2013’teki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından yeniden yargılama sonucunda hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala’nın 2017 yılında Moskova’da Selahattin Demirtaş, Salih Müslüm ve Michael gibi isimlerle birlikte görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf 2014 yılında Brüksel’de kaydedilmiş.

Hatalı aktarım içeren paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

Medya Adamı:

 

“Kavala,15 Şubat 2017’de Moskova’da terör örgütü PYD’nin o dönemki ele başı Salih Müslim, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin dış mimarlarından CIA’in sesi Michael Rubin gibi isimlerle birlikte özerklik toplantısına katıldı”

 

Fotoğraf, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda 10 – 11 Aralık 2014 tarihlerinde düzenlenen “Avrupa Birliği, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler”, “Ortadoğu’da Kaos ve Kriz, Yeni Bölgesel Düzen ve Kürtler” başlıklı konferanstan.

Avrupa Parlamentosu’ndaki Birleşik Sol Grup himayesinde geleneksel şekilde her yıl düzenlenen “Kürt Konferansı” olarak nitelenen 11. konferansın 2. günündeki ilk panelin moderatörlüğünü Osman Kavala ile ABD’den ETUCC Genel Sekreteri Prof. Michael Gunter yapmış.

Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mesajın İngilizce olarak Nelson Mandela’nın avukatı tarafından okunduğu etkinliğe Desmond Tutu, Şirin Ebadi, Bianca Jagger, Naom Chomsky, Yaşar Kemal, Vedat Türkali ve Leyla Zana gibi isimler, davetliler arasında bulunmalarına rağmen mazeretleri nedeniyle katılamamış.

 

osman-kavala selahattin demirtas salih muslim michael rubin

 

2017 yılında Moskova’da kaydedildiği sanılarak paylaşılan Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Michael Rubin ve Salih Müslüm’ün katılımcılar arasında görüldüğü söz konusu fotoğraf, 2014 yılında Brüksel’de kaydedilen diğer fotoğraflarla eşleştirmek mümkün.

 

avrupa parlamentosu kurt konferansi

 

Bahsi geçen etkinlik hakkında detay için Füsun Erdoğan’ın Bianet‘teki detaylı yazısına göz atılabilir.

 

Yorumunuzu yazınız...