Gezi Parkı Eylemleri Sırasında Camide İçki İçildiği İddiası, Üzerinden Geçen Yıllara Rağmen İspatlanamadı

 

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında 2 Haziran gecesi polisin müdahalesi sonrasında eylemcilerin sığındıkları Dolmabahçe’deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne bira şişeleriyle girdikleri ve camide içki içtikleri 4 Haziran 2013 tarihinde Ak Parti hükümetine yakın basın yayın organlarının neredeyse tamamı tarafından iddia edilmişti. Polisin müdahalesi nedeniyle biber gazı ve tazyikli sudan etkilenen eylemcilerin girdiği caminin çöplüğe döndüğü, eylemcilerin camiyi “işgal ettiği”, camide yaralanan eylemcilerin tedavi edildiği, camiye büyük zarar verildiği, güvenlik kameralarının tamamen kırıldığı, camiye ayakkabıyla girildiği, camide maske, sağlık malzemeleri, bira şişeleri ve sigara paketlerinin bulunduğu öne sürülmüştü. Ancak, camide içki / bira içtiler iddiası bizzat caminin müezzini tarafından yalanlanmıştı ve camide içki içildiğine dair var olduğu iddia edilen görüntüler üzerinden geçen onca zamana rağmen ortaya çıkarıl(a)mamıştır.

 

gostericiler camide bira ve sigara icmis
Dolmabahçe Camii’nde içki içildiği haberini kamuoyuna ilk servis eden Cihan Haber Ajansı ve Samanyolu TV olmuştu.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii müezzini Fuat Yıldırım tüm baskılara rağmen camide içki içildiği iddiasını şu ifadelerle yalanlamıştı:

Burada içki içilmedi. Eylemciler buraya sığındıktan sonra içki içen görselerdi zaten kendileri dışarı atardı

“Polisin kovaladığı büyük bir grup kapıları zorlayarak içeri girdi. Engellemeye, kapıyı kapatmaya çalıştık ama başaramadık. Bu iki günlük süre içinde yaralılar tedavi edildi. Polis gazından kaçanlar camiye sığındı. Caminin içindeki kameralar kırıldı. Grupla polis arasında arabuluculuk yaptım. Polisin çekilmesini sağlayıp grubun dışarı çıkmasına yardımcı oldum. Lütfen bu olaylar bitsin. Sükunet gelsin”

Kolluk tarafından konu ile ilgili ifadesi alınan Fuat Yıldırım, caminin güvenlik kameralarının incelenmesiyle camide içki içilip içilmediğinin ortaya çıkarılabileceğini de şu ifadelerle aktarmıştı:

“6 saat boyunca sorguya çekilmedim. Bu kesinlikle doğru değil. 1-1,5 saat boyunca arkadaşlar bilgime başvurdu. Orada içki içilip içilmediği soruldu. Ben de ‘İçki içilip içilmediğini görmedim’ dedim. Buradan içki içildiği anlamı da içilmediği anlamı da çıkmaz. İçildiyse caminin 8 güvenlik kamerası var. Oradaki görüntüleri emniyete teslim ettim. Oradan tespit edilebilir”

Yeni Şafak Gazetesi‘ndeki “Hakikatin bilgisine ulaşmak…” başlıklı 9 Haziran 2013 tarihli yazısında Süleyman Gündüz Dolmabahçe Camii’nde bira içildiğine dair iddiaların aslını şu şekilde aktarmıştı:

“İkinci gün müdahalenin şiddet dozu arttığı için göstericiler can havliyle ayakkabılarını çıkartmadan cami kapısının anahtarını kırarak içeri girmişler. Müezzin Fuat Bey göstericileri sakinleştirmiş, yaralananlara camide tedavi imkânı tanımış. Ne alkol alan ve ne de içen bir kişi görmemiş. Polislerle konuşmuş ve ortalık sakinleşince göstericileri camiden sükûnetle çıkartmış. Son cemaat mahfilindeki pencerede ezik bir bira kutusu kalmış. Oraya nasıl bırakıldığını görmemiş.”

Türkiye Gazetesi ise Müezzin Fuat Yıldırım’ın “Gezi eylemcilerinin cami işgalinin ardından camide içki şişesi görmedim demedim, çünkü gördüm. Camide birçok sarhoş vardı” dediğini ileri sürmüştü.

Fuat Yıldırım’ın Emniyet’te verdiği ifadede içki içildiğine dair bir beyan geçmese de, camide ezilmiş bira kutusu görüldüğünü söylediği biliniyor. Yıldırım’ın ifadesinden basına yansıyan bölümden ilgili kısım şöyle:

“Göstericiler tamamen çıktıktan sonra camiyi kontrol ettiğimde cami içerisinde tüm halıların kirletilmiş olduğunu, yerlerde yiyecek içecek artıklarının olduğunu, yoğun olarak da sağlık malzemelerinin ve kullanılmış atıkların olduğunu gördüm. Ayrıca boş vaziyette ezilmiş bira kutuları ve sigara paketlerinin bulunduğunu gördüm. Camiyi kilitleyip çıktım. “

Fuat Yıldırım’ın camide içki içilmediğine yönelik teyidinin ardından Dolmabahçe Camisi’nin müezzini, imamı ve Beyoğlu müftüsü görevlerinden alınarak başka yerlere atanmıştı. Dolmabahçe Camisi müezzini Fuat Yıldırım görevinden alınarak Kayabaşı’nda Hazreti Hüseyin Camisi’nde geçici görevlendirilmişti. Cami imamı Halil Necipoğlu Zeytinburnu’nda bir camiye, Beyoğlu müftüsü Recai Albayrak ise Karadeniz Ereğli’ye tayin edilmişti.

Camide elinde kutu bira ile bulunduğuna yönelik basında fotoğrafları servis edilen 26 yaşındaki Kuaför Emre Öztürk elindekinin 330 ml’lik kutu kola olduğunu belirtmişti.

Dönemin AB Bakanı Egemen Bağış’ın “Büyükelçiler toplantısında camide içki içilen görüntüleri gösterdik” dediği; ancak, toplantıya katılan büyükelçilerin Bağış’ı yalanladığı aktarılmıştı. Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Diyanet’in atadığı cami imamının camiden bira kutularının toplandığını belirttiğinin raporlandığını ileri sürmüştü.

Basına servis edilen fotoğraflarda hem cami içinde hem de ayakkabıların konulduğu vestiyer bölümünde, toplamda iki adet boş bira kutusunun olduğu görülüyordu. Ancak, fotoğraflardaki bir kutularının yer değiştirdiği ve bira kutusunun camiye sonradan koyulduğu da iddialar arasındaydı.

 

Gezi Parkı Protestoları Sırasında Dolmabahçe Camii’nde Eylemcileri İçki İçtiği İddiasına İlişkin Basına Yansıyan Fotoğraf Kareleri

 

Gezi Protestoları sırasında Dolmabahçe’deki eylemcilerin camide bira içtiği haberlerinin Milli Saraylardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız’ın camiye girmesi sonrası basına servis edildiği iddia edilmişti. Gazetecilerin eylemciler camiyi boşaltmadan gece saatlerinde çektiği görüntülerde bira kutusuna rastlanmadığı, Yasin Yıldız’la birlikte TBMM Milli Saraylar’a bağlı bir ekibin camiye girdikten sonra sabah saatlerinde çekilen fotoğraflarda aynı bira kutusunun farklı yerlerde görüldüğü belirtilmişti.

Eylemcilerin camiye ayakkabıyla girdiğini ve içeride içki içtiğini iddia eden ilgili dönemde Başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan, 11 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşen Ak Parti Grup Toplantısı’nda camide bira içildiğine yönelik görüntülerin mevcut olduğunu şu sözlerle iddia etmişti:

”Dolmabahçe Camii, ayakkabılarla caminin içine gireceksiniz, orada içeceksiniz ve bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız, ne adına çevre adına? Müezzini tehdit edeceksiniz, farklı şekilde göstereceksiniz. Ne olmadı yahu? Bütün görüntüler elimizde. Görürler, görürler merak etmeyin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkilileri tarafından da yayınlanacağı söylenen camide içki içme görüntüleri, hadisenin üzerinden geçen onca zamana rağmen bir türlü yayımlanamamıştır.

 

Kabataş İftirası

Gezi Parkı olayları üzerine en çok “tezvirat” yapılan olay Dolmabahçe Valide Sultan Camii’ne sığınan göstericilerdi. Gezi Parkı protestoları sürecinde dile getirilen asılsız iddiaların bir diğeri de “Kabataş Yalanı“ydı. Zehra Develioğlu tarafından Kabataş’ta bebeğiyle birlikte yürürken belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 80-100 kişilik bir grubun “Bu ülkenin gerçek sahibi biziz” diye bağırıp kendisini darp ettiğini ve üzerine bu şahısların idrarlarını yaptığını iddia etmişti. Kabataş iftirasının asılsızlığı zaman içerisinde iddiayı basına taşıyan kişilerin beyanları ve ortaya çıkan gerçeklerle birlikte ortaya çıkmıştı.

 

Kabataş İftirası

 

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunduğu süreçte ülkeden ayrılan Fatih Akalan’ın camide bira içildiği iddiasının kaynağı olduğu öne sürülmektedir.

 

fatih akalan camide bira

 

İLAVE: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013 Gezi Protestoları esnasında göstericilerin camileri yaktığı iddiasına dair CİMER üzerinden “Yakılan camiler hangi illerde?” sorusuyla yöneltilen bilgi talebine Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından “Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği’nden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz” yanıtının verildiği basına yansıdı.

 

“Gezi Parkı Eylemleri Sırasında Camide Bira İçtiler” İddiasını Köşesine Taşıyan Yazarlar

Ali Karahasanoğlu, Yeni Akit Gazetesi‘nde 4 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan “İşgal ordusu bile camide bira içmemişti!” başlıklı yazısında camide içki içildiğini iddia etmişti:

"İşgal ordularının bile yapmadığı, “camide içki içme” rezaletine imza atmasaydınız.."

Star Gazetesi’ndeki “Camide bira sabit, saygısızlık sabit” başlıklı 28 Haziran 2013 tarihli yazısında Yusuf Ziya Cömert camide görüntülenen bira kutusu fotoğrafı üzerinden camiye bira ile girildiğinin sabit olduğunu belirtmekle camide içki içildiğini iddia etmemişti:

"Caminin içine birayla girildiği, hiç bir tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde, sabittir. ‘Efendim, dışarıda içilmiş olabilir.’ Dışarıda içtiyse kutuyu da dışarıda bıraksın."

1 Yorum

  1. Malumatfuruş, tespitleriniz gerçek dışı.. Camiye alkollü girecekler kıracak dökecekler ama camide alkol kullanmayacaklar öyle mi? Siz anca kendinizi kandırın.

Yorumunuzu yazınız...