Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “benim geçerli sismik izolatör diye bir tweetim yoktur.” dese de 19 Şubat günü “sismik izolatör” notuyla lastik destekli evin görüntülendiği fotoğrafı paylaşmıştı.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 19 Şubat 2023 günü “sismik izolatör” notuyla lastik destekli evin görüntülendiği fotoğrafı Twitter profilinde paylaşmıştı.

 

sismik-izolator

 

Birpinar, paylaştığı bu tweetinin aslında hiç var olmadığını 21 Şubat 2023 günü şu sözlerle ileri sürmüş:

 

“Benim geçerli sismik izolatör diye bir tweetim yoktur. 15 gündür uyumadan Hatay’da uykusuz çalışıyoruz. 1500 kişilik ekiple sahadayız. Bize asılsız haberlerle vurmak yaralamak istiyorsanız. Devam edin. Ama sadece moralimizi bozarsınız.”

 

mehmet-emin-birpinar-sismik-izolator

 

Mehmet Emin Birpınar’ın profilinden bu tweet atılmış.

Gelen tepkilerin ardından silinmiş.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı’nın tweetinin izleri mevcut.

Birinci şahit: bu tweetin atıldığını haberleştiren basın organları (işbu satırların yazarı da tweeti kendi gözleriyle görüp arşiv bağlantısını almaktan imtina edenlerden).

İkinci şahit(ler): Mehmet Emin Birpınar’ın tweetine yanıt veren sosyal medya kullanıcıları (19 Şubat 2023 günü Mehmet Emin Birpınar’ın tweetine yanıt veren sosyal medya kullanıcılarının (çoğunluğu tepki dolu) yorumları görülebiliyor).

 

sismik-izolator-tweeti-tepkiler

 

Üçüncü şahit: Bakan Yardımcısı Bey’in tweetini sileceğini düşünüp arşiv bağlantısı alınmasa da tweeti attığına dair elimizde güvenilir deliller mevcut.

Mehmet Emin Birpınar, tweetini silse de Google önbellekte hâlâ izi görülebiliyor (Arşiv bağlantısı için bkz).

Ayrıca, söz konusu tweetin ardından bir sosyal medya kullanıcısı Twitter botu aracılığıyla ekran görüntüsünü almış.

 


sismik-izolator-arsiv

 

İLAVE: Bu yazının yayımlanmasının ardından Birpınar, aşağıdaki tweeti paylaşmış:

“1-Sosyal medyada dolaşan görsel

2-Benim paylaştığım izalötörün temel mantığını gösteren vatandaşın uygulaması var.

Bu görselden dalga geçildiğini düşünmek, paylaşmak, linçlemek, haber yapmak ya cahilliktir ya da kötü niyettir! Takdir sizin! Ne diyeyim.”

 


 

İlginç bina manzaralarına değindiğimiz yazımızda fotoğrafta görülen ilginç evin konumuna değinmiştik…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın “sismik izolatör” notuyla paylaştığı lastik destekli ev görseli Türkiye’den değil, konumu netleştirilemese de Kolombiya’dan olduğu notuyla dolaşıma girdiği anlaşılıyor.

 

lastik-destekli-ev

 

lastik-sismik-izolator

 

Yorumunuzu yazınız...