Selahattin Demirtaş’ı Ermenistan Doğumlu Gösteren Sahte Kimlik Görseli Dijital Düzenleme İle Oluşturulmuş

 

Edirne’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın nüfus cüzdanına ait olduğu iddiasıyla bir montaj kimlik görseli sosyal medya platformlarında ve internet forumlarında 2017 yılından bu yana paylaşılıyor.

Dijital düzenleme içeren sahte kimlik görseli şöyle:

 

selahattin-demirtas-kimlik-montaj

 

Görselin 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde tekrar “Kürt hakkı, Kürt vatandaşıyım diye ahkam kesen bakın nereli. Bu fotoyu kaldırmaya çalışıyorlar paylaşın herkes görsün. Şikayetleri engel için paylaşım yapalım.” gibi notlarla dolaşıma sokulduğu görülüyor.

 

Filiz’in Düşünceleri (@filiz175): “Kürt hakkı, kürt vatandaşıyım diyene bakın aslen Ermeni. Bu fotoyu kaldırmaya çalışıyorlar paylaşın herkes görsün..”

 

selahattin-demirtas-montaj-nufus-cuzdani

 

Ve şablon nüfus kağıdı görseli üzerine yapılan montajın gerçekliğinin sorgulandığına şahit oluyoruz:

 

selahattin-demirtas-kimlik-montaj

 

25487566544 TC Kimlik numaralı, 10 Nisan 1973 doğum tarihli, Ermenistan doğum yeli Y07 113223 seri numaralı kimlik görseli Selahattin Demirtaş’ın değil.

Sanal alemde 2008 yılından bu yana paylaşılan eski tip nüfus cüzdanlarına ait boş şablon görsel üzerine Demirtaş’ın kimlik bilgileri uydurularak eklenmiş.

 

bos-kimlik-sablonu

 

Montaj kimlik görselinin üzerindeki kimlik bilgileri de Selahattin Demirtaş’a ait değil.

 

Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelmiş. Selahattin Demirtaş’ın babasının adı Tahir, annesinin adı ise Sadiye.

 

Zaza kökenli ailesi Selahattin Demirtaş’ın küçüklüğünde Palu’dan Diyarbakır’a yerleşmiş.

Demirtaş ailesinin Palu’dan Diyarbakır’a taşınmasına 2014 yılında verdiği bir röportajda şöyle değinmişti:

“Palu’dan göç edip Diyarbakır’a gelmiş muhafazakâr ve yoksul bir ailede büyüdüm. Babam işçi, annem ev hanımıydı. Aile içi şiddet kesinlikle yoktu, çok huzurluyduk.”

 

Birçok kaynakta Selahattin Demirtaş’ın Elazığ’ın Palu ilçesinde doğduğu aktarılsa da TBMM ve HDP internet sitesindeki ve İletişim Yayınları’ndan çıkan Devran adlı kitabındaki kısa biyografisinde Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’da doğduğu belirtiliyor:

 

“10 Nisan 1973’te Diyarbakır’da doğdu. Baba adı Tahir, anne adı Sadiye’dir.

Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Serbest avukat olarak çalıştı. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi kurucularındandır.

23. Dönemde Diyarbakır, 24. Dönemde Hakkâri Milletvekili seçildi. DTP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. BDP Eş Genel Başkanı oldu. 2014’te yapılan HDP Kongresinde HDP Eş Genel Başkanlığına getirildi. 2014’te ilk defa Halk Seçimi yoluyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu.

Orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Demirtaş, evli ve 2 çocuk babasıdır.”

 

selahattin-demirtas-ozgecmis

 

“1973 yılında Diyarbakır’da doğdu, ilkokul ve liseyi burada bitirdi. Lise sonrasında 9 Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda okumaya hak kazanan Demirtaş, iki yıl okuduğu bu bölümden politik gerekçeler nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Ardından bir kez daha girdiği üniversite yerleştirme sınavında Ankara Üniversite Hukuk Fakültesi’nde okumaya hak kazandı ve başkente taşındı. Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bir süre serbest avukatlık yaptı. Ardından İnsan Hakları Derneği’nin Diyarbakır Şube yönetiminde görev aldı. Dönemin İHD Başkanı Osman Baydemir’in belediye başkanı seçilmesinin ardından, İHD Diyarbakır Şube Başkanlığı’na seçildi. Dernek, Demirtaş’ın başkanlığı döneminde, faili meçhul cinayetlerin üzerine giden bir politika izledi. Aynı dönemde, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi derneklerinin kurucuları arasında yer aldı. …”

 

selahattin-demirtas-ozgecmis

 

“SELAHATTİN DEMİRTAŞ 1973 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde doğdu. Aslen Elazığ Paluludur. 4 Kasım 2016’dan bu yana Edime F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulmaktadır.”

 

selahattin-demirtas-devran-diyarbakir-dogum

 

Yorumunuzu yazınız...