“Yellehçiler” Konulu Vaazıyla Gündeme Gelen Şanlıurfalı Fahri Vaiz Mehmet Emin Kutluay’ın TV’deki Programı Sonlandırılmış

 

Şanlıurfa Rahmet Damlası İnsani Yardım Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fahri Vaiz Mehmet Emin Kutluay, Şanlıurfalıların yerel ağzıyla yalakalara “yellehçi” dediğini ifade ettiği vaazında Haliliye ilçesindeki Mehmet Felhan Camii cemaatine şu sözlerle seslenmişti:

“Zengine köpeklik eder yellehçiler. Toplumun bu hâle gelmesinin sebebi. Yabancılar yalakadırlar. Şanlıurfada bizler ‘yellehçi’ deriz. Toplumun bu hâle gelmesinin sebebi bu yellehçilerin yüzünden. Urfalıların bu mana dolu kelimesi kibarca yağcı diye söylense anlamını yitir. Bunlara yellehçi diyeceksiniz. Yellehçi o kimsedir ki, fakirin kendisi ölse cenazeye gitmez, zenginin iti ölse cenazeye gider. Hatta zengin yeni bir köpek alana kadar zengine köpeklik eder yellehçiler. Ve yellehçi olan fakir aradığı zaman telefonuna cevap vermez. Ama zengin aradığı zaman ayağa kalkar esas duruşta durur cevap verir. Ve yellehçinin menfaati için her şey helaldir. Gerekirse oturur içki içer. Gerekirse birilerine yaranmak için hanımını kızını kıskanmaz. Taraftar olduğu parti yanlış karar alsa da yellehçi için bir şey değişmez. Arkasından onu alkışlar, şakşakçılık yapar. Oğlunu kızını işe koymak için birilerinin önünde iki büklüm olur yellehçi. Ve yellehçinin zararına olan şeylerde dahi kendi fikri yoktur. Ağamın dediği olur. Benim paşamın dediği olur. Reisimin dediği olur. Kendi fikri yoktur. Yellehçilerin yüzünden toplum bu hale geldi aziz kardeşlerim. Ve yellehçiliğin hastalığının çaresi yoktur. Hiçbir zaman yellehçiliğin hastalığının çaresi yoktur değerli kardeşlerim. Ve bu yellehçiliğin okulu da yoktur. Ama diplomalı mezunu öyle çoktur ki aziz müslümanlar. İşte toplumumuz bu yellehçiler yüzünden, bu yalakaların yağcıların yüzünden bugün bu hale gelmiştir değerli kardeşlerim. Rabbim bizleri yellehçi ve yalakaların şerrinden muhafaza buyursun inşallah!”

 

Mehmet Emin Kutluay’ın Youtube kanalına “URFA AĞZI İLE YELLEHCİLER DİNLESİN. YABANCILAR YALAKA VEYA YAĞCI DERLER BU TİPLERE” başlığıyla yüklenen vaaz videosu şu şekildeydi:

 

 

Vaiz Mehmet Emin Kutluay’ın “Rahmet Damlası’ndan Sohbetler” adlı programı Şanlıurfa’nın yerel kanallarından Güneydoğu TV adlı kanalda her Salı günü yayınlanmaktaydı.

 

 

Güneydoğu TV‘nin internet sitesinde “yellehçiler” konulu vaaz “Şanlıurfalı din adamı merhum Aziz Kutluay’ın oğlu Mehmet Emin Kutluay’ın Urfa yerel ağzıyla “Yellehçi” denilen “Yalaka” güruh üzerine verdiği vaaz sosyal medyada gündem oldu. Kutluay hocanın sözleri beğeni topladı.” cümleleriyle haberleştirilmişti.

Ancak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Faruk Bayuk’un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Güneydoğu TV, “Yellehçi” vaazının akabinde Mehmet Emin Kutluay’ın 1 yıldır devam eden programına son vermiş.

