Paylaşılan Videonun Fransa’daki Polislerin Vatandaşlara Yaptırım Uygulamama Kararı Alıp Kimliklerini, Apoletlerini ve Kelepçelerini Yere Atarak Görevlerini Bıraktığı Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İşbu yazıda, Fransız polisinin vatandaşlara yaptırım uygulamama kararı alıp görevlerini bıraktıkları eyleme ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan videoyu ele alacağız.

Mezkur iddiayı içeren örnek paylaşımlar şöyle sunulabilir:

 

“Fransa’daki polisler vatandaşa yaptırım uygulamama kararı alıp görevlerini bıraktılar.. Kimliklerini ve apoletlerini kelepcelerini yere atarak hükümetin kararlarını protesto etti.”

 

polisler kimliklerini apoletlerini kelepçelerini yere attı

 

“Fransa’daki Bazı Askerler sivil ve resmi polisler vatandaşa yaptırım uygulamama kararı alıp görevlerini bıraktılar.. Kimliklerini ve apoletlerini kelepcelerini yere atarak hükümetin kararlarını protesto ettiler ..”

 

vatandaşa yaptırım uygulamama kararı

 

Ancak, görüntüdeki eylem iddia edildiği gibi Fransız polisinin vatandaşlara yönelik yaptırımlara karşı çıktığı için değil, teşkilâtlarına yöneltilen ırkçılığa ve istismara müsamaha ettikleri eleştirilerine yanıt vermek ve eylemcileri kontrol altına almak için boyundan sarma hareketinin yasaklanmasına (chokehold ban) tepki göstermek için 12 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilmiş.

 

fransada polis eylemi

 

ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd adlı Afrikalı Amerikalı vatandaşın görevden uzaklaştırılan polisler tarafından öldürülmesi akabinde yaşanan protestolardan ilham alan Fransız protestocular, ülkelerinde benzer eylemler gerçekleştirmişti. Polis şiddetine ve ırkçılığa karşı düzenlenen çok sayıda eylemde protestocular Fransa’da polisin etnik azınlıklara karşı ırkçılık sergilediğini öne sürmüştü.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, protestolara müdahale esnasında bazı polis memurlarının görevlerinde başarısız olduğu, devletin bu kişileri bulma ve kendileriyle mücadele etme niyetinde olduğunu beyan etmişti. Bakan Castaner ayrıca, polisin göstericilere müdahale esnasında boyunlarını kolları arasına aldığı boğma tekniğinin yasaklandığını duyurmuştu.

Şiddete ve ırkçılığa müsamaha gösterdikleri suçlamasıyla “hakarete uğradıklarını” belirten polisler, üstlerinin astlarına sahip çıkmamasından duydukları hoşnutsuzluğu ifade etmek için kelepçelerini ve kimliklerini yere atmıştı.

Düzenlenen protestonun katılımcıları boğazdan sararak boğma tekniğinin yasaklanmasına ve görevi kötüye kullandığından şüphelenilen polis memurunun derhal askıya almasına karşı olduklarını belirtmişti.

 

fransa polis protestosu

polis kelepçeyi yere atarken

 

2020 yılı Haziran ayında benzer protestonun aynı gerekçeyle Fransız polisi tarafından farklı noktalarda gerçekleştirildiği biliniyor.

 

 

 

Fransa’da kolluk kuvvetleri geçmişte benzer şekilde farklı gerekçelerle kelepçeleri yere atarak İçişleri Bakanlığını protesto ettiği görüntülere rastlanabiliyor.

 

 

Fransız polis memurlarının bağlı oldukları idareye yönelik kelepçelerini yere atma eyleminden bir diğer video daha önce, Emmanuel Macron’un koronavirüs salgınıyla mücadelesini protesto ettikleri iddiasıyla paylaşılmıştı.

 

fransa polis eylemi

 

Yorumunuzu yazınız...