedildiği isimlere ait olup olmadığının nasıl araştırılabileceğine değinmiştik.

Bugünkü konumuz, Jack London’ın Beyaz Diş adlı kitabında geçtiği iddiasıyla paylaşılandişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur” cümlesi.

 

disisine kotu davranan

 

Damarlarında hem kurt hem de köpek kanı taşıyan bir melezin vahşî doğanın zorlu koşulları karşısında hayatta kalma mücadelesini, insanlarla tanışıp doğal hayat ve evcilleşme arasında kalmasını konu edinen Jack London’ın “Beyaz Diş” adlı eseri, bir hayvan karakterin gözünden, doğal hayata ve insanlığa eleştirel bakış sunan bir klasik.

Kadınların yaşamına, vücut bütünlüğüne, psikolojisine yönelik zarar verici eylemlerde bulunan (bazı) erkekleri eleştirmek için Jack London’a atıfla kullanılan “dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur‘ sözü Beyaz Diş’te yer almıyor.

İngilizce ve Türkçe farklı yayınevlerinin basımları tarandığında bu yönde bir ifadenin yer almadığı görülebiliyor.

2013 yılından bu yana Jack London’a atfedilen “dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur” sözünün kendisi tarafından dile getirildiğine dair de bir bulguya erişemedik.

DÜZELTME:

Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur‘ sözüne Jack London’ın “The Road” (“Yol”) adlı anı kitabında yer vermiş (Tespit: Teyit.org’un ilgili incelemesi için ulaştığı Levent Cinemre).

 

disisine kotu davranan tek hayvan insan

 

disisine kotu davranan tek hayvan insandir

 

Yorumunuzu yazınız...