Fotoğrafın Meral Akşener ve Fethullah Gülen’in Birlikte Görüntülendiği Ana Ait Olduğu İddiası ASILSIZ

Yanlış İddia

 

Gerçek olmadığı üstünkörü bir göz atışla bile anlaşılabilen ve montaj olduğu daha önce ortaya konulan bir görselin sosyal medyada tekrar dolaşıma sokulduğuna şahit oluyoruz.

Bahsi geçen görsel: İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fethullah Gülen ile yan yana gösteren montaj fotoğraf…

 

meral akşener montaj fotoğraf

 

Fotoğrafın orijinalinde Meral Akşener’in yanında eşi Taner Akşener yer almaktaydı.

 

meral tuncer akşener

 

Fotoğrafın orijinalinin Kocaeli’nden yerel basın organlarında Meral Akşener ve eşi Tuncer Akşener’in 3 Ekim günü Hac yolculuğuna çıkacağını aktaran 2013 yılı Eylül ayında yayımlanan haberlerde kullanıldığı anlaşılıyor.

 

fethullah gülen meral akşener

 

Bahsi geçen montaj görselin Meral Akşener’in, Fethullahçı Terör Örgütü ile ilişkisi olduğu iddiasıyla birlikte 2018 yılı Mayıs ayında sosyal paylaşılmaya başlanmıştı.

 

meral akşener montaj fotoğraf paylaşımı

 

2019 yılı Kasım ayında ise Habertürk TV’de yayınlanan bir programa katılan avukat Fatih Atalay, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in FETÖ lideri Fethullah Gülen’le fotoğrafının olduğunu ileri sürerek bahse konu montaj fotoğrafı göstermişti. İYİ Parti yetkilileri ise söz konusu fotoğrafın montaj olduğunu, fotoğrafın aslında Akşener’in eşiyle birlikte olduğunu aktarmıştı.

Anılan montaj görselin Meral Akşener’ın Twitter hesabından atılmış algısı oluşturulan sahte tweet ile birlikte servis edildiğine de şahit olduk.

 

meral akşener sahte tweet

 

Aradan geçen zamana, montaj olduğunun farklı doğrulama girişimleri ve basın organlarında aktarılmasına rağmen anılan görselin hâlâ sosyal medyada paylaşılmaya devam ettiği görülüyor.

 

meral akşener montajlı paylaşım

 

Daha da ilginci, montaj görselin arka planını aktaran Teyit.org‘un analizinden kopyalanarak paylaşıldığı görülüyor.

 

meral akşener montaj fotoğraf paylaşımı

 

Yorumunuzu yazınız...