Fotoğrafın 1900’lü Yıllardan Bir Türk Kadınına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir Türk kadını,1900” notuyla sosyal medyada paylaşılan “eskitme” görsele değineceğiz…

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

bir-turk-kadini-1900

 

Sanılanın aksine fotoğraf 1900’lü yıllarda kaydedilmiş değil.

Görselin kaynağı, geçmiş zamanların giyim tarzını ve fotoğraf tekniğini yansıtan çekimler yapan Retrografi adlı girişime dayanıyor.

 

turk kadini retro

 

Paylaşılan fotoğraf, 2014 yılı Eylül ayında Retrografi’nin sosyal medya hesaplarında “Retrografi’nin kıyafet koleksiyonu ve daha fazla portre fotoğraflar için www.retrografi.com’u ziyaret edebilirsiniz.” notuyla paylaşılmış.

 

 

Fotoğrafta modellik yapan kişinin retro stilde çekilmiş farklı fotoğrafları da Retrografi’nin sosyal medya hesaplarında paylaşılmış:

 

 

 

 

Retrografi, internet sitelerinde girişimlerini şu ifadelerle tanıtmış:

“Retrografi geçmiş zamanların fotoğraf tekniğini, giyim stilini günümüz teknolojisini ve materyallerini kullanarak yeniden yaratmasına dayalı bir fotoğraf çalışmasıdır.

Portre fotoğrafçılığının ortaya çıktığı 19. yy. ile klasik stüdyo portre fotoğrafçılığının izlerinin halen görülmeye devam ettiği 20. yy.’ın ilk yarısına kadar olan dönemleri içerir. Retrografi çekimlerinde 4 farklı dönem vardır; 1800’ler dönemi moda tarihinde öne çıkan, döneminin İngiltere kraliçesinin adının verildiği Viktorya dönemi, I. Dünya Savaşı öncesi ‘Belle Epoque’ zamanları, I. Dünya Savaşı sonrası Çarliston dansı ile de öne çıkan kadının özgürleşmeye başladığı, Cumhuriyet dönemlerinin ilk zamanları 1920’ler ve son olarak Anadolu’nun coğrafyası, iklimi ve kültürü ile şekillenmiş otantik Anadolu dönemi.

 

Retrografi yeni eklediği Anadolu Dönemi ile Çerkes, Kürt, Ermeni ve Osmanlı geleneksel kıyafetlerinin yanı sıra Anadolu’da yaşayan daha birçok halkın geleneksel kıyafetleri ile ilgili başlamış olduğu çalışmaya halen devam ediyor. “

 

retrografi

 

Doğrula, Doğruluk Payı ve Teyit de görselin gerçek arka planına değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...