İyi Parti Lideri Meral Akşener ve İş İnsanı Osman Kavala Teyze Çocukları  ya da Birinci Dereceden Kuzen Değil

 

İyi Parti lideri Meral Akşener ile iş insanı Osman Kavala’nın teyze çocukları olduğu iddia edilmişti.

Meral Akşener’in Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) ayrılarak İYİ Parti’yi kurma girişimleri öncesinde MHP lideri Devlet Bahçeli’ye karşı muhalif kanat olarak aday çıkarmanın planlandığı 15 Mayıs 2016 tarihli olağanüstü kongrenin yargı çatışması gerekçesiyle mahkeme kararıyla iptal edilmesi ile 19 Haziran 2016’da düzenlenen olağanüstü genel kurulun Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından iptaline karar verildiği süreçte bu iddia dolaşıma girmişti.

Aydan Bozok ve Burak Bölükbaşı çiftinin Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde 9 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen nikâh töreninde damadın şahitliğini, baba Enis Bölükbaşı’nın kuzeni (dönemin TBMM Başkanvekili) Meral Akşener, Osman Kavala ve İdris Bölükbaşı’nın yaptığı, törende yaptığı konuşmada Meral Akşener “Çok mutlu olmanızı istiyorum. 3 kuzen şahidiyiz biz Burak’ın. En mülayim kuzenimiz Osman Kavala. İdris Bölükbaşı amcası orada. Ben de damadın babasının anne tarafından kuzeniyim. Bu durumda politikacı bir görümceniz oldu.” ifadelerini kullandığı basına yansımıştı.

Hasan Öztürk, Yeni Şafak’taki “Sizce Osman Kavala bugünlerde ne yapıyordur” başlıklı 31 Mayıs 2016 tarihli yazısında Meral Akşener ile Osman Kavala’nın kuzen olduğunu şöyle ileri sürmüştü:

“Bir kaynağım aradı ve şunları söyledi:
“Osman Kavala ile Meral Akşener teyze çocuklarıdır. Hatta Bodrum’da bir nikah töreninde birlikte şahitlik yaptılar.
Osman Kavala, Meral Akşener aleyhine sol medyada haber çıkmasını önlüyor.”

Hasan Öztürk’ün yanı sıra Yıldıray Çiçek, Fuat Uğur, Turgay Güler gibi bazı köşe yazarları da bu iddiayı köşelerine taşımıştı.

Bu iddianın akabinde Osman Kavala yaptığı yazılı açıklamada Meral Akşener ile teyze çocukları olmadıklarını, birbirlerinin kuzeni olmadıklarını; ancak, ortak bir kuzenlerinin bulunduğunu belirtmişti.

Osman Kavala’nın iddiasını tekzip ettiği açıklamasına Hasan Öztürk “Osman Kavala: Akşener ile teyze çocuğu değiliz ama…” başlıklı 3 Haziran 2016 tarihli yazısında şöyle yer vermişti:

Sayın Meral Akşener’le teyze çocukları değiliz. Birkaç yıl önce sevgili Burak Bölükbaşı’nın nikah merasiminde Sayın Akşener, “üç kuzen olarak damadın şahitliğini yapıyoruz” demişti. Kastedilmiş olan birbirimizin kuzeni olduğumuz değil, farklı taraflardan ikimizin de damadın kuzeni olduğuydu.
(…) MHP içindeki gelişmeler ilgi alanımın dışında, bunlar hakkında ancak basından öğrendiğim kadar bilgi sahibiyim.
Bağımsız medyada gerçeği aktaran haberlerin çıkmasını önlemek olabilecek şey değil. Hayatım boyunca, kendimle ilgili olarak dahi, böyle abes bir teşebbüste bulunmadım.”

 

Yorumunuzu yazınız...