Lego’nun LGBT’ye Destek Vermek İçin Barbie’nin Erkek Arkadaşı Ken’in Hamile Olduğu Ürünler Ürettiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

LGBT’ye destek vermek için Barbie’nin erkek arkadaşı Ken’in hamile olduğu ürünler ürettiği yönündeki parodi aktarım gerçek sanılarak ve tahrif edilerek internet basınında ve sosyal medyada aktarıldı.

 

 

Aktarım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Odatv: “Dünyada tartışma yaratan görüntüler… Oyuncak Barbie’nin erkek arkadaşı hamile”

 

 

Aykırı: “Danimarkalı oyuncak üreticisi LEGO, LGBT’ye destek vermek için Barbie’nin erkek arkadaşı Ken’in hamile olduğu ürünler üretti. Çocuklara yönelik ürünler, tartışma konusu oldu.”

 

hamile-ken-barbie

 

Aydınlık: “LGBT propaganda ve dayatması çığırından çıkıyor. Oyuncak bebek reklamına göre Barbie’nin erkek arkadaşı Ken artık hamile kalabiliyor. 🚫LGBT dayatmasına dur demek için yarın saat 14.00’de Konak Meydanı’nda Büyük Aile Mitingi’nde buluşalım”

 

Mehmet Perinçek: “🏳️‍🌈 Lgbt propaganda ve dayatmasında işler çığırından çıkıyor. Oyuncak bebek reklamına göre Barbie’nin erkek arkadaşı Ken artık hamile kalabiliyormuş.”

 

Kurgu iddia gerçek sanılarak şu ifadelerle sunulmuş:

“Danimarkalı oyuncak üreticisi Lego’nun çocuklar için hazırladığı oyuncaklarda LGBT propagandası dikkat çekti.

 

Yayınlanan bir oyuncak bebek reklamına göre Barbie’nin erkek arkadaşı Ken’in hamile ürünleri üretildi.

 

Lego geçen yıl bir oyuncak serisi hazırlamıştı. Gökkuşağı renkleri temel alınan seriye ‘Herkes Mükemmeldir’ ismi verilmişti.

 

Tasarımcı Matthew Ashton; “Ofisimi taşıdıktan sonra kendimi oraya daha ait hissetmek için beni yansıtan bir şeyler yapmak istedim. Bu sayede parçası olmaktan gurur duyduğum LGBTQIA+ toplumuyla ilgili bu seri ortaya çıktı” dedi.”

 

Danimarkalı oyuncak üreticisi LEGO’nun “hamile erkek bebek” şeklinde bir ürünü bulunmuyor.

“Ken bebek” LEGO’nun oyuncağı değil.

Ken ve Barbie’nin üreticisi LEGO değil Mattel.

Mattel’in “Hamile Ken Bebek” şeklinde üretip satışa sunduğu bir oyuncağı mevcut değil.

Mattel sözcüsü, Reuters‘a yaptığı açıklamada “hamile Ken bebeğin” firmaları tarafından üretilmediğini beyan etmişti.

Hamile ken bebeğin üretilip satışa sunulduğunu ileri süren video, parodi / hiciv içeriyor.

Paylaşılan video, “The Babylon Bee” adlı Hristiyanlık, din ve politika alanlarında parodi / hiciv metinler yayımlayan internet sitesi tarafından hazırlanmış.

 

hamile-ken-parodi

 

Bahsi geçen video:

 

 

The Babylon Bee, internet sitelerinde, kurgusal içeriklerinde kullandığı sarkastik üslupla “dünyanın en iyi hiciv sitesi” oldukları notuna yer vermişti.

 

nanylon bee

 

Mattel’in hamile erkek bebek ürettiği yönündeki asılsız iddia geçtiğimiz yaz aylarında (aşağıdaki gibi) farklı görsellerle dolaşıma sokulmuştu.

 

barbie-ken-hamile

 

Daha önce Babylon Bee’nin kurgu parodilerinden “Papa Francis’in (Franciscus) koronavirüs (Covid-19) aşısının cennete girmek için elzem olduğunu söylediği” ve “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin kalp kası iltihabına ve kalp krizlerine yol açtığı, Ukrayna’daki olaylardan etkilendikleri için insanlar kalp krizi geçirdiği” şeklindeki iddialara değinmiştik.

 

Bir sosyal medya kullanıcısının yorumlarıyla işbu incelemeyi sonlandıralım:

Bu haberi yayına sokan kimse ne ironiden anlıyor, ne İngilizce biliyor ne de haber nasıl yapılır ondan haberi var. Türkiye’de habercilik kalitesi yandaşından muhalefetine yerlerde. Bu mesleği hakkı ile icra edenler için çok üzücü.

 

Barbie’yi Lego üretiyor zannetmesinden mi,sosyal medyada birilerinin dalga geçmek için hazırladığı klibi “reklam” zannetmesinden mi, klipteki sarkastik metinleri anlayamayıp bunun bir şaka olduğunu süzememesinden mi, habercilik nedir haberi olmamasından mı, neresinden bahsedeyim?

 

1 dklık youtube araştırması ile videonun orijinali. The Babylon Bee isimli parodi içerik üreten hristiyan muhazafakar (kendi tanımları) düşünceye sahip bir içerik üreticisi tarafından hazırlanıp 4 ay önce yayınlandığı görülebiliyor.”

 

Yorumunuzu yazınız...