28 Aralık 2022 Günü İtibarıyla Market Alışverişlerinde Kullanılan Plastik Poşetlerin Ücretinin 25 Kuruştan 38,5 Kuruşa Artırıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

28 Aralık 2022 günü bazı haber sitelerine ve sosyal medyaya yansıyan, market alışverişinde kullanılan poşet ücretine zam yapıldığı, plastik poşetlerin fiyatının 25 kuruştan 38,5 kuruşa çıkarıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

İLAVE: 2023 yılı Ağustos ayıyla birlikte, plastik poşet ücretlerinin yapılan zamla 25 kuruştan 38,5 kuruşa yükseldiği iddiası yeniden dolaşıma girmiş. 28 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararla plastik poşetler için geri kazanım katılım payı tutarı 38,5 kuruş olarak belirlenmişti. 1 Ağustos 2023 tarihli Bazı Ürünlerden Tahsil Edilecek Geri Kazanım Katılım Payı Tutarlarının, 1/8/2023 Tarihinden İtibaren Geçerli Olmak Üzere Tespit Edilmesi Hakkında Karar’da (Karar Sayısı: 7449) plastik poşet (plastik alışveriş torbaları) için geri kaznım katılım payı tutarı 38,5 kuruş/adet olarak aktarıldı. Henüz vatandaşların ödeyeceği plastik poşet ücretlerinde bir değişiklik yapılmadı. Plastik poşetlerde tüketicilere yansıyan bir fiyat artışı (henüz) gerçekleşmedi.

 

Hatalı iddianın sosyal medyaya yansıması şöyle örneklenebilir:

 

Pusholder: “Market alışverişinde kullanılan poşet ücreti 25 kuruştan 38,5 kuruşa çıkarıldı.”

 

plastik-poset-ucretine-zam-iddiasi

 

İbrahim Haskoloğlu: “Market alışverişlerinde kullanılan plastik poşet ücretleri adet başına 25 kuruştan 38.5 kuruşa çıkarıldı.”

 

Ankara Kuşu: “Sn Bakan, sen 2023’te poşet fiyatlarına zam gelmeyecek dememiş miydin? E geldi 🤔 @murat_kurum” “Poşetin yeni fiyatı olan 38.5 kuruşun sondaki buçuğunun anlamı nedir?”

 

2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince plastik poşet, lastik, piller, madeni yağlar gibi malzemelerin tüketiminden Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen usulde “geri kazanım katılım payı” temin edilmektedir. Geri kazanım katılım payı tutarları, poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden / ithalatçılardan tahsil edilmektedir.

 

2019 yılında devreye sokulmasından bu yana binlerce ton plastik atığın oluşumunu engelleyen ve plastik poşet kullanımını % 75 oranında azaltan ücretli plastik poşet uygulaması için vatandaşların ödeyeceği 25 kuruşluk tutarda günümüze değin bir artış yapılmadı.

28 Aralık 2022 günkü kafa karışıklığı, geri kazanım katılım payı kapsamında marketlerin piyasaya süreceği poşetler için devlete ödemesi gereken tutara dair Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararının yanlış yorumlanmasıyla oluşmuş.

Resmî Gazete’de bugün (28 Aralık 2022) yayımlanan geri kazanım katılım payı tutarlarına dair 27 Aralık 2022 tarihli ve 6615 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre marketler plastik alışveriş torbaları için devlete 38,5 kuruş ödeme yapacak. Bahsi geçen kararla vatandaşların yapacağı ödemede bir değişiklik yapılmamış.

 

2023-plastik-poset-geri-kazanim-katilim-payi-tutari

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, plastik poşetin fiyatının artacağı iddiasının doğru olmadığını, poşet fiyatının 25 kuruş olarak devam edeceğini belirtti.

Bakan Kurum’un konuyla ilgili paylaşımı şöyleydi:

Plastik poşet fiyatı DEĞİŞMEDİ. Vatandaşlarımız için plastik poşet yine 25 kuruş.

Marketlerin devletimize ödeyeceği ve çevre projelerimizde kullandığımız plastik poşet geri kazanım katılım payı 38,5 kuruş olarak belirlendi.

Yani ne dediysek o! 🙂

 

 

Bakan Kurum, 7 Aralık 2022 günü TBMM’de yaptığı konuşmada da poşet fiyatlarının artmayacağını, 2023 yılı için de plastik poşetleri için vatandaşların ödeyeceği tutarın 0,25 lira olarak belirlendiğini belirtmişti.

 

 

 

Kapak görseli: Freepik

Yorumunuzu yazınız...