Donald Trump’ın Halefi ABD Başkanı Joe Biden’a Bıraktığı İddia Edilen “Joe, Biliyorsun Ben Kazandım” Yazılı Mektup Görseli SAHTE

Yanlış İddia

 

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım 2020’de yapılan seçimleri kaybetmesinin ardından görevini halefi Joe Biden’a devretti. Joe Biden’ın 46. ABD Başkanı olarak yemin ettiği 20 Ocak 2021 günü, Donald Trump’ın rakibine bıraktığı iddia edilen mektup görseline sosyal medyada ve haber sitelerinde gerçek sanılarak yaygın şekilde yer verildi.

Donald Trump’ın halefi ABD Başkanı Joe Biden’a bıraktığı sanılan üzerinde “Joe, biliyorsun ben kazandım” cümlesini barındıran mektup görseli şu şekildeydi:

 

trump biden sahte mektup

 

Bu sahte görseli gerçek olduğu algısıyla paylaşan sosyal medya kullanıcıları ve haber organlarına rastlamıştık…

 

abd başkanı sahte mektup

 

donald trump'ın joe biden'a yazdığı sanılan sahte mektup

 

Bazı basın kuruluşları ise “iddia edildi” vurgusuyla bu sahte görseli haberleştirmişti.

 

donald trump'ın joe biden'a yazdığı sanılan sahte mektubu haberleştiren paylaşım

donald trump'ın joe biden'a yazdığı sanılan sahte mektubu haberleştiren paylaşım

 

ABD Başkanlarının ofisten ayrılırken haleflerine yazdıkları mektupları el yazıları ile kaleme almaları bir gelenek hâlini almış durumda. 1980li yıllardan bu yana oluşan teamül kapsamında görevden ayrılan Başkanların haleflerine bıraktıkları el yazılı notlarda başarı dileği ve destek mesajı sunmanın yanı sıra devralacakları görevin önemini, beraberinde getirdiği zorlukları ve ödülleri vurguladıkları biliniyor.

 

abd başkanlarının haleflerine mektupları

 

Donald Trump’ın da bu geleneğe uyarak Oval Ofis’ten ayrılırken halefine bir mektup bıraktığı biliniyor. ABD Başkanı Joe Biden içeriği merak edilen mektuba ilişkin basın temsilcilerine “Başkan, çok cömert bir mektup yazdı. Özel olduğu için onunla konuşana kadar mektup hakkında konuşmayacağım. Ama cömertti.” açıklamasında bulunmuştu.  Beyaz Saray Basın Ofisi de Donald Trump’ın kendinden önceki başkanlarca izlenen geleneğe uygun şekilde Joe Biden’a hitaben kaleme aldığı bir notu Oval Ofis’teki masaya bıraktığını aktarmıştı.

Ancak sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan yukarıda aktarılan mektup görseli sahte. Donald Trump’ın Joe Biden’a bıraktığı mektubun içeriği hâlihazırda kamuoyu ile paylaşılmış değil. Görseldeki mektubun ise el yazısı ile hazırlanmadığı görülmekle birlikte, mektuptaki imza da Donald Trump’ın imzasından boyut olarak farklı.

 

1 Yorum

  1. Haber, son dakika haberler, yerel ve dünyadan güncel gelişmeler, gündem, finans, politika, asayiş, magazin, spor, kadın, yazar, memur haberleri Yazar Haber

Yorumunuzu yazınız...