Şanlıurfa Rahmet Damlası İnsani Yardım Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği temsilcisi, fahri vaiz Mehmet Emin Kutluay’ın sadece programının sonlandırıldığını, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imamlık görevinin sonlandırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını tarafımıza teyit etti.

Mehmet Emin Kutluay, Facebook hesabı üzerinden 27 Eylül 2022 günü yaptığı duyuruda Güneydoğu TV’deki programın sonlandırıldığını şöyle belirtmişti:

“Kamuoyuna duyurulur

Gerek dernek gerek şahsi telefonlarımız susmadığı için cevap yazma vacip oldu.

Yaklaşık bir yıldır program yaptığım Güneydoğu TV konuşmamdaki sertlik ve en son gündeme düşen YELLEHCİ videosundan sonra programımı bitirme kararı almıştır. Oysa ben camide konuşmuştum. TV’de bile değil. Şunu unutmayın dünya hayatıma da mal olsa doğruları her yerde haykırmaya devam edeceğim. Konuşmalarımdan dolayı arkamızda duran bizi destekleyen bize her türlü desteğini esirgemeyen değerli büyüklerime ”basın mensubu arkadaşlara ”ve Türkiye’nin her yerinden arayan kardeşlerime ve Urfa halkıma ben teşekkür ediyorum. İnşallah daha farklı mecrada karşınızda olacağım değerli kardeşlerim.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

 

 

Programlarına başka bir kanalda devam edeceğini belirten Kutluay, basın kuruluşlarına konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış:

“Size çok teşekkür ediyorum. Ben her zaman şundan şikayet ederim. Keşke anlatmak istediğim anlaşılsa. Benim anlatmak istediğim, yine aynı kelimeyi söylüyorum, başında dedim ki bu memleket hep yellehçilerden zarar görmüştür. Ben bu sözümün arkasındayım. Bu sözümün dışında mesela diyorum yellehçi insanın kendi menfaati için yapmayacağı şey yoktur, haram olan şeyi bile helal görür. Yani dinin haram kıldığı şeyleri bile menfaati için helal görür. Ve orada bir kelime kuruyorum. Hatta tarafgirlik yaptığı parti yanlış karar alsa dahi alkışlar. Bakın ben burada onu diyorum. Ve orada bunu da kullanıyorum. Diyorum ki kendi görüşü yoktur. Ağam bilir, paşam bilir, reisim bilir. Burada özellikle cımbızla çekilen kelime reis. Hepimiz Güneydoğu bölgesinde yaşıyoruz. Aşiretlerin önde gelen büyüklerine reis denir. Bunu bütün Güneydoğu bilir. Zaten konuşmamın içeriği de o şekilde geliyor. Ağam, paşam, reisim bilir. Şimdi bu kelimeyi seçip bir yerlere monte etmek beni çok rahatsız ediyor. Bakın benim ailemin duruşu bellidir. Benim babam bu memlekette 50 sene boğaz patlatmıştır. Birleştiricilik adına. Çünkü biz muhabbet fedaisiyiz. Bizim husumete vaktimiz yok. Biz birleştiriciyiz. İslam bize bu ahlakı veriyor. İnnemel mümine ihvetün. Ben orada bundan bahsediyorum. Ve diyorum ki kendi görüşünüz olsun. Birileri sizi yönlendirmekle değil. Hakkı hakikati görün. Ona göre yaşantınızı kurun. Maalesef bu sözümüz çarpıtıldı. Biz sanki malum bir partiyi başka partilere tercih edermişiz gibi. Hayır. Benim siyasi görüşüm bütün partilere eşitimdir. Benim için hiç fark etmez. A partisi B partisi C partisi. Çünkü bütün partiler bir görüşü temsil eder. Ve ben de o görüşlere saygı duyarım. Ortada durmuşum. Bütün partilere eşit mesafedeyim. Fakat bu sözümüz ne anlamdaysa sonra farklı şekilde lanse edildi. Bu gerçekten beni çok üzüyor. Üzülüyoruz. Ama ben inanıyorum ki, kardeşlerim benim meramımı anlamışlardır. Anlatmak istediğimi anlamışlardır. Çünkü yine aynı şeyi söylüyorum. Bu memleket bizim. Bu memlekete gelecek en küçük bir zarar başta bana gelsin. Askerlik yaptım 18 ay bu vatan için. Keşke Rabbim bizi bu ülkede şehit olarak canımızı alsa. Memleketimiz seviyorum, ülkemi seviyorum. Ama bazı sözleri söylediğimiz zaman da sanki bir tarafa yakınmışız gibi. Bizi lanse etmeleri bizi çok üzüyor. Ama ben inanıyorum ki kardeşlerimiz bu açıklamadan sonra bizim ne demek istediğimizi anlayacaklardır. Benim için hiç fark etmiyor. Benim için Kürtü Türkü Lazı Çerkezi Arabı şu bu… Hiçbir zaman için benim için fark etmiyor. Biz insanımızı seviyoruz. Biz insanları seviyoruz. Ve biz ülkemizi seviyoruz.

“Yellehçilik, yalakalık bu memleketin kanayan yarası. Bakın sözümün arkasındayım. Çünkü neden? Yellehçilik ve yalakalık hakikatin önünde bir perdedir. Hakikati perdeler. Ben bu konuda sözümün arkasındayım. Ama tepki aldığımız yerler de var. Ya da sen bizim partiye mi söyledin, sen bizim oluşuma mı söyledin? Kardeşim benim kimsenin partisiyle işimiz yok. Bizim duruşumuz bellidir. Ailemin 50 yıllık duruşum bellidir. Benim hizmetlerim bellidir. Bu memlekette gecesini gündüzüne katan, birlik beraberlik adına, hatta geçen hafta bir programım vardı, gene bu memlekette bir uyuşturucu belası var. Elimizi beraber taşın altına koyalım, anket yapalım, hangi mahallede uyuşturucu kullanımı çoksa biz sivil toplum örgütleri olarak bu mahallede nöbet tutalım. Ben bu kadar ülkemi insanımı seven bir insanım. Fakat dediğim gibi konuşmamın içerisinden seçildi. Ki bu konuşmam çok uzun. Uzun bir konuşmanın içinden seçildi alındı ve bu şekilde lanse edildi. Ben hiçbir partiye yakın değilim. Ben ortada durmuşum. Bütün partideki kardeşlerim, bakın kardeşlerim diyorum, hepsi bizim için aynıdır, ve ben hepsine eşit mesafedeyim. Buradaki reis kelimesi de açıkladığım gibi Güneydoğu’da aşiretlerin önderlerine reis denilir. Ben bu anlamda açıklama yaptım. Ne olursunuz, lütfen, benim de doğru anlaşılmam adına konuşmalarımız doğru anlaşılsın inşallah…”

 

 

Şanlıurfa’da kullanılan ‘yellehçı’ veya ‘yellehçılık’ tabiri ile ilgili sözleri sosyal medyada gündem olan Mehmet Emin Kutluay’ın televizyon programının sonlandırılması, görevinden alındığı iddiasıyla aktarılmış

 

“📌#SONDAKİKA Şanlıurfalı imam Mehmet Emin Kutluay: “Yellehçiler (yalakalar) yüzünden toplum bu hale geldi! Taraftar olduğu parti yanlış karar alsa bile onu alkışlar, şakşakçılık yapar. Reisimin dediği olur, kendi fikri yoktur…” Diyen imam görevden alındı !!”

“Camide “Taraftar olduğu parti yanlış karar alsa da bir şey değişmez. Ağamın dediği olur. Reisimin dediği olur. Kendi fikri yoktur. Yellehçilerin yüzünden toplum bu hale geldi.” sözleriyle gündeme gelen vaizin işine son verildi.”

 

Yorumunuzu yazınız...