Papa Francis’in Uyuşturucu, Çocuk Kaçakçılığı ve Dolandırıcılık Gibi Suçlardan Tutuklandığı İddiası ASILSIZ

Yanlış İddia

 

11 Ocak 2021 Pazartesi günü bazı haber sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında Vatikan’da geniş çaplı elektrik kesintisinin yaşandığı ve 266. Papa Francis’in 9 Ocak 2021 günü tutuklandığı yönündeki absürt iddia dolaşıma girmişti.

Papa Francis’in tutuklanma gerekçelerinin ise uyuşturucu, çocuk kaçaklığı ve dolandırıcılık gibi 80 suçun olduğu öne sürülmüştü.

Bu asılsız iddia bazı haber siteleri tarafından şöyle aktarılmıştı:

“İddiaya göre cumartesi günü askeri memurlar, İtalyan polisi ve Cinsel Suçlar Birimi papanın Vatikan’daki evine gitti.

 

Tutuklamayı yapmak için, polis ve askeri ajanlar Vatikan’ın önce elektriğini kesip kameralarını devre dışı bıraktı. Ardından da Papa Francis ile birlikte üst düzey Vatikan yetkilileri tutuklandı.”

 

papa tutuklandı iddiası

 

papa francis tutuklandı haberi

 

papa tutuklandı haberi

 

Bu iddia özellikle komplo teorisi muhibbanı profillerce de paylaşılmıştı:

 

papa tutuklandı paylaşımı

 

Ancak, basın ve sosyal medyada aktarılan bu iddianın asılsız olduğu kısa süre içerisinde anlaşıldı.

Asılsız iddianın kaynağı ise Kanada merkezli “Muhafazakar Kunduz” (“Conservative Beaver“) adlı bir internet sitesiydi.

İddiada aktarıldığı gibi İtalyan polisinin Vatikan devletinin en üst otoritesini tutuklaması da mümkün değil. 1929 yılında İtalya ve Vatikan arasında imzalanan Laterano Paktı ile Vatikan bağımsız bir devlet olarak tanınmıştır.  Roma Başpiskoposu, Roma Katolik Kilisesi’nin başı, Katolik Hıristiyanların dini lideri olan Papa aynı zamanda bağımsız bir devletin başkanı statüsüne sahiptir. Bu nedenle egemenlik ve münhasır yargı yetkisi ile İtalyan Hükümeti ya da polisinin Vatikan’ın liderine iddia edildiği gibi tutuklama işleminde bulunması mümkün değil.

Tutuklandığı iddia edilen Papa Francis 9 Ocak’ta bir açıklama yaptı, 10 ve 11 Ocak günleri kamuoyunun önüne çıkmıştı.

Vatikan sözcüsü Matteo Bruni 11 Ocak Pazartesi günü AFP’ye “Papa’nın faaliyetleri ve duruşmaları planlandığı gibi devam etti” demecini sunmuştu.

İtalyan akademisyen ve köşe yazarı Pietro Paganini Papa Francesco ile ilgili iddiaların ilk olarak yurt dışı kaynaklı küçük haber sitelerinde yer aldığını, buna karşın İtalyan basınında herhangi bir haber çıkmadığını belirten Paganini, Vatikan’ı yakından takip eden gazeteci arkadaşlarım, iddia edildiği gibi olaylar yaşanmadığını ve tüm bunların birer söylentiden ibaret olduğunu aktarmıştı. Diplomatik kaynaklar da “ne Papa tutuklandı ne elektrik kesildi” açıklamasında bulunmuştu.

 

Papa’nın Tutuklandığını Sanan Yazarlar

Berna Laçin – Twitter – 11 Ocak 2021

 

1 Yorum

  1. Very well written article. It will be useful to anyone who utilizes it, including myself. Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

Yorumunuzu yazınız...