Gündeme bomba gibi düşen; ancak, asılsız olduğu kısa süre içerisinde ortaya çıkan “flaş iddialara” aşinayız.

Geçmişten bazı örnekleri derleyelim istedik…

 

“Eto’o Bitmiş”

Kanal A’da yayınlanan Spor Vizyon programında Oktay Derelioğlu, Samuel Eto’o’nun Fenerbahçe’ye transfer olduğunu “Eto’o bitmiş” söyleriyle öne sürmüştü.

 

 

“Educatedear” tarafından hazırlanan videoyu da aktarmış olalım…

 

 

Ancak yıllar sonra katıldığı programda Derelioğlu kendisini fenomen haline getiren iddiası için “Eto’o gerçekten bitmişti” ifadelerini kullanmıştı.

 

Fethullah Gülen’in İntihar Ettiği İddiası

Fuat Uğur’un Türkiye Gazetesindeki köşe yazısında yer almasıyla gündeme gelen morarmış el fotoğrafının FETÖ lideri Fethullah Gülen’e ait olduğu ve Gülen’in intihar ettiğini gösterdiği iddiası doğru değildi. Fotoğraftaki el Suudi Arabistan’da 2019 Mayıs ayı içerisinde intihar etmiş bir kişiye aitti.

 

Fotoğraftaki Elin Fethullah Gülen’in İntihar Ettiğini Gösterdiği İddiası

 

Fethullah Gülen’in Yakalandığı ve Türkiye’ye İade Edildiği İddiası

Ali Tarakçı, 2019 yılı Şubat ayında Akit TV’de yayınlanan bir programda FETÖ lideri Fethullah Gülen için “yakalandı, sabaha doğru İstanbul’a getiriliyor” iddiasını da öne sürmüştü.

 

 

Fotoğrafta Atatürk’ün Dinlediği Kişinin Fethullah Gülen’in Dedesi Olduğu İddiası

Atatürk’ün vatandaşı dinlerken çekilen fotoğrafın 1924 yılında Erzurum’da, Fethullah Gülen’in doğduğu, dedesinin bulunduğu köyde çekildiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf, 21 Kasım 1930 tarihinde Atatürk’ün Tokat ziyareti esnasında Cemal Işıksel tarafından çekilmiştir.

 

Fotoğrafta Atatürk’ün Dinlediği Kişinin Fethullah Gülen’in Dedesi Olduğu İddiası

 

Melih Bulu’nun İstifa Ettiği İddiası

Ali Tarakçı, Boğaziçi Üniversitesi rektörü Melih Bulu’nun istifa ettiğini öne sürmüştü. Bulu ise bu iddiayı tekzip etmişti. Ancak bu açıklamaya rağmen, Bulu’nun “istifasından haberdar olmadığı” söylemiyle iddiasını sürdürmüştü.

 

ali tarakçı melih bulu istifa

 

melih bulu

 

ali tarakçı melih bulu istifa

 

Rahmi Turan ve Talat Atilla’nın Saray’ı Ziyaret Eden CHP’li İddiası

Rahmi Turan’ın kaynağı Talat Atilla’ya dayanarak ortaya attığı 9 Kasım 2019 tarihinde önemli bir CHP’linin Külliye’ye gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı.

 

Rahmi Turan Tarzı Gazetecilik ve Saray’a Giden CHP’linin Serencamı

 

Kabataş İftirası

Kabataş İftirası ya da Kabataş Yalanı, Gezi Parkı protestolarının en hararetli şekilde yaşandığı dönemde özellikle iktidara yakın gazetelerde görevli köşe yazarlarının yazısında Develioğlu’nun iddiasındaki ilginçlikleri, tutarsızlıkları kal’e almadan yer almıştı

 

Kabataş İftirası ve Köşe Yazarları

 

“Camide Bira İçtiler”

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında 2 Haziran gecesi polisin müdahalesi sonrasında eylemcilerin sığındıkları Dolmabahçe’deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne bira şişeleriyle girdikleri ve camide içki içtikleri 4 Haziran 2013 tarihinde Ak Parti hükümetine yakın basın yayın organlarının neredeyse tamamı tarafından iddia edilmişti. Polisin müdahalesi nedeniyle biber gazı ve tazyikli sudan etkilenen eylemcilerin girdiği caminin çöplüğe döndüğü, eylemcilerin camiyi “işgal ettiği”, camide yaralanan eylemcilerin tedavi edildiği, camiye büyük zarar verildiği, güvenlik kameralarının tamamen kırıldığı, camiye ayakkabıyla girildiği, camide maske, sağlık malzemeleri, bira şişeleri ve sigara paketlerinin bulunduğu öne sürülmüştü. Ancak, camide içki / bira içtiler iddiası bizzat caminin müezzini tarafından yalanlanmıştı ve camide içki içildiğine dair var olduğu iddia edilen görüntüler üzerinden geçen onca zamana rağmen ortaya çıkarıl(a)mamıştır.

 

Gezi Parkı Eylemleri Sırasında Camide İçki İçildiği İddiası

 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın Koronavirüsün İlacını Bulduğu İddiası

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar kamuoyunda koronavirüse karşı etkili ilaç ve aşı geliştirdikleri algısını oluşturmuştu. Zaman içerisinde yaptığı paylaşımlarda 23 Nisan’da koronavirüse karşı ilaç ve aşı açıklaması yapacağı müjdesinde bulunan Prof. Dr. Ovalı, 16 Nisan günü halihazırda klinik kullanımda olan bir ilacın ismini zikretmiş ve 17 Nisan günü de koronavirüse karşı ilaç bulmadığını, yanlış anlaşıldığını belirtmişti.

Ercüment Ovalı, 23 Nisan günü yaptığı paylaşımda ise koronavirüs aşısının hayvan deneyi aşamasına geldiğini açıkladı. Ancak yaptığı duyuru, Ercüment Ovalı ve ekibinin aşı geliştirme çalışmalarının erken seviyelerinde olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın Koronavirüsün İlacını Bulduğu İddiası

 

“Sierra Leone’de Unutulan Büyükelçi Çareyi Ermeni Tasarısında Buldu”

Banu Avar, Kanal B’deki Bekleme Odası programındaki konuşmasında Zaytung tarafından uydurulan “Sierra Leone’de Unutulan Büyükelçi Çareyi Ermeni Tasarısında Buldu” başlıklı asparagas haberi gerçek sanarak izleyicilere aktarmıştı.

 

Banu Avar Zaytung Haberini Gerçek Sanmıştı

 

Tespit ettiğiniz benzer iddiaları bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...