ABD’de Yaşanan Protestolar Nedeniyle Lego’nun Polis Temasına Sahip Tüm Oyuncakların Satıştan Kaldırdığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd adlı Afrikalı Amerikalı vatandaşın görevden uzaklaştırılan polisler tarafından öldürülmesi akabinde yaşanan protesto olaylarının etkisiyle Lego adlı ünlü oyuncak firmasının polis memurlarının, itfaiyecilerin, suçluların, acil durum taşıtlarının ve binaların temsilini içeren aksesuarları satıştan kaldırdığı iddiası sosyal medyaya ve haber platformlarına yansıdı.

 

lego polis oyuncaklarını satıştan kaldırdı
ABC Haber’in ABD’de Yaşanan Protestolar Nedeniyle Lego’nun Polis Temasına Sahip Tüm Oyuncakların Satıştan Kaldırdığı İddiası İçeren Haber Paylaşımı

 

lego polis oyuncaklarını satıştan kaldırdı
Tele1TV’nin ABD’de Yaşanan Protestolar Nedeniyle Lego’nun Polis Temasına Sahip Tüm Oyuncakların Satıştan Kaldırdığı İddiası İçeren Haber Paylaşımı

 

Ancak dünyanın en büyük oyuncak firmalarından Lego, polis temalı ürünlerin satışını değil promosyonlarını ve reklamlarını durdurdu. Lego, tedarikçilerine gönderdiği bir mesaj ile ABD’deki protestolar sebebiyle polis figürleri ve Beyaz Saray oyuncak setlerinin internet üzerinden promosyonlarının ve reklamlarının kaldırılmasını istemişti. 

 

lego polis oyun seti
Lego’nun polis istasyonu, itfaiye ekibi, devriye arabası, otoban polisi gibi oyun setlerine ilişkin paydaşlarına gönderdiği e-posta

 

Lego sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ürünlerin satışını değil sadece dijital reklâmları geçici süreliğine durdurduklarını şöyle açıklamıştı:

“We’ve seen incorrect reports saying we’ve removed some LEGO sets from sale. To be clear, that is not the case and reports otherwise are false. Our intention was to temporarily pause digital advertising in response to events in the US. We hope this clears things up.”

 

“Bazı LEGO setlerini satıştan çektiğimizi belirten yanlış iddialara rastladık. Net olmak gerekirse, söz konusu olan durum bu yönde değil ve aksini belirten iddialar yanlıştır. Niyetimiz, ABD yaşanan olaylara yanıt olarak dijital reklamları geçici olarak durdurmaktı. Umarız bu açıklama bazı şeyleri netliğe kavuşturur.”

 

lego polis oyuncaklarını satıştan kaldırdığı
Lego’nun polis oyuncaklarını satıştan çektiği iddiasını yalanladığı sosyal medya paylaşımı

 

Lego, doğrulama platformu Snopes‘a da benzer içerikli bir açıklama yapmıştı (Orijinal İngilizce metnin Türkçemize çevirisinde Google Translate’ten istifade edilmiştir)

Protestolar başladığından beri söylediğimiz gibi, ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı kara cemaatin yanındayız. Misyonumuz yarının inşaatçılarına ilham vermek ve onları geliştirmektir ve bu da onlara hoşgörülü, kapsayıcı ve nazik olmaları için ilham vermeyi içerir. Dün, siyah çocukları ve tüm çocukları ve aileleri hoşgörü ve ırksal eşitlik konusunda eğiten kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik ABD’deki kuruluşlara 4 milyon ABD doları bağışta bulunduğumuzu duyurduk.

 

Bazı LEGO setlerini satıştan kaldırdığımızı bildiren yanlış raporlar var. Açık olmak gerekirse, durum böyle değildir ve bu raporlar yanlıştır. Niyetimiz, ABD’deki olaylara yanıt olarak dijital reklamları geçici olarak duraklatmaktı. Bu setler geçen hafta mevcuttu ve hayranlarımız tarafından her zaman kullanılabilir olacak.

 

LEGO CITY hattımızda sıklıkla bulunabilen ve koleksiyonumuzda sabit olan LEGO Polis ve İtfaiyeci setlerimizle nesiller boyu çocuklar sevdi. ABD’de son 10 gün içinde yaşanan trajik olaylar düşünüldüğünde, bu süre zarfında tanıtılması durumunda duyarsız olarak algılanabilecek içeriğe sahip setlerin dijital pazarlamasını duraklattık.

 

Bahse konu yanlış iddianın yaygınlaşmasının sebebi Donald Trump’ın seçim kampanya şefi Brad Parscale’in sosyal medya paylaşımına dayanıyor.

 

lego polis oyuncağı satış yasağı

 

Yorumunuzu yazınız...