Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ‘Ben Türk Değilim Ama, Benim De Bu Topraklarda Hakkım Var’ Diyenlere Haddini Bildirmek İçin Kurulmuş Bir Türk Devletidir.” Sözü Mustafa Kemal Atatürk’e Ait Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Mustafa Kemal Atatürk’e ait sanılarak paylaşılan sözlere ve bu sözlerin nasıl incelenebileceğine değinmiştik.

Bugünkü konumuz, yine Atatürk’e yanlışlıkla atfedilen bir diğer söz…

Ele alacağımız, Atatürk’e ait sanılan söz şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ben Türk değilim ama, benim de bu topraklarda hakkım var diyenlere haddini bildirmek için kurulmuş bir Türk devletidir.

 

Sözün sahipliğini yanlışlıkla Atatürk’e izafe eden (yüksek etkileşim yakalayan) sosyal medya paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

ataturk-turkiye-cumhuriyeti-devleti

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ben Türk değilim ama, benim de bu topraklarda hakkım var diyenlere haddini bildirmek için kurulmuş bir Türk devletidir.” sözü sanılanın aksine Atatürk’e ait değil. 

Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk’ün El Yazıları, Mustafa Kemal Atatürk” kaynağıyla birlikte paylaşılsa da, Âyşe Afet İnan imzasını taşıyan bu eserde iddia edildiği gibi bir söz geçmiyor. Atatürk’ün konuşmaları, eserleri, tamim ve telgrafları arasında bu yönde bir söz yer almıyor.

Atatürk’e vefatından yıllar sonra atfedilen sahte vecizelerdeki duruma benzer şekilde, bu sözün Atatürk imzasıyla 2014 yılından bu yana paylaşıldığı anlaşılıyor.

Sözün kaynağını taradığımızda ise karşımıza İstiklâl Marşı Derneği ve İsmet Özel çıkıyor.

Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan söz 6 Şubat 2007 tarihinde kurulan İstiklâl Marşı Derneği’nin birinci kuruluş yıl dönümünde İsmet Özel’in konuşmasında yer verdiği sözlerinin dönüştürülmüş hâli.

İstiklâl Marşı Derneği’nin 11 Ocak 2012 yılında sosyal medya hesaplarında “İstiklal Marşı Derneği, ‘ben Türk değilim, ama bu topraklarda benim de hakkım var’ diyenlerin havalarını alması için kurulmuştur.” cümlesinin paylaşıldığı görülebiliyor.

 

istiklal marsi dernegi

 

Şair ve yazar İsmet Özel, “Birinci Sene-i Devriye Toplantısı” adı verilen etkinlikte, 2007 yılında kurduğu İstiklâl Marşı Derneği’nin kuruluş gerekçelerini aktardığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Biraz önce izlediğiniz panelde de arkadaşların sözlerinden İstiklâl Marşı Derneğinin niçin kurulduğuna dair birçok şey işittiniz. Bunlara muvazi olarak ben, bir şeyi netleştirerek devam edeceğim sözlerime. İstiklâl Marşı Derneği şüphesiz ki İstiklâl Marşı dolayısıyla İstiklâl Marşı’nın tekrar, hakkıyla anlaşılması sebebiyle kuruldu. Bu vakıanın günümüz şartları itibariyle ayrıca vurgulanması gereken bir tarafı var, o da şu: İstiklâl Marşı Derneği “Ben Türk değilim, ama bu topraklarda benim de hakkım var”, diyenlerin havalarını alması için kuruldu. “Ben Türk değilim, ama bu topraklarda benim de hakkım var”, diyecek olanlar, demekte olanlar varsa, İstiklâl Marşı Derneği onlara havalarını aldırtacak. Bu tavrı gerektiren net bir taraf var, ben yıllardır bu tarafın neye denk düştüğünü söylüyorum: Yaşadığımız topraklar iki defa vatan kılındı, iki defa vatanlaştırıldı: Birincisi, milattan sonra 13. Yy’da, diğeri de İstiklâl Harbinin akabinde. Bu iki “vatanlaştırma” olgusunu ben her fırsatta tekrar ediyorum, zira üçüncü defa vatanlaştırma diye bir şey olmayacak. Olmasına imkân yok. Gaflet Türklerin gafletidir. Eğer “Ben Türk değilim, ama bu topraklarda benim de hakkım var”, diyenler partiyi vurursa bu toprakların bir kez daha Türk vatanı olma şartlarına biz Türkler yabancı kalacağız. Dernek olarak, bu anlayış doğrultusunda yolumuza devam edeceğiz. Onun için İstiklâl Harbinin bir kez daha verilmesi gibi bir safsatayla uğraşılması mantık dışıdır. Bir daha İstiklâl Harbi verilemez.”

 

istiklal marsi dernegi kurulus

 

İsmet Özel’in İstiklâl Marşı Derneği’nin neden kurulduğunu açıkladığı sözleri, zaman içerisinde dönüştürülerek Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...