Boşlukla Konuştuğu, Selamlaştığı ya da El Sıkıştığı İddiasıyla Paylaşılan Görüntülerin Bazılarında ABD Başkanı Joe Biden Kadraj Dışında Kalan Kişileri Muhatap Almış

 

80 yaşındaki Biden’ın sağlığı ve yaşı sıklıkla ABD ve dünya kamuoyu tarafından sorgulanıyor. ABD tarihinin en yaşlı Başkanı olan 1942 doğumlu Joe Biden, hareketleri, yaptığı gaflar ve kırdığı potlar nedeniyle yoğun şekilde eleştiriliyor. Yaşı ve sağlığı da gerekçe gösterilerek “başkanlık makamı” için “yeterli” olmadığı savunuluyor (Sağlığı hakkında birçok iddia ortaya atılan Joe Biden da yaşı ve sağlığı hakkındaki eleştirilerin “tamamen meşru” olduğunu söylemişti).

Joe Biden’ın Demans ve Alzaymır hastası olduğu iddiasıyla birlikte kürsüde yaptığı konuşmalarının ardından boşlukla konuştuğu ya da boşluğu selamladığı iddiasıyla bazı görüntülerin paylaşıldığı görülüyor.

Bu görüntülerden bazılarında Biden’ın boşlukla selamlaşmadığı, kadraj dışında yer alan kendisini dinleyen izleyicileri, gazetecileri ya da görevlileri muhatap aldığı anlaşılıyor.

Son aylarda sosyal medyada hatalı yorumla paylaşılan görüntüleri aktaralım…

 

2022 yılı Ekim ayında sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan, arkasını dönüp boşlukla konuştuğu ileri sürülen görüntüde ABD Başkanı Joe Biden aslında kamera açısı dışında kalan (arka yan cephesindeki) kişileri selamlamış.

 

 

Başkan Biden’ın 21 Ekim 2022 günü Pensilvanya eyaletinde Fern Hollow Köprüsü’nün açılışında yaptığı konuşmada arkasını dönüp selam verdiği kadraj dışı kalan kişiler, sosyal medya hesabında paylaşılan fotoğrafta görülebiliyor.

 

biden-boslukla-konustu-iddiasi

 

joe-biden-boslukla-selamlastigi-sanilan

 

 

 

Görüntüyü Joe Biden’ın boşlukla sohbet ettiğini yansıttığı iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri şöyle:

 

Yeni Şafak: “ABD Başkanı Joe Biden’ın tuhaf hareketleri yine dikkat çekti. Pensilvanya’da Fern Hollow Köprüsü’nün açılışında konuşan Biden, törenden sonra arkasına döndü ve boşlukla sohbet etti. Daha sonra yönünü şaşıran Joe Biden sahneden inmesi gereken yeri zor buldu.”

 

DarkWeb Haber: “Joe Biden katıldığı açılışta, arkasına dönüp boşlukla sohbet etti.”

 

joe-biden-boslukla-sohbet-etti

 

Odatv: “Joe Biden arkasına döndü, boşlukla konuştu. Pensilvanya’da şaşkınlık dolu anlar”

 

biden-boslukla-konustu

 

Yine, Noel haftasında gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasının ardından yürürken boşluğu selamladığı iddiasıyla aktarılan görüntüde Joe Biden, kadraj dışında kalan görevlileri selamlamış.

Noel konuşması kayıtları izlendiğinde Joe Biden’ın yürürken selam verdiği yönde kimsenin olmadığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor.

 

joe-biden-bosluga-selam-iddiasi

 

 

Görüntüyü Joe Biden’ın Noel konuşmasının ardından boşluğu selamladığı iddiasıyla aktaran örnekler şöyle sunulabilir:

İnternethaber.com: “Sosyal medyada birçok kez paylaşılan görüntülerde, Joe Biden’ın Noel konuşmasını bitirdikten sonra yürürken kimsenin olmadığı yere eliyle selam verdiği görülüyor.”

A Haber: “Garip hareketleri ve gaflarıyla ABD’nin gündeminde olan Başkan Biden, yine adından oldukça söz ettirdi. Noel konuşması yapan Biden, sözleri bittikten sonra arkasını dönüp gitti. Birkaç adım sonra boşluğa eliyle selam veren Biden’ın ne yapmaya çalıştığını kimse anlamadı.”

Yekvücut: “ABD Başkanı Joe Biden, kimsenin olmadığı bir alana selam verirken görüntülendi.”

 

joe-biden-kimsenin-olmadigi-alana-selam

 

Biden’ın 2022 yılı Nisan ayında Kuzey Carolina eyaletinde yaptığı konuşmanın ardından sergilediği hareketler havayla tokalaştığı iddiasıyla aktarılmıştı.

 

 

Biden’ın konuşmasını tamamlayıp kürsüden ayrıldıktan sonra havayla tokalaşmayı denediği iddiasıyla paylaşılan görüntünün tamamı izlendiğinde aslında kürsünün sağ ve arka bölümünde yer alan kişilere el işareti yaptığı anlaşılıyor.

 

joe-biden-havayla-tokalasti-iddiasi

 

biden-havayla-tokalasma-iddiasi

 

 

 

ABD Başkanı Joe Biden 20 Aralık 2023 günü ABD’nin Wisconsin eyaletindeki Milwaukee şehrinde yaptığı konuşmanın ardından sahnede boşluğa sarılıp tokalaştığı iddiası doğru değil.

 


Geniş açıdan görüntüler izlendiğinde Başkan Biden’ın sahnenin arkasındaki kişileri selamladığı görülüyor.

 

 

 

Biden’ın 2022 yılı Temmuz ayında İsrail Başbakanı Isaac Herzog’la birlikte kürsüde yaptığı konuşmanın akabinde ve 2022 yılı Nisan ayında Washington Eyaleti’ndeki Green River Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın ardından kürsüyü terk ederken verdiği görüntüler de havayla tokalaştığı vurgusuyla paylaşılmıştı.

 

joebiden-havayla-tokalasti-iddiasi

 

biden-havayla-tokalasti-iddiasi

 

 

Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e sırtı dönük şekilde boşlukla tokalaştığı iddiasıyla paylaşılan görsel dijital müdahale içeriyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinpi’in, 1 yıl aranın ardından 15 Kasım 2023 günü ABD’nin San Francisco kentinde ilk kez yüz yüze görüştüğü toplantıda kaydedilen fotoğrafta Biden ters çevrilmiş.

 

biden-boslukla-tokalasma-montaj

 

joe-biden-xi-jinping

 

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlığı konusunda endişe verici görüntüler de mevcut.

 

23 Eylül 2022 günü New York’ta düzenlenen Küresel Fon Konferansı’nda (Global Fund Conference) yaptığı konuşmanın ardından sahneden ineceği anda Başkan Biden’ın bir süre duraksaması ve ne yapacağını bilemez şekilde hareket etmesi dikkat çekmişti.

 

joe biden sahnede

 

 

Biden, 29 Eylül 2022 günü, Indiana Kongre Üyesi Jackie Walorski’ye 2022 yılı Ağustos ayında bir trafik kazasında öldüğünü unutarak “Jackie, burada mısın? Jackie nerede?” ifadeleriyle seslenmişti.

 

 

Beyaz Saray’daki Roosevelt Odası’nda düzenlenen bir toplantı esnasında basına açıklama yaparken kendisine verilen açıklama kartları da Başkan Joe Biden’ın Alzheimer olduğunun delili olarak yorumlanmıştı (Ancak, birçok devlet başkanına yardımcıları tarafından bu yönde brifing notlarının sunulduğu biliniyor).

 

joe-biden-hatirlatma-karti

 

 

ABD Başkanı Joe Biden’ın aslında var olmayan bir sandalyeye oturmaya çalıştığı iddiasıyla paylaşılan video, Biden’ın hemen arkasındaki siyah sandalyeye oturmasının hemen öncesinden kesilerek servis edilmiş.

 

 

 

 

6 Haziran 1944’te ABD, İngiltere ve Fransa’nın Nazi Almanyasına karşı başlattığı kara çıkarmasının (D-Day) yıl dönümünde Fransa’da düzenlenen törenden görüntünün uzun versiyonu izlendiğinde Biden’ın hemen arkasında bir sandalye bulunduğu görülüyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...