Ayşe Arman, 2013 yılındaki Gezi Parkı Eylemleri esnasında 4 çevik kuvvet polisi ile röportaj yaptığını iddia ettiği köşe yazısı, “Canavarlaştırıldık, insanlıktan çıktık” başlığıyla 14 Temmuz 2013 tarihinde  Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmıştı.

Bahse konu köşe yazısında bu polislerle birlikte fotoğraflarına da yer vermişti Arman. Ancak röportajda, bazılarını sonradan Ayşe Arman’ın da kabul ettiği, birtakım gariplikler vardı.

Kafalarında mavi kask takılı, çevik kuvvet kıyafetli, kimlikleri anlaşılamayan 4 kişi ile stüdyoda çekilmiş bir fotoğrafını köşesinde kullanmıştı.

16 Temmuz 2013 tarihli köşe yazısında ise 4 polisin 2’sinin çevik kuvvet 2’sinin ise sivil polis olduğunu iddia etmişti:

"Ama tabii, konuştuğum insanlardan her biri, bütün eylemcileri, direnişçileri temsil etmediği gibi, pazar günü konuştuğum 4 polis de bütün polislerin görüşlerini temsil etmiyor. Onlar bir grup polis. Teşkilattan ihraç edilmemek için benden kimliklerini özellikle gizlememi rica ettiler. İkisi Çevik Kuvvet’ti, ikisi sivil polisti. Haklarında soruşturma var ama hâlâ emniyet mensupları."

Ayşe Arman’ın iddia ettiği gibi de olsa, 2 sivil polisin çevik kuvvet kıyafeti giyerek stüdyoda diğer polislerle ve Arman ile birlikte poz vermesi ihtimali düşük görünüyor. Muhtemelen cast ajansından 4 kişi ile fotoğraf çektirip yayınlamış.

Ayrıca Arman, röportaj yaptığını iddia edilen kişilere ilişkin aktardığı bilgilerde tahrif yaptığını da belirtmişti:

"Meslekten ihraç edilmemeleri için yaşlarına dokunmadım ama kaç senedir teşkilatta oldukları bilgisini değiştirdim, orada bir yanlış yapmışım. Ama zaten burada takılınması gereken kaç senedir mesleği icra ettikleri değil, bize aktardıkları..."

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise röportaj veren polislere ilişkin “izin almış ya da almamış, hiçbiri Çevik Kuvvet’ten değil” açıklamasını yapmış ve bu kişilerin çeşitli suçlardan dolayı emniyetten atılan kişiler olduğunu ileri sürmüştü.

Yorumunuzu yazınız...