İnternetin ve sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir yer almasıyla birlikte yanlış bilgi sorunu da yaygınlık kazandı. Günümüzde haber tüketiminde ya da sosyal medya kullanımı esnasında sıklıkla mezenformasyon ya da dezenformasyon barındıran içeriklerle karşılaşıyoruz. Geleneksel basın ve yeni medya çalışanı profesyonellerin yanı sıra sosyal medya kullanıcıları da, yanlış bilginin oluşturulmasına ve dağıtılmasına yol açabiliyor.

Sahte haber içeriği dijital dünyadaki toplam içeriğin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Ancak, toplam medya üretiminin ve sosyal medya paylaşımlarının küçük bölümünü teşkil etmesine rağmen yanlış bilgi, gündemi yapay şekilde etkileme, insan hayatını olumsuz yönde etkileme, bilgi ekosistemimizi kirletme, demokrasimize zarar verme gücüne sahip. Hacmine göre etkisi gayet yüksek.

Toplumumuz kutuplaşmış bir hâlde, eğitim seviyemiz ve medya okur yazarlığımız düşük, eleştirel düşünceyi sadece karşı mahalleyi yermek için kullanıyoruz. Basın da toplumun bir aynası gibi. Sosyal medya ise bu durumdan azade değil.

Böyle bir görünüm karşısında Malumatfurus.org çatısı altında köşe yazarları odaklı bir şekilde 5 yılı aşkın süredir kısıtlı kaynaklarla yanlış bilgi sorunuyla mücadele etmeye çalışıyoruz. Gelişimiyle birlikte sosyal medya da radarımızda. Taraf tutmadan sadece hakikate taraf olma gayretindeyiz. Ancak, kadromuz ve kaynaklarımız mütevazı.

Metodolojiye uygun şekilde açık kaynaklar üzerinden somut şekilde çürütülen iddiaları inceleyen yazılar tarafımıza iletildiğinde sitede daha önce yayımlıyorduk. Özellikle pandeminin etkisini göstermesinden sonra ilave yazarlar sitemize katkı sunmaya başladı. Ancak, “açık kapı” politikamızı “açıkça” paylaşmamıştık.

Bu vesile ile yanlış bilgi sorunuyla mücadele etmek isteyen herkese Malumatfurus.org’un kapısının açık olduğunu iletmek isteriz.

Sitemizde yanlış iddialara dair incelemenizi yayımlamaktan memnuniyet duyacağız. Ancak, aşağıda sıraladığımız hususlara dikkat ve riayet edilmesini rica ediyoruz.

 • Malumatfurus.org’da sadece yanlış iddiaların doğrularını aktarmaya çalışıyoruz. Bu tercihin, kısıtlı kaynaklar çerçevesinde yanlış bilgi ile mücadelede bizim için en etkili yöntem olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle hazırlayacağınız metnin yanlış bir hususa odaklanması gerekiyor.
 • İddianın yanlış olduğunu açık kaynaklar üzerinden somut bulgularla desteklemelisiniz. Tek başına varsayımlardan ya da spekülasyonlardan oluşan yazılar metodolojimize uygun değil. İddia çürütmesi için asgari 2 kaynak sunmaya çalışmalısınız.
 • Odaklanacağınız iddianın viral / güncel olup olmaması bir koşul değil. Ancak, toplumda bu yanlış iddianın bir karşılığı bulunmalı. Yanlış olduğunu ortaya koyacağınız iddiayı, bir köşe yazısı ya da sosyal medya paylaşımı ile örneklemelisiniz.
 • Hazırlayacağınız yazının intihal içermeyen, uygun şekilde kaynaklara atıf yapmış bir içerik olması gerekiyor. Hyperlink kullanabilirsiniz ya da MLA/APA gibi atıf standartlarına başvurabilirsiniz.
 • Daha önce başka bir mecrada yayınlanmış içeriğinizi Malumatfurus.org’da yayımlayamayız.
 • İçeriğin kapsamı da editörü, okuyucuyu, arama motorunu tatmin edecek ölçü ve biçimde olmalı.
 • Türkçe yazım kurallarına azami uyum için gayret gösterilmelidir. Anlaşılabilir, sade, nesnel, ayrımcı olmayan bir dil kullanmalısınız.
 • Herhangi bir konu ya da alan sınırlamamız yok. Bilim, tarih, ekonomi, spor, siyaset, edebiyat gibi alanlarda içerik hazırlayabilirsiniz. Ancak, yazmayı düşündüğünüz konu hakkında öncelikle bizimle istişare etmenizde fayda var.
 • Malumatfurus.org, gönüllülük bazlı bir girişim. Telif ödemesi gibi bir imkânımız bulunmuyor.
 • Yazarlık için belirli bir katkı frekansı ya da kotası öngörmüyoruz.
 • Yazınızı kendi adınızla, anonim ya da seçeceğiniz bir mahlasla yayımlayabilirsiniz.
 • İnternet sitemizde doğrulama / yanlışlamanın nasıl yapılabileceğine dair Doğrulama Teknikleri adlı bölümde çeşitli yazılar yayımladık. Bu yazılara göz atılması fayda sağlayacaktır (Doğrulama / yanlışlama hakkında pratik bilgi için irtibata geçebilirseniz uygun bir zamanda teknik bilgi paylaşımı adına çevrim içi görüşme gerçekleştirebiliriz).

Yanlış bilgi salgınına karşı katkı sunmak isterseniz, kendinizi kısaca tanıtan bir metin ve yazmayı düşündüğünüz konuyu internet sitemiz, sosyal medya hesaplarımız ya da e-posta hesabımız üzerinden bize iletebilirsiniz.

Yazmak için aklınıza gelen somut bir örnek yoksa, merak etmeyin… Sırada yeterince konu mevcut. İrtibata geçerseniz, mutlaka size uygun bir konu bulmaya çalışacağız.

 

* İmlâ kuralları konusunda dikkat gösterilmesi istirhamımızdır… Aşağıdakine benzer hatalarla dolu metinlerin kasıtlı şekilde göz ardı edileceğini beyan etmiş olalım…

 

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...