Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un Covid-19 Aşısının Cennete Girmek İçin Gerekli Olacağını Söylediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in (Franciscus) koronavirüs (Covid-19) aşısının cennete girmek için elzem olduğunu söylediğine dair iddia sosyal medyada dolaşıma girmiş görünüyor.

Papa’nın cennet için Covid-19 aşısı gerekliliğini vurguladığı asparagasını aktaran paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Papa demiş ki cennete girmek için artık covid aşısı gerekliymiş.”

 

papa asi cennet

 

“PAPA FRANCIS: “COVID AŞILAMASI CENNETE GİRMEK İÇİN GEREKLİ OLACAK””

 

papa cennet asi

 

Papa, “cennet bileti” olarak Covid-19 aşısını nitelemiş değil.

İddianın kaynağı “The Babylon Bee” adlı Hristiyanlık, din ve politika alanlarında parodi / hiciv metinler yayımlayan internet sitesinin 2020 yılı Kasım ayında yayımladığı kurgu içerik.

Söz konusu internet sitesinde yayımlanan, Papa ve aşı hakkında absürt söylemler içeren bahse konu metnin Türkçemize çevirisi şu şekilde sunulabilir:

VATİKAN ŞEHRİ—Papa Francis bugün, Tanrı’nın kendisine Cennete girmek için yeni bir gereklilik bildirdiğini söyledi: incili kapılardan girmeden önce herkesin şimdi COVID-19 aşısını alması gerekiyor.
Papa Francis, “Bu, dünyadaki tüm insanların kurtuluşu için çok önemli” dedi. “Tanrı’nın herkesi Cennete kabul ettiğini biliyoruz çünkü hepimizi seviyor ve bu hayatta ne tür bir yaramazlığa bulaştığımız umrunda değil, ancak en büyük dünyevi günaha karşı dikkatli olmalıyız: COVID’i kapmamak. -19 aşı. Tanrı bana bu çok güvenli aşının İKİ DOZUNU almadıkça sizi Cennete sokmayacağını bildirdi.”
Papa’nın duyurusu, dünya çapındaki liderlerin vatandaşlara aşı yaptırmaları için baskı yapmasıyla geldi. Bilim adamları, aşının hiçbir şekilde kimseye zararlı olmadığını ve sizi bir zombiye ya da onun gibi tuhaf bir şeye dönüştüremeyeceğini iddia ettiler.
Papa Francis ayrıca, güvenilir aşının her iki dozunun da alınmasının “ölen akrabalarınızı araftan hemen salıvereceğini” ve “orada geçirdiğiniz zamanı yarı yarıya azaltabileceğini” de belirtti. Amacına ulaşmak için, Katolik kilisesine aşılanmamış herhangi bir üyenin komünyonunu reddetmesini emretti.
Yayınlandığı sırada Papa Francis, aşının ilk dozunu almıştı ve ikinci dozdan önce şeytan çıkarma ayini için bir yatağa bağlanması gerekiyordu.

 

The Babylon Bee adlı internet sitesi “hakkında” sayfalarında, kurgusal içeriklerinde kullandığı sarkastik üslupla “dünyanın en iyi hiciv sitesi” olduklarını belirtmiş.

 

nanylon bee

 

Papa Francis, Covid-19 aşıları hakkında asılsız iddiaları kınayarak, Covid-19 konulu sahte haberlerin ve dezenformasyonun bir insan hakları ihlâl olduğunu söylemişti.

Ulusal bağışıklık kazanma kampanyalarını destekleyen Papa Francis katıldığı bir röportajda “Ahlaki açıdan herkesin aşı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, etik bir seçenektir çünkü mevzubahis olan sağlığınız ve yaşamınız ama aynı zamanda başkalarının da hayatıyla oynuyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı. Konuşmasında küçüklüğünde çocuk felci krizinin olduğunu ve aşı için çaresizlik yaşandığını hatırlatan Papa, “Birilerinin neden ‘Hayır, aşı tehlikelidir’ dediğini bilmiyorum. Doktorlar, bunu size iyi olabilecek, herhangi bir öne çıkan tehlikesi olmayan bir şey olarak öneriyorlarsa neden almayalım ki? Aşıyı reddetmek intihar gibi. Bugün aşı yaptırılmalıdemişti.

Papa Francis, Vatikan Şehir Devleti tarafından başlatılan aşılama programı çerçevesinde Covid-19 aşısı olmuştu.

İddianın arka planına daha önce Reuters da değinmişti.

 

* Kapak görseli: Evandro Inetti / ZUMA Wire

 

Yorumunuzu yazınız...