Paylaşılan Görsel 1890 Yılında Bursa’da Kaydedilen Bir Fotoğraf Değil, Muhteşem Yüzyıl Adlı Dizi İçin Bursa’nın 16. Yüzyıldaki Hâlini Resmeden Bir Animasyon

Yanlış İddia

 

Yeşilin “çok”, binanın “az” olduğu, “Yeşil Bursa”nın “Beton Bursa”ya dönüşmediği 1800’lü yıllarda “kaydedilen” bir “fotoğraf” olduğu sanılarak paylaşılan görsel şu şekilde:

 

yesil-bursa-muhtesem-yuzyil

 

Görsel hakkında hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

 

 “Bursa ‘ya zamanında neden Yeşil Bursa dendiğinin bir kanıtı.. Yıl 1890..Bu arada Ulu Cami Bursa’nın şehir merkezindedir..”

 

yesil-bursa-1890

 

“The Grand Mosque of Bursa (Ulu Cami), c 1890

Photo ht Saadet Dal”

 

bursa-1890

 

Paylaşılan görsel 1890 yılında kaydedilen bir fotoğraf değil, Muhteşem Yüzyıl dizisinden alınan bir ekran görüntüsü.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde kullanılan bir Bursa animasyonu gerçek fotoğraf sanılmış.

 

bursa-muhtesem-yuzyil

 

Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin 133. bölümünde Hürrem Sultan’ın hastalığına çare için şifalı suları için Bursa’ya gidildiği, Sultan Süleyman’ın Şehzade Mustafa’nın Bursa’daki türbesini ziyareti sırasında Mahidevran Sultan ile karşılaştığı sahne öncesindeki geçişte bu görüntü kullanılmış.

 

 

Aynı bölümde Bursa’nın Kanûnî Sultan Süleyman döneminde 16. yüzyıl ortalarındaki hâlini yansıtmak adına farklı görüntüler de hazırlanmış.

 

eski-bursa-animasyon

 

 

Bursa’da 1890’lı yıllarda kaydedilen fotoğraflar incelendiğinde paylaşılan görselin ilgili dönemden olamayacağı anlaşılabiliyor.

 

bursa 1890 1900
1890-1900 yılları arasında kaydedildiği belirtilen ve “Askerî okuldan Bursa manzarası” (“Brousse vue prise de l’ecole militaire”) notuyla paylaşılan fotoğrafın günümüzde Piremir semtindeki Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (eski Işıklar Askeri Lisesi) çevresinden çekildiği anlaşılıyor)

 

bursa 1890lar
Sébah ve Joaillier – 1890’lı yıllar

 

bursa 1892
1892

 

* “Kaynağa atıf yapmayan yazar nesline aşina değiliz.” (Ahmet Haşim)

 

Yorumunuzu yazınız...