İyi Parti’den Yapılan Açıklamada Meral Akşener’in 1994 Yılındaki Bir Polemiğe Atıfla Sarf Ettiği Kadından İmam Olmaz, O Nedenle Cumhurbaşkanı Adayı Değilim.” Sözlerinin İroni İçerdiği Belirtilmiş

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Nevşehir kent merkezi ile Kozaklı ve Avanos ilçelerini ziyareti esnasında Yılmaz Balcı adlı bir esnafla diyalogunda Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili kullandığı ifadeler gündeme oturdu.

Sosyal medyada paylaşılan video kayıtta Meral Akşener’in adı geçen esnafa Ben cumhurbaşkanı adayı değilim. Kadından imam olmaz. Cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda olduğu için ben aday değilimyanıtını verdiği ve 1994 yılında Kocaeli’de büyükşehir belediye başkan adaylığı sırasında yürütülen bir tartışmaya değindiği görülüyor.

Akşener ve esnaf arasındaki bahse konu diyalog şu şekildeydi:

Esnaf: “Şöyle bir şey söylüyorum ben. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız. Burada o kadar bacımız kardeşimiz var. Ama İslam literatüründe bayandan hükümdar olmaz diye bir kanun var. Belki duymuşsunuzdur hadislerde. Amma. Aması var. Ama erkeğin olmadığı yerde kadına hükümdarlık yakışır. Şimdi size onu söylüyorum. Şu an emin olun erkeğin olmadığı noktadayız.”

 

Meral Akşener: “Ben zaten cumhurbaşkanı adayı değilim be oğlum.”

 

Esnaf: “Cumhurbaşkanı adayı olun olmayın.”

 

Meral Akşener: “Ben de başka bir şey anlatıyorum ama. Şimdi 1994 senesinde Kocaeli’de Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğumda şöyle bir propaganda yapıldı: ‘Belediye başkanı kadından olmaz’. Şifâ binti Abdullah, belediye başkanı oldu, olur, ama imam olamıyoruz ya biz. Dolayısıyla cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda. Ben aday değilim.”

 

Esnaf: “Ben ne diyorum bak.”

 

Meral Akşener: “Canım kardeşim ben seni anladım bak başka bir şey söylüyorum.”

 

Esnaf: “Şurada. Erkeğin olmadığı nokta var. İnce bir nokta var. Şunu açık söyleyim. Ben de erkeğim, burada arkadaşlarım da var ama şu anda yok.”

 

Meral Akşener: “Ben sizi kıramadığım için başka bir kibarlık yaptım (Gülüşme).”

 

Esnaf: “İnşallah. Anladım.”

 

Meral Akşener: “Şifâ binti Abdullah… Söyleyin. Ama ben dediğim gibi inşallah bu ülkeyi birlikte el ele feraha çıkaracağız. O kadar. Tek başına olmuyor bu işler.”

 

Esnaf: “Bir elin nesi var iki elin sesi var.”

 

Meral Akşener: “Benim yapmaya çalıştığım şey sizin sesinizin üzerine insanların kulak kabartması. Asıl mesele bu.”

 

 

Konuya dair İyi Parti tarafından yapılan açıklamada, Meral Akşener’in sözlerinin ironi içerdiği şöyle beyan edilmiş:

“İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener, bugün Nevşehir İl Merkezi’ndeki esnaf ziyaretinde, iş yeri sahibinin verdiği bir örnek üzerine, Türkiye’de ‘geçmişte yaşanan bir polemiğe’ gönderme yaparak, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda eleştirel bir değerlendirmede bulundu. Bir haber ajansına çalışan yerel muhabir, 1994 yılındaki polemiği bilmediğinden, aslında ironik bir değerlendirmeyi gerçek sanarak, Sayın Genel Başkanımızın ‘kadından imam olmayacağı için aday değilim’ dediği iddiasıyla haberleştirdi. Söz konusu ajansın haberi geri çektiğini dikkatinize sunarak, yapılacak haberlerde bir yanlışa mahal verilmemesi için, diyalogun görüntüsünü paylaşıyoruz.”

 

İYİ Parti Genel Başkanı Basın Danışmanı gazeteci Murat İde de Twitter profili hesabı üzerinden Meral Akşener’in kadından imam olmayacağı için Cumhurbaşkanı adayı olmadığını beyan ettiğini aktaran paylaşımlara “ironik bir değerlendirme” yanıtını aşağıdaki sözlerle vermişti:

“Mevzuyu yanlış anlayıp, haberi yanlış yapan ajans, haberi geri çekmiş.. Ne konuşulduğu ortada.. Ve siz böyle bir soru mu soruyorsunuz? Sonra da ciddiye alınmayı mı bekliyorsunuz?”

“BİLGİ VE DÜZELTME ! İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER, bugün Nevşehir İl Merkezi’ndeki esnaf ziyaretinde, işyeri sahibinin verdiği bir örnek üzerine, Türkiye’de “Geçmişte yaşanan bir polemiğe” gönderme yaparak, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda eleştirel bir değerlendirmede bulundu. Bir Haber Ajansı’na çalışan yerel muhabir, 1994 yılındaki polemiği bilmediğinden, aslında ironik bir değerlendirmeyi gerçek sanarak, Sayın Genel Başkanımızın “Kadından imam olmayacağı için aday değilim” dediği iddiasıyla haberleştirdi. Söz konusu ajansın haberi geri çektiğini dikkatinize sunarak, verilmemesi için, dialogun görüntüsünü paylaşıyor, iyi akşamlar diliyorum.”

 

Meral Akşener’in atıf yaptığı Şifâ bint Abdullah, ilk Müslümanlardan ve ilk hicret eden kadınlardan bir sahabedir. Mekke’de doğumlu ve Kureyş kabilesinin Adiyy koluna mensup olduğu, okuma yazma bildiği, doktorluk yaptığı ve ticarî bilgiye sahip olduğu aktarılmaktadır. Hz. Ömer tarafından Şifâ bint Abdullah’ın (ticarî bilgisi nedeniyle kadınların pazarında) çarşı zabıtası (muhtesip) ve (Ramazan ayında cemaatin fazlalaşması ve kadınların imamın sesini duyamamaları üzerine) kadınlara özel olarak imam tayin edildiği belirtilmektedir.

 

Kapak fotoğrafı: Alp Eren Kaya / İYİ Parti Batman İl Başkanlığı Açılışı (14 Nisan 2018)

 

Yorumunuzu yazınız...