İsmet Özel “ne derler acaba diye kahrolası bir put vardır” sözünün kendisine ait olmadığını belirtti

 

“Elalem ne der hapishanesi” sakinlerini, “elalem ne der” merkezli yaşayanları yeren “ne derler acaba diye kahrolası bir put vardır” sözünün sanal mecralarda yaygın şekilde şair, yazar ve düşünür İsmet Özel’e ait olduğu iddiasıyla aktarıldığı görülüyor.

Sözün “Ne derler acaba diye kahrolası bir put vardır. Yani el ne der sözü sizde Allah’ın emirlerinin üstüne geçiyorsa sizin kaybedecek başka bir şeyiniz kalmamıştır.” biçiminde de İsmet Özel imzasıyla paylaşıldığına da şahit oluyoruz.

2013 yılından bu yana İsmet Özel imzasıyla paylaşılan “Ne derler acaba diye kahrolası bir put vardır.” sözünün 2015 yılında genişleyerek “Ne derler acaba diye kahrolası bir put vardır. Yani el ne der sözü sizde Allah’ın emirlerinin üstüne geçiyorsa sizin kaybedecek başka bir şeyiniz kalmamıştır.” şekliyle İsmet Özel imzasıyla paylaşılmaya başlandığı görülüyor.

Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar” başlıklı yazımızda bir sözün ya da şiirin iddia edilen kişiye ait olup olmadığını anlamak için atılabilecek adımları aktarmıştık. Söz konusu yazıda, bir vecizenin ya da şiirin sahiplik iddiasını teyit etmenin en temel yollarından birinin (ilk) “kaynağa” erişmek olduğunu, isnat edilen ifadelerin ya da dizelerin kendisine ait olup olmadığını teyit etmek adına (mümkünse) ilgili kişiye ulaşmaya çalışılmasının gerektiğini vurgulamıştık.

Ne derler acaba diye kahrolası bir put vardır. Yani el ne der sözü sizde Allah’ın emirlerinin üstüne geçiyorsa sizin kaybedecek başka bir şeyiniz kalmamıştır.” sözü için şanslıyız ki İsmet Özel’den sözün şahsına ait olmadığı teyidini alabildik.

Bizzat İsmet Özel’den bahsi geçen sözün kendisine ait olmadığı teyidini alan başka kişiler de mevcut.

 

““Ne derler acaba?” diye kahrolası bir put vardır. Yani “el ne der” sözü sizde Allah’ın emirlerinin üstüne geçiyorsa kaybedecek bir şeyiniz kalmamıştır.” bu şekilde kullanılışı ile tamamı İsmet Özel sözü diye biliyorum. Yanlış mı biliyorum acaba?

 

Yanlış biliyormuşum. Bu söz kesinlikle İsmet Özel’e ait değil. Siz bu paylaşımı yaptıktan sonra bir vesile ile kendisine sorma fırsatı arıyordum. Kendisi bizzat bu sözün tarafına ait olmadığını teyit etti.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...