Ben Efsaneyim (I Am Legend) Adlı Filmin 2021 Yılında Geçtiği ve Filmde Konu Edilen Salgının 2021 Yılında ve Başarısız Aşı Uygulaması Sonucunda Oluştuğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Francis Lawrence’ın yönettiği ve başrolünde Will Smith’in oynadığı 2007 yapımı Ben Efsaneyim (I am Legend) adlı film.

Ben Efsaneyim’in senaryosunun 2021 yılında geçtiği ve başarısız bir aşı girişimi nedeniyle oluşan salgınla birlikte insanların zombiye dönüşmesini konu edindiği iddia edilmektedir.

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan örnekler sunacak olursak:

“Herkes 2021 yılına girdiğimiz için seviniyor ama unutmayın. Mad Max 2021 yılında geçiyordu ve Ben Efsaneyim filmi de başarısız bir aşı denemesinin sonrasını anlatıyordu.”

 

ben efsaneyim salgın 2021
Ben Efsaneyim adlı filmin 2021’de geçtiğini ve başarısız aşı girişimi sonrasında yayılan virüsü konu edindiğini sanan paylaşım

 

“Garip bir tesadüf. Hatırladıram ki, ‘Ben Efsaneyim’ filminin aksiyonunun 2021’de gerçekleştiğini ve yanlış işlenmiş bir aşı nedeniyle zombi kıyametinin başladığını göstərir.”

 

ben efsaneyim 2021 salgın
Ben Efsaneyim adlı filmin 2021’de geçtiğini ve başarısız aşı girişimi sonrasında yayılan virüsü konu edindiğini sanan paylaşım

 

Sanılanın aksine Richard Matheson’un 1954’te yayınlanan aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Ben Efsaneyim filmi 2021’de değil 2012 yılını konu ediniyor.

Baz alındığı 1954 yayımı kitapta hikaye 1970’li yıllarda Los Angeles’ta geçmektedir.

2007 yapımı filmde ve 1954 yayımı kitapta 2021’e dair bir atıf yer almıyor.

Filmin protagonisti olan Robert Neville, yeryüzünde insan yapımı bu virüsten etkilenmeden, hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen askeri bir virologdur. Neville, New York şehrinde 3 yıl boyunca dolaşmakta, yaydığı radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışmaktadır.

Filmde Robert Neville’in yaptığı kayıtlarda da 2012 yılı zikredilmektedir. İlgili replik tam olarak şu şekildedir:

“Dr. Robert Neville, September 5th, 2012, GA series, serum 391.”

“Doktor Robert Neville, 5 Eylül 2012, GA serisi serum 391.”

 

ben efsaneyim 2012

 

Filmde konu edilen “zombi kıyameti” ise iddia edildiği gibi aşı kaynaklı değil. İnsanları vampir benzeri mutanta dönüştüren vebanın kaynağı kansere çare olması amacıyla insanlar tarafından genetiği değiştirilmiş kızamık virüsüydü.

Kansere karşı tedavi için kızamık virüsünün genetik olarak değiştirilmesi yoluyla oluşturulan virüs, kurgusal Dr. Alice Krippin karakteri üzerinden “Krippin Virüsü” olarak adlandırılmıştır.

Filmin başlangıcında bir haber spikerinin 10.009 kanser hastasını genetik olarak tasarlanmış kızamık virüsü ile tedavi eden Dr. Alice Krippin karakteriyle röportaj yaptığı bir sahneyle başlamaktadır. Spikerin sorularına yanıt veren Dr. Krippin’e ait replikler şu şekilde idi:

“In this case the measles virus which has been engineered at a genetic level to be helpful rather than harmful. I find the best way to describe it is if you can imagine your body as a highway, and you picture the virus as a very fast car being driven by a very bad man. Imagine the damage that car could cause. Then if you replace that man with a cop, that picture changes. And that’s essentially what we’ve done.”

 

“Bu durumda, genetik düzeyde tasarlanmış kızamık virüsü, zararlı olmaktan çok yardımcı olmak için. Bunu tanımlamanın en iyi yolunu buluyorum, vücudunuzu bir otoyol olarak hayal edebiliyorsunuz ve virüsü çok kötü bir adam tarafından sürülen çok hızlı bir araba olarak hayal edebiliyorsunuz. O arabanın neden olabileceği hasarı bir düşünün. Sonra o adamı bir polisle değiştirirseniz, o resim değişir. Ve aslında yaptığımız şey bu.”

 

Filmin senaryosunun üzerine inşa edildiği aynı adlı kitapta ise hastalığın kökeni hakkında net bir bilgi sunulmamış. “Vampir” olarak adlandırdığı veba mikrobuna karşı tedavi arayışı içinde olan ana kahraman Robert Neville, bir kadının kanını inceledikten sonra vebanın bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığını keşfetmişti.

 

(ilerleyen kısımlar filmi izlemeyenler için sürpriz bozan olabilir)

 

Filmin sonunda da aktarılan hikâyenin 2012 yılı Eylül ayında geçtiği şu ifadelerle belirtilmektedir:

"On September 9th, 2012... at approximately 8:49pm... he discovered that cure."

"9 Eylül 2012'de ... yaklaşık 20:49'da ... tedaviyi buldu."

 

Filmde görülen yaratıklar ise zombi değil, vampir benzeri mutanta dönüşmüş insanlar. Filmde güneş ışığında ortaya çıkamayan vampire benzer mutanta dönüşen bu varlıklar gün batımı ile şafak arasında avlanıyorlardı.

 

 

Film hakkında (Beyazperde.com’dan alıntılayarak) şöyle bir özet sunulabilir:

“Robert Neville, korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamamış bir bilim adamıdır. New York’ta hayatta kalabilenlerdendir. Daha doğrusu o, tüm üstün deneyim ve bilgilerine rağmen bu virüsün önünü kesememiş ve ancak kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır. Bu noktada olan aslında tek kişidir. Üç yıl süre ile her türlü imkanını kullanarak kendisi gibi hayatta kalabilmiş başkaları varsa onlara ulaşmaya çalışır ve aslında yalnız değildir. Neville’in direnme gücünü sağlayan tek şey misyonunu yerine getirmek tutkusudur. Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmesi gerekmektedir. Zaman hızla tükenmektedir.”

 

2021 yılında distopik ve kaotik bir gelecek konu edindiği sanılan diğer bir film de Mad Max. Ancak, Mad Max’in zaman çizelgesi 1980li yılların ortalarına denk gelmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